Kanaanský pes: žije s lidmi i v divoké přírodě

05. 05. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 802x 0
Kanaanský pes: žije s lidmi i v divoké přírodě

Historie Plemene

Plemeno kanaanský pes má svou domovinu v oblasti bývalého Kanaánu, což je lokalita, dnes zasahující do zemí Izrael, Libanon a Sýrie. Je to velmi staré plemeno, o němž se objevují zmínky již v biblických textech. Na počátku bylo využíváno především beduíny k hlídání stád, tedy jako pastevecký pes.

Postupně se tito psi prosadili také jako služební pomocníci, dodnes jsou využíváni v izraelské armádě, a právě v této zemi se jejich obliba stále zvyšuje. K uznání plemene v Izraeli došlo v roce 1953, pokud hovoříme o FCI, ta ho uznala roku 1966. Tohle je jediné plemeno psů, které bylo domestikováno, stále ale žije také ve volné přírodě, v tomto směru se mu přibližuje snad jen australský Dingo.

Stavba těla, popis

Kanaanský pes má dobře vyvinuté svalstvo po celém těle, jeho nohy jsou velmi pružné. Dosahuje střední velikosti a stavbou těla připomíná další ovčácká plemena. Ocas tohoto psa je ve většině případů nasazený dosti vysoko, zároveň se stáčí nad hřbet.

Hlava kanaanského psa má tvar klínu, disponuje zakulaceným čelem. Čenichová partie se zužuje směrem ke špičce, má černou nosní houbu. Oči mají tmavou barvu a jsou umístěné trochu zešikma. Uši se výrazně vztyčují a mají zakulacenou špici, při čemž jejich nasazení je velmi nízké.

Srst kanaanského psa dosahuje maximálně střední délky, může být ovšem i velmi krátká. Její struktura je rovná, a pod ní se nalézá jemňoučká podsada.

  • Kohoutková velikost: od 45 do 62 cm
  • Váha dospělých psů: 15-25 kg
  • Dožívají se průměrně 13 let

Zbarvení

Zbarvení plemene může být bílé, žlutavé a písčité, výjimku ale netvoří ani zcela tmaví psi. Při tom jsou povolené bílé fleky, či tmavá barva čenichové partie.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Kanaánský pes je výborným společníkem do rodiny, k tomu nabízí neutuchající oddanost pánovi. Jeho inteligence je pověstná, především díky ní se dokáže rychle naučit nové věci. Je to rovněž pes ochranář, schopný postavit se za jakéhokoliv člena domácnosti, v níž žije. K cizím návštěvám se ovšem chová spíše nedůvěřivě.

Pokud tento výborný hlídač zjistí cokoliv neobvyklého, dokáže být i dosti agresivní a jeho reakce je až nečekaně rychlá. To bohužel platí také při kontaktu s dalšími psy, vůči nimž se může chovat dominantně, většinou je to ale případ spíše ne právě dobře vychovaných jedinců.

Je-li váš kanaánský pes kvalitně vycvičený, může být dominance potlačena, což má význam nejen pro psy, ale také pro další doma chovanou faunu. Vůči dětem nebývá agresivní a může si k nim vytvořit skutečně úzké pouto, zejména tehdy, kdy s nimi žije od svého štěněčího věku. Bude-li cítit, že je dítě ohroženo, postaví se za něj a bude ho překvapivě aktivně bránit. Velice dobře je u těchto psů vyvinuto teritoriální cítění.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výchova kanaánského psa není náročná, vzhledem k jeho bystrosti, a platí to také pro výcvik a trénink. Při výcviku je ale důležité, aby byl pestrý, nikoliv jednotvárný, povely by se neměly moc opakovat, pes by mohl projevovat netrpělivost. Samozřejmostí je dostatek pohybu a také dostatečná pracovní zátěž, přeci jenom se jedná o pastevecké plemeno, vyžadující aktivitu.

Ani velký výběh neopomeňte, měl by být pokud možno kvalitně oplocený, kanaánští psi mají totiž tendenci vytvářet si větší teritorium a prchat. Patří k vůbec nejzdravějším plemenům, u kterých se pouze výjimečně mohou vyskytnout taková onemocnění, jako je například epilepsie. Srst bude stačit jednou až dvakrát týdně kartáčovat pro odstranění odumřelých chlupů.

Využití plemene

V současnosti slouží kanaánští psi především jako rodinní společníci, stále ale také jako výborní ovčáci. Počítáme je k velmi dobrým hlídačům a stopařům. A využívají se také u různých vojenských či policejních jednotek, či jako psi záchranáři. Dokážou skvěle pátrat po ztracených osobách či osobách v závalech.

Zajímavost

  • Plemeno kanaánský pes je dodnes nejvíce rozšířené v Izraeli, ale ani USA nezůstává v tomto směru pozadu a jeho obliba se globálně zvyšuje.
  • Tito psi žijí také ve volné přírodě.
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz