Kanadský retrívr: rád se vrhá do vody

16. 12. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2813x 1
Kanadský retrívr: rád se vrhá do vody

Historie Plemene

Kanadský retrívr má svůj původ v Novém Skotsku na kanadském území a první zmínky o něm se objevily již v sedmnáctém století. Zpočátku se sem dostali labradoři s rovnou játrovou srstí, kteří se stali základem budoucího chovu tohoto krásného plemene.

Kanadští retrívři ale vychází také z kokršpanělů, kolií nebo irských setrů a díky tomu vykazují skvělé hlídací vlastnosti. Tím se poněkud liší od dalších retrívrů, kteří nejsou příliš vhodní na hlídání. K uznání plemene došlo v roce 1945, a to kanadským Kennel klubem, postupně se chov rozšířil v podstatě po celé Americe, ale také v Evropě.

K uznání organizací FCI došlo až v roce 1981, v České republice se pak objevil poprvé pravděpodobně až v témže roce. Zajímavostí je nesporně ten fakt, že v současnosti není kanadský retrívr nejvíce rozšířený v domovské Kanadě, ale ve Švédsku a Dánsku.

Stavba těla, popis

Nejdříve si musíme říct, že kanadský retrívr je nejmenší z retrívrů, kdy jeho tělo dosahuje výšky v kohoutku kolem 50 centimetrů, u fen je to ještě o trochu méně. Tělo těchto psů se vyznačuje rovným hřbetem, který se svažuje směrem k ocasu a také silnou zádí. Hrudní i pánevní končetiny jsou rovné a disponují kvalitním svalstvem a kulatými tlapkami. Mezi prsty tlapek se nachází plovací blány.

Hlava má tvar klínu, pyšní se širokou a mírně klenutou lebkou se slechy ve tvaru trojúhelníku. Oči mají barvu hnědých ořechů a mandlovitý tvar, můžete v nich spatřit velmi kamarádský a inteligentní výraz. Zuby kanadských retrívrů jsou uspořádány v pravidelném nůžkovém skusu.

Ocas je nasazený ve stejné výši, jako záď, je velmi dlouhý, takže dosahuje až k hleznům. Nejčastěji je nesený živě a vesele. Srst tvoří dvě vrstvy, kdy krycí část i podsada skvěle odpuzují vodu a další tekutiny.

  • Kohoutková velikost psa: 48-50 cm
  • Kohoutková velikost feny: 45-48 cm
  • Hmotnost dospělých psů: kolem 20 kg

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Kanadský retrívr je zbarvený do odstínů oranžové a červené, někdy se mohou objevit bílé znaky na hlavě, na tlapkách a hrudi, případně na konečku ocasu.

Charakteristické vlastnosti

Kanadský retrívr z Nového Skotska je v současnosti již vnímán jako společenské plemeno, vyznačující se velkou pozorností vůči svému pánovi, ale také velkou dávkou hravosti. Někdy se tohle plemeno nazývá také toller. Co se týká rodinných vztahů, ty jsou vskutku příkladné, dokonce může dojít k určité závislosti na ní a samota znamená pro tyto psy velké strádání.

I s ostatními zvířaty, které můžete chovat doma, vychází tito retrívři skvěle, a platí to i o dětech. Konec konců hovoříme o velkém plemeni, a pro ta je charakteristické, že mají k dětem kladný vztah. Vůči cizím lidem se chová příkladně, nikdy se neprojevuje agresivitou. Kanadští retřívři mají rádi vodu a plavání, nadšeně aportují a dokážou se skvěle přizpůsobit klimatu.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Srst kanadského retrívra postačí jednou týdně vykartáčovat a v období línání tu a tam řádně pročesat. Rovněž trénink a výchova nejsou náročné, snad s výjimkou velké potřeby pohybu. Tito větší a inteligentní psi milují různé hrátky a především pak aportování ve vodě.

Využití plemene

Původním využitím plemene kanadský retrívr bylo přinášení vodní zvěře, zejména pak kachen a dalšího vodního ptactva. Zde získal své výtečné aportovací schopnosti. V současné době již hovoříme o ryze společenském plemeni, které si našlo velikou oblibu v rodinném kruhu, podobně jako většina dalších retrívrů.

Kanadští retrívři se uplatňují také při soutěžích agility a při flyballu. Své lovecké pudy nezapomněli a jsou dosud poměrně často využívání při lovu vodního ptactva.

Zajímavost

  • uznání plemene kanadský retrívr Kemmel klubem v roce 1945 značnou měrou přispěl chovatel Cyril Colwell. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Renata Audyová 11. 12. 2018 - 14:25
Kdo je autorem této hovadiny? Proboha vždyť je tam tolik nesmyslných a zavádějících blbostí, že mě to hlava nebere.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz