Lakeland Teriér: protáhne se skoro všude

29. 06. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1991x 0
Lakeland Teriér: protáhne se skoro všude

Historie Plemene

Lakeland teriér pochází z Lake District, jezerního území anglického hrabství Westmorland, Lancashire a Cumberland, kde byli zdejší teriéři používání nejen k lovu vyder, ale rovněž k pronásledování lišek v obtížném kamenitém terénu. Byl nazýván také Fel Terrier nebo dokonce Patterdale Terrier, dle jména jedné z vesnic v této krajině.

Tehdy musel být velice silný, mrštný a obratný, odolný vůči nelehkým klimatickým podmínkám a také musel vynikat rychlostí, aby stačil honicím psům, v jejichž smečkách v otevřeném terénu spolupracoval. To vše formulovalo vzhled tohoto psa a odlišilo ho od ostatních teriérů především delšími končetinami, hustou a drsnou srstí, ale také užším hrudníkem.

Jako samostatné plemeno byl prvně zmiňován v roce 1849, kdy započal jeho čistokrevný chov, uznán byl ale až v roce 1931. Dodnes je lakeland teriér využíván pro své lovecké přednosti.

Stavba těla, popis

Tělo lakelanda je menší, ale silné, hrudník je pak úzký, hřbet naopak širší. Pánevní končetiny jsou silné a osvalené, s dlouhými stehny a dobře zaúhlenými koleny. Hrudní končetiny pak lze označit za rovné, mají dobře vyvinuté kosti. Hlava je dobře vyvážená, lebka plochá, ale ne hrubá. Vyznačuje se silnými čelistmi a širokou čenichovou partií. Nos je černý, s výjimkou játrově zbarvených jedinců. Oči mají tmavou nebo oříškovou barvu, šikmé posazení je nežádoucí. Zuby jsou rovné, s dokonalým nůžkovým skusem.

Tlapy těchto teriérů jsou malé, uzavřené, okrouhlé a s dobře vyvinutými polštářky. Ocas je nasazený poměrně vysoko a zvesela nesený, neměl by však přesahovat přes hřbet. Srst je hustá, drsná, odolná i ve zhoršených klimatických podmínkách. Podsada srsti je kvalitně strukturovaná a rezistentní proti nadměrné vlhkosti.

 • Kohoutková velikost psa nepřesahuje 37 cm
 • Váha dospělých psů se pohybuje v rozmezí od 6,5 kg do 8 kg

Zbarvení

 • Černé s tříslovými znaky
 • Modré s tříslovými znaky
 • Červené
 • Pšeničné
 • Červenošedé
 • Játrové
 • Hnědé
 • Modré
 • Černé

Nežádoucí jsou malé bílé skvrny na tlapkách a v hrudní partii, jsou ovšem povolené a přípustné. Zbarvení mahagonové nebo tříslové je u tohoto plemene spíše vzácné, ale také se může vyskytnout.

Charakteristické vlastnosti

Lakeland teriér je sice menším psem, přesto dokáže být často dominantní a připravený hájit své místo ve smečce. Je to pes nesmírně temperamentní a aktivní, rovněž se vyznačuje otužilostí a odolností i vůči nejhorším přírodním podmínkám. Miluje rodinu a svého pána a vůbec mu nevadí ani malé děti, které jsou často neznalé správného zacházení.

Lakeland se ale řadí také ke skvělým hlídačům, kteří však štěkají jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Voda je pro něj přirozeným a oblíbeným živlem, vůbec se jí nebojí. Je to opravdu odvážné plemeno, a to z mnoha pohledů. Lakeland teriéři se až do vysokého věku velmi rádi věnují nejrůznějším hrám.

Březost

 • Délka březosti: cca 65 dní
 • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Jako jiní teriéři i tento potřebuje především dostatek pohybu a různých aktivit, miluje sport a samozřejmě také lov. Trénink je u těchto psů velmi žádoucí, při tom je nutné zachovat si dostatek trpělivosti. Srst je třeba pravidelně trimovat.

Využití plemene

Plemeno lakeland teriér je především lovecké, řadí se ale také k těm psům, kteří dělají radost v rodině. Při lovení a honu je pak využíván zejména při norování a donášení vodní zvěře. Velmi dobře se dá využít také při agility a mobility soutěžích.

Zajímavost

Lakeland teriéři byly postupně vyšlechtěni do velice úzkých proporcí proto, aby se dobře dostávali i do těch nejužších nor, odkud pak vyháněli lišky. Díky své inteligenci a odvaze se vždy vrátí zpět a nezabloudí ani ve spletitých norách jezevců. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz