Landseer: vodě nedokáže odolat

25. 05. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 1288x 0
Landseer: vodě nedokáže odolat

Historie Plemene

Existují v podstatě dvě základní varianty předpokládaného vzniku plemene landseer. Buďto to bylo z novofoundlandského psa, nebo z anglických tažných psů, kteří byli dále míseni s místními newfoundlandy. Jisté je, že domovinou předků byla Anglie a využití takových mohutných plemen bylo zejména k tažení vozíků.

Nejstarší zkazky o landseerech se objevily v knize Pán podkovář, v roce 1732, ale také v dalších dílech 18. století. Dochovaly se nám záznamy o tom, že landseer byl běžně využíván rybáři k tažení sítí, ale také k donášení ryb i jiných předmětů z vody. Rovněž zvládl táhnout menší břemena po vodní hladině, například čluny bez posádky či palivové dříví.

K uznání plemene bylo svoleno v roce 1960, kdy došlo k oddělení od novofoundlandského psa, do této doby byl landseer považován za jeho varietu. Do Česka se tito psi dostali rovněž, ovšem až koncem dvacátého století.

Stavba těla, popis

Landseer udivuje svou velikostí i huňatostí a podobá se bernardýnovi. Tělo je celkově mohutné, vysoké v kohoutku a proporčně pěkně vyvážené, hrudník je dobře klenutý a hluboký, hřbet se vyznačuje skvělým osvalením. Přední a zadní končetiny jsou mohutně osvalené, svědčí o značné síle těchto psů, zejména pak v tahu.

Hlava je veliká s výraznou čenichovou partií, chybí na ní jakékoliv záhyby kůže. Čenich by měl být černé barvy, což platí také pro výrazné pysky. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, svěšené dolů, oči jsou pak dosti hluboko zasazené, mají střední velikost a hnědou barvu.

Ocas landseera je mohutný a hustě osrstěný, v ideálním případě by neměl sahat k zemi a jeho zatočení není žádoucí. V klidu je svěšený, při vzruchu pak vodorovný. Srst můžeme považovat za velmi hustou, při čemž je rovná, ale je povolena lehká vlnitost v oblasti zad.

  • Kohoutková výška psa: 70-80 cm
  • Kohoutková výška feny: 65-72 cm
  • Dospělí psi váží cca 65 kg

Zbarvení

U srsti landseerů se tolerují menší barevné odchylky, ovšem základními barvami jsou bílá a černá, kdy černá tvoří plotny na bílém podkladu. Bílou barvu musí mít hruď, límec, nohy, ocas a také čenich.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Landseer patří k těm velkým psům, kteří jsou neagresivní a mírumilovní, ke své lidské rodině se chovají v drtivé většině případů přátelsky a s láskou. Tohle plemeno je vyrovnané a do určité míry hrdé, nikoliv ale odtažité nebo dominantní. Svému pánovi je vskutku oddané, dobře poslouchá a doslova miluje děti.

Plemeni landseer nechybí ani dostatečná dávka inteligence, jeho síla je obdivuhodná. S jinými psy se snáší velmi dobře, ideální je pak chov ve smečce. Pokud budou tito psi sžiti od mladého věku s dalšími zvířaty v domácnosti, budou s nimi koexistovat bez komplikací.

Landseeři vychází velmi dobře také s cizími osobami, štěkají jen zřídkakdy, přes to se za svého pána umí postavit a bez potíží ubrání své teritorium. Známá je také láska k vodě u těchto psů, vycházející z jejich původního rybářského využití, které zůstalo uchováno v genech.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Landseeři požadují poměrně velké dávky krmiva, které by mělo být navíc dokonale vyvážené z nutričního hlediska, dvojnásob to platí pro dospívající jedince. Nejvíce jim bude vyhovovat pobyt venku nebo v otevřeném výběhu, do bytu se příliš nehodí. Mají rádi spíše chladnější klima.

Tito mohutní psi milují vodu natolik, že vlezou do každé kaluže a nezdráhají se vykoupat ani v opravdu chladném počasí. Výtečně plavou, což je dáno mimo jiné plovacími blánami, vyvinutými mezi prsty.

Srst je nutné pravidelně pročesávat a odstraňovat vznikající chuchvalce.

Co se týká výcviku, ten by měl být u landseera poměrně snadný, dobře totiž poslouchá a vyznačuje se velkou schopností pochopit. Přes to nepatří do rukou zcela nezkušených chovatelů, pevná ruka při výchově by měla být samozřejmostí, stejně jako pochvala.

Využití plemene

V dobách minulých se plemeno landseer používalo k tahání vozíků a spřežení, rovněž k rybolovu. Hovoříme o dobrém hlídači a obranáři, ale také o pomocníkovi vodních záchranářů.

Zajímavost

  • Landseer se zřejmě vyvinul na anglickém území i díky černobílým štěňatům novofoundlandského psa, která byla před započetím tohoto chovu běžně utracována. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (66)
  23% (180)
  4% (33)
  4% (30)
  2% (17)
  51% (396)
  6% (49)

Hlasovalo 771 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz