Lvíček: stále vzácný salónní psík

16. 08. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2021x 0
Lvíček: stále vzácný salónní psík

Historie Plemene

Malého lva připomíná tento bišonek zejména díky nevšednímu vzhledu i preferovanému střihu srsti, u kterého je zdůrazněna mohutná hříva a typický střapec na konci ocásku. Bez úprav by ovšem byla mnohem lépe viditelná příbuznost se starobylým typem loveckého vodního psa, který se jmenoval barbet a patřil k předkům také dalšího plemene se lví úpravou srsti, pudla.

Nejbližším předkem lvíčka je však hlavně belgicko-francouzský kadeřavý bišonek i další bišonci původně z oblasti středomoří. Dalšími příbuznými jsou prokazatelně madagaskarský coton de tuléar, havanský bišonek, boloňský psík a tenerifský psík. Lví střih je u psů tohoto typu známý již od 16. století, kdy se začali prosazovat jako oblíbené společenské plemeno.

Stavba těla, popis

Tělo lvíčků je krátké, proporční, s dobře vypracovaným hrudníkem. Žebra jsou zaoblená. Hrudní i pánevní končetiny jsou rovné, jemné a velmi dobře zaúhlené. Hlava je celkově krátká, s poměrně dosti širokou lebkou, hlavně pak v partii mezi ušima. Lebka disponuje rovněž lehkým zaoblením a zřetelně vyznačeným stopem. Nos je černý, pysky suché a jemné.

Oči těchto psů jsou kulaté a velké, projevují se velmi inteligentním výrazem. Barva očí je tmavá. Uši jsou zavěšené a dlouhé, s dobrou srstí a na konečcích s třásněmi. Zuby nejsou charakterizovány standardem. Krk má přiměřenou délku a je vysoko nesený.

Tlapky jsou malé a kulaté, ocas středně dlouhý, s krátce stiženou srstí, na konečku se stylovým střapečkem. Srst lvíčků je celkově vlnitá, ale nikoliv kudrnatá, upravená do klasického vzhledu pudla.

  • Kohoutková velikost: 20-35 cm

Zdroj: Flickr

Zbarvení

U lvíčků jsou povolené všechny barvy, jednobarevnost i strakatost, přednost se však dává bílé, černé a citronové.

Charakteristické vlastnosti

Lvíček je inteligentním, bystrým, přátelským a také dosti atraktivním společníkem, který bude ozdobou vaší rodiny, a děti ho budou bezmezně milovat. Skvěle se hodí i do menších obytných prostor a do města, kde se dokonale přizpůsobí. Jeho pohyblivost ovšem může být někdy až příliš velká. Umí dokonce velmi vysoko skákat, takže se dostane i na ta nejhůře dostupná místa vaší domácnosti.

A pohyb je jedním ze základních předpokladů spokojenosti lvíčků, ale nepotřebují ho až tak velké dávky, bude stačit domácí výběh, případně kratší venkovní procházka. Tito psi se projevují vlídně za všech okolností, to znamená, že dobře tolerují i jiná domácí zvířata, s dětmi se pak mazlí neméně rádi než s dospělými. A vůbec nejraději se s vámi budou povalovat na gauči a neustále se příjemně tulit.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Nejdůležitější je péče o srst lvíčka, který je jinak v podstatě nenáročným psem. A nejedná se pouze o stříhání, kdy se zadní část těla zastřihuje na délku srsti asi 3 mm, ponechávají se rovněž bambulky na packách a ocasu, stejně jako krásná lví hříva, která rozhodně nesmí chybět.

Také kartáčování přispívá k lepší kvalitě srsti, proto se mu věnujte poměrně často a intenzivně, zamezíte tak tvorbě plsti. Pro lepší rozčesatelnost srsti se využívají různé psí specializované přípravky, šampony a kondicionéry.

Využití plemene

Již od středověku byli lvíčkové vyhledávanými společníky honosných dam a dodnes si zachovali své elegantní kouzlo. A také v současné době se řadí k milým rodinným společníkům, kteří jsou plní inteligence i vtipu.

Zajímavost

Po druhé světové válce plemeno lvíček málem vyhynulo a souviselo to zřejmě především s úpadkem aristokracie. Naštěstí se jisté paní Bennertové podařilo zachránit pár odvrhnutých jedinců a tím také celý chov. Tito milí a elegantní psíci byli v 60. letech dokonce v Guinnessově knize rekordů, jako nejvzácnější psí plemeno. Dnes už to není tak vážné, stále se však řadí mezi velmi vzácné psy. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz