Mallorská doga: nikoho se nelekne

08. 05. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 1155x 0
Mallorská doga: nikoho se nelekne

Historie Plemene

Mallorská doga byla zapsána do španělské plemenné knihy již v roce 1923, byla též nazývána mallorský buldog či mallorský strážní pes, v některých případech se jí říkalo také býčí pes, což si hned osvětlíme. Do Španělska, konkrétně na ostrov Mallorka, byla ovšem dovezena anglickými námořníky, kteří v 17. století pronikali stále více do nitra Španělska, až se tato země dostala pod jejich nadvládu.

Ale ne každý z jedinců tohoto plemene musel nastoupit náročnou kariéru arénového zápasníka, k tomuto účelu byli vybíráni pouze nejsilnější psi. Zbývající, a těch byla spíše většina, našli uplatnění při hlídání stád ovcí a dobytka či lidských stavení.

Stavba těla, popis

Mallorské dogy patří k molossovitým psům, což již samo o sobě určuje jejich mohutnou stavbu těla. Samci jsou větší, a především disponují těžší hlavou. Ta je celkově masivní, se širokou lebkou, může se jevit velmi geometricky. Zajímavostí je, že především u samců je obvod hlavy větší, než činí obvod hrudníku.

Zadní i přední končetiny jsou výrazně svalnaté a disponují pružností i silou. Obličejové partie mallorských dog jsou vrásčité, ale ne příliš. Tvar tlapek je okrouhlý. Uši sedí poměrně vysoko a jsou umístěné ve velkém odstupu. Vzhledem k mohutné hlavě a trupu jsou uši poměrně malé, ve většině případů bývají polovztyčené.

Oči mají tmavě hnědou barvu, jsou velké a pěkně zakulacené, jejich spojnice by neměla být viditelná. Nos je černý, s velmi nápadně roztaženými nozdry. Ocas je nasazený nízko, postupně se ztenčuje směrem k hrotu. V klidovém stavu má pes svěšený ocas, při nervozitě a vzrušení se může napřímit. Srst disponuje kvalitní podsadou, je drsná a krátká, kryje celé tělo.

  • Kohoutková výška psa: 55-59 cm
  • Kohoutková výška feny: 50-55 cm
  • Váha dospělých psů: 30-40 kg

Zbarvení

Barva srsti mallorské dogy může být plavá, černá či žíhaná, z nich nejvíce rozšířenou je nepochybně plavá.

Zdrojj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Mallorská doga má velmi kamarádskou povahu, nicméně vyžaduje opravdu zkušeného majitele, který zná všechny nástrahy chovu. Je to výborný pes obranář, se sklony chránit každého člena své lidské rodiny, pozor: může být opravdu agresivní vůči těm, kteří vás ohrožují.

Pro chovatele je skvělé, že tito psi nevyžadují striktně velký prostor výběhu, přizpůsobí se v tomto svému majiteli. K němu jsou mimochodem značně připoutáni, až fixováni, což se může negativně projevovat při delší nepřítomnosti pána. Mallorské dogy se ničeho nebojí a jejich odvaha je známým poznatkem, jako bojoví psi se pak postaví každému protivníkovi, ať už z říše psů či lidí. Neznamená to ale, že by byly zbytečně dominantní, naopak dokážou ve smíšené psí smečce nastolit pořádek.

Při hlídání je to zcela nesmlouvavý pes, pokud je ovšem dobře vycvičený, dokáže poznat, zda se jedná o narušitele nebo o známou osobu. Vůči dětem se chová mallorská doga překvapivě přátelsky, dokonce si od nich nechá dost líbit, ale to není žádnou novinkou u většiny středně velkých a velkých psů.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Středně velká mallorská doga si vystačí s poměrně malým prostorem a dokonce se dá chovat v bytě. Jako každý živý tvor ale potřebuje pohyb, nejlépe každý den alespoň pár hodin. V interiéru se chová slušně a nemá ve zvyku likvidovat nábytek či jiné domácí vybavení. Kromě pohybu by neměla chybět zábava a rozptýlení nudy těchto psů. Pokud hovoříme o srsti, péče není až tolik náročná, doporučuje se pouze vykartáčování nebo vyčištění jednou za týden.

Využití plemene

Mallorské dogy se počítají k výborným hlídačům stád dobytka, lidského obydlí a nezapomínejme ani na jejich částečně bojovou a válečnou minulost. Jsou dokonalými společníky pro lidskou rodinu s dětmi, na kterou si navyknou natolik, že bez ní budou strádat.

Zajímavost

  • Při kvalitní výchově a nenásilném výcviku je mallorská doga přívětivým a mírumilovným psem, to se ale může změnit v případě ohrožení. Tehdy se její dobrácká grimasa promění v nelítostný škleb, který mnohdy postačí k zastrašení kohokoliv. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz