Mexický naháč: nahatý pes bohů

06. 12. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2306x 0
Mexický naháč: nahatý pes bohů

Historie Plemene

Pojmenování pro aztéckého boha Xoloitzquintle převzal nevšední pes mexický naháč v roce 1957, ve své zemi původu je ovšem známý již dlouhá léta jako pelon. Nové objevy v Ekvádoru ukázaly, že tito malí psi bez srsti se na území Jižní Ameriky vyskytovali dokonce o celá tisíciletí dříve, než k Novému světu dorazili první kolonizátoři z Evropy.

Důsledkem šíření valdivijské a chorrerské kultury se tito podivní nahatí psi prosadili zpočátku zřejmě v Peru, dále pak pronikli do Mexika. Ve čtyřicátých letech minulého století se dostal mexický naháč do Spojených států, odkud se postupem času rozšířil po celém zbylém světě. Pokud hovoříme o Evropě, zde byl poprvé představen ve zvěřinci Karla Hagenbecka, a to roku 1883.

Stavba těla, popis

Tělo mexického naháče se vyznačuje rovným hřbetem a okrouhlou zádí, celkově je velmi štíhlé. Pánevní končetiny jsou ze zadního pohledu rovné a mají silné svaly. Hrudní končetiny jsou také rovné a ve správných proporcích, dosahují dostatečné délky pro dlouhý a elegantní krok.

Hlava je široká a silná, s ne právě výrazným stopem. Nos má černou barvu u tmavých psů, u bronzové varianty pak kávovou. Může se rovněž vyskytnout skvrnitá forma čenichu u skvrnitě zbarvených jedinců. Oči jsou střední velikosti a tvaru mandle, zbarvení se pohybuje od žlutého až po černé.

Uši mexických naháčů jsou velké a elegantní. Zuby se pyšní kvalitním nůžkovým skusem, bez předkusu nebo podkusu. Krk se vyznačuje přiměřenou délkou, je nesený dosti vysoko, můžete u něj spatřit lehké klenutí. Tlapky jsou zaječí, ocas dlouhý a jemný, postupně se zužuje do špičky a bývá nesený zvesela.

Srst na čele a v oblasti zátylku vytváří chomáčky, jinak je tělo naháče holé a bez srsti. Kůže je na dotek velmi hladká a jemná, nejvíce v místech, která jsou vystavována slunci, vždy je velice prohřátá.

 • Kohoutková velikost větší varianty: 35-58 cm
 • Kohoutková velikost menší varianty: 25-33 cm

Zdroj: Flickr

Zbarvení

 • Jednotné syté v barvě dřevěného uhlí
 • V odstínech břidlice
 • Tmavě červeno šedé
 • Játrově hnědé
 • Bronzové
 • Růžové

Můžou se objevit také plošky kůže bez pigmentace, ty by ovšem neměly být až příliš výrazné a velké.

Charakteristické vlastnosti

Mexičtí naháči jsou psi klidní, zároveň ale také živí a veselí, svého pána dokážou potěšit vtipnými kousky. Vyjí jen výjimečně a skoro nevrčí, snad jen při silném vyprovokování. Každý chovatel by měl tomuto zvláštnímu psovi dát spoustu životního prostoru, aby měl dobrou náladu.

Ve většině případů tito psi přilnou ke svému pánovi, nicméně i se zbytkem lidské rodiny mají skvělé vztahy. Dětem neublíží a s radostí přijmou i nové zvířecí obyvatele domu. Mexický naháč je inteligentním, ostražitým a nebojácným plemenem, kterému nedělá problém ani hlídání objektu. Zvláštností jsou krátké nohy u štěňat, stejně jako tupě zakončený čenich. Zatímco v mladém věku jsou naháči výrazní a hluční, jakmile dospějí, promění se ve skutečné psí „stoiky“.

Březost

 • Délka březosti: cca 65 dní
 • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Zvláštní péči si vyžaduje hlavně jemná kůže mexického naháče. Nedělá jí dobře chladné klima, proto by měli být psi drženi v zimním období v teple. Ale ani prudké slunce nedělá tomuto plemeni právě dobře, jeho kůže se na něm může snadno spálit. V létě je tedy více než nutné zajistit naháčovi stinný přístřešek, do kterého se bude moci kdykoliv uchýlit.

Využití plemene

Pro Aztéky byl mexický naháč darem od boha a i proto ho využívali při nejrůznějších náboženských rituálech. Především sloužil k převádění duší na druhou stranu a byl pohřbíván se svým majitelem. Údajně svým tělem zahříval tělo pána na jeho poslední cestě. V současnosti patří naháči ke společenským plemenům, se skvělou schopností hlídat a ani na výstavách nezůstávají pozadu.

Zajímavost

 • Teplota kůže mexického naháče je velmi vysoká, dosahuje až 45 stupňů Celsia. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz