Německý ovčák: dokonalý hlídač

13. 02. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 5656x 1
Německý ovčák: dokonalý hlídač

Standard č.166

FCI sk.I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Historie plemene

Německý ovčák je plemeno, které bylo oficiálně uznáno v roce 1899, jak jinak- v Německu. Zde původně sloužil opravdu jako pastevecký pes a hlídač stád. Z Německa se pak začal velmi rychle šířit v podstatě do celého světa. Velmi dobře se osvědčil rovněž v Anglii a severských zemích nebo v USA. Německý ovčák nebo též vlčák, je dnes považován za jednu z nejrozšířenějších, ale také nejoblíbenějších psích ras a není divu, je totiž velmi učenlivý, odvážný, věrný, vytrvalý a svědomitý, což z něj činí dokonalého hlídače.

Pro svůj odvážný charakter byli vlčáci používáni také ve válkách, nejvíce pak ve Druhé světové, kde zachránili mnohé lidské životy.

Výcvik německého ovčáka

Stavba těla, popis

Tělo vlčáka je poměrně robustní a svalnaté. Hlava je velká a protáhlá se vztyčenými slechy, krk má rovněž silnou konstituci. Trup dosahuje délky asi 150 cm, v kohoutku je výška cca 60 cm. Nohy jsou k tělu přiměřeně dlouhé. Osrstění bychom mohli označit za delší, ovšem některé variety plemene se vyznačují také kratší srstí. Zbarvení srsti může být dosti variabilní, od základní hnědé, černé a béžové až po mnohé rozmanité kombinace. Nejčastěji se jedná o kombinaci béžové a černé.

Celková kostra je velmi pevná s výrazným a silným svalstvem. Dlouhý huňatý ocas bývá v klidu svěšený dolů, při vzrušení se napřimuje. Tlapky vlčáka mají kulatý tvar.

Pes je větší než fena, celkově se vyznačuje svalnatější stavbou těla. Váha německého ovčáka se pohybuje v rozmezí 20-40 kilogramů, kdy pes je o 5-10 kg těžší než fenka.

Německý ovčák se dožívá v průměru 12 let.

Německý ovčák

Charakteristické vlastnosti

V čem je Německý ovčák nejlepší? Už jsme zmínili, jakým je výtečným hlídačem, k tomu potřebuje dostatek věrnosti pánovi, odhodlanosti či odvahy a samozřejmě také dokonalou kondici. Ta je u tohoto plemene vskutku na vysoké úrovni, řadí se k těm nejvíce vytrvalým.

Ovčáci jsou velmi dobře učenliví a poslušní, samozřejmě pokud je cvičí zkušený chovatel. Tento psí kamarád se hodí do každého prostředí, dokonce i do města, dokáže se výborně přizpůsobit. Také umí velmi dobře odolávat různým nástrahám klimatu, tedy chladu, extrémním rozdílům teplot i nadměrné vlhkosti.

Březost

  • Hárání trvá 3 týdny
  • Krytí je možné od 10 dne hárání
  • 58-70 dní je fenka březí
  • Ve vrhu bývá 6-12 štěňat

Výcvik

U německého ovčáka je ideální začít ve 4. měsíci života a nejintenzivněji cvičit až do věku 1 roku. Fena je většinou poněkud tvárnější a dá se s ní lépe pracovat, zatímco na psa je třeba „tvrdší ruku“. Obecně však lze říci, že vlčák je velmi učenlivým plemenem, vhodným k výcviku, dokáže se naučit i náročnější povely a zdolá i těžké překážky.

Vlčák při závodech

Využití plemene

Němečtí ovčáci jsou považování za perfektní služební psy a využívají se v mnoha odvětvích, kdy pomáhají zachraňovat životy nebo třeba hledají drogy či jiné nebezpečné látky a objekty. Nejvíce jich najdeme u policistů, vojáků a záchranářů. V Česku tohle plemeno již velmi zdomácnělo a stále patří k těm nejoblíbenějším.

Nelze opomenout ani přínos vlčáka pro zdravotně postižené. Patří k oblíbeným plemenům slepců, ale také lidí s jinými tělesnými handicapy.

V rodině bude Německý ovčák vzorným hlídačem, ale také navždy věrným přítelem, který velmi dobře snáší také děti. Zajímavé je, že si většinou najde jednoho z rodinných členů, kterého má ze všech nejradši a dává mu tak trochu přednost. Chrání a hlídá ovšem celou rodinu a také váš drahocenný majetek.

Když vlčák zaštěká svým drsným hlasem, zloději si velmi rychle rozmyslí lup.

Zajímavost

Do velké obliby se znovu dostává rasa Československý ovčák. Vznikla zkřížením karpatského vlka a Německého ovčáka a používala se především ke strážení hranic.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Ivana 18. 1. 2018 - 10:34
Ráda bych upozornila na dvě chyby. Německý ovčák je německý ovčák a ne vlčák i když se mu tak lidově často říká a zajímavost není československý ovčák, ale československý vlčák.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz