Opičí pinč: chundelatá kulička plná zábavy

28. 02. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2155x 0
Opičí pinč: chundelatá kulička plná zábavy

Historie Plemene

Opičí pinč, který pravděpodobně vzniknul v 17. století, má svou domovinu v Německu. Není ovšem zcela dobře znám jeho původ, předpokládá se, že jeho hlavním předkem je belgický griffonek. Jiní chovatelé a znalci mají zase za to, že se jednalo o jiná plemena, podílející se na formování konečné podoby opičího pinče.

Původní využití opičího pinče bylo k lovu menší škodné a zejména pak krys a myší. Velmi dobře se ale osvědčil i jako naháněč zajíců a divokých králíků. V některých případech se používal také k lovu křepelek a dalšího ptactva. K uznání opičího pinče za suverénní plemeno došlo v roce 1896. V současnosti není v Evropě příliš rozšířený, ale poměrně hojně se vyskytuje ve Spojených státech amerických.

Stavba těla, popis

Chundelatý vzhled opičího pinče způsobuje, že vypadá tak trochu jako kulička chlupů, zvláště pokud sedí. Jeho tělo je poměrně malé a kohoutková výška je o něco nižší než délka trupu. Stejně silné končetiny jsou vepředu rovné, vzadu pak tvoří mírné klenutí. Hřbet těchto psů je krátký a lehce svažitý, tvoří rovnoběžnou linii s břichem.

Hlava opičích pinčů je kulatá a dobře klenutá, s krátkým nosem a typicky rovnou spodní čelistí. Oči jsou pěkně kulaťoučké, s tmavým zbarvením, dotváří celkový opičí dojem obličeje. U chrupu si můžete povšimnout poměrně výrazného předkusu. Uši mají vysoké nasazení, jejich tvar je podobný písmeni V.

Ocas bývá většinou nesený směrem nahoru, nasazený je také poměrně vysoko. V některých zemích je povolenou kupírování ocasu. Srst opičích pinčů je zvlněná až prstýnková, při doteku působí dosti drsně. Větší chlupy jsou viditelné v oblasti očí, tváří a brady.

  • Kohoutková výška: cca 25-30 cm
  • Váha dospělých psů: cca 5 kg
  • Dožívají se průměrně: 15 let

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení opičího pinče je buďto čistě černé, nebo černé s různě hnědě stínovanými skvrnami.

Charakteristické vlastnosti

Pokud si domů přivedete opičího pinče, očekávejte přátelské a přítulné chování, není pochyb o tom, že se jedná o plemeno mazlivé a vstřícné. K tomu jsou opičí pinčové velmi inteligentní a hraví, s notnou dávkou věrnosti vůči svému pánovi, ale také dalším členům lidské rodiny.

Opičí pinč je psem, který neustále vymýšlí nějaké čtverácké kousky, dokáže být ale také ostrým hlídačem, který si nenechá uniknout žádné narušení. Jakmile ucítí jakýkoliv náznak vniku cizí osoby, nebo zvířete, bude vám to velice hlasitě hlásit. S dalšími domácími mazlíčky se tito pejsci snáší uspokojivě, tedy pokud je navykáte od věku štěněte.

A podobné je to také s přístupem k dětem. Opičí pinč je má rád, ale pouze v případě, že mu nijak neubližují. Ani ostatní psi nejsou na překážku, nicméně někdy se může objevit určitá dávka žárlivosti, pakliže se bude páníček věnovat jinému psímu jedinci.  

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a výchova opičích pinčů se řadí k těm méně náročným, jen je důležité klást na každý povel velký důraz. Inteligence i chápavost jsou na vysoké úrovni, proto se váš pes naučí poměrně záhy základní povely a také ty pokročilejší. Plemeno nepotřebuje až tolik prostoru a pohybu, velmi dobře se tedy hodí i do bytů.

Srst je potřeba trimovat, doporučuje se minimálně dvakrát do roka. A nezapomeňte ani na pročesávání vousků a zastřihování dráždících chlupů v uších a v oblasti obočí.

Využití plemene

Původní využití se týkalo lovu malé škodné, především hlodavců, jako jsou krysy a myši. Postupně se ale opičí pinč prosadil také při lovu pernaté zvěře či zajíců a divokých králíků. Stal se z něj také oblíbený, leč stále málo četný, rodinný miláček.

Zajímavost

  • Název opičí pinč souvisí s německým slovem Affe, které značí opici.
  • Neslavnější umělecké zobrazení těchto pinčů je na obrazech Vincenta Van Gogha.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz