Plavý bretaňský baset: žádný zajíc se před ním neschová

20. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 3179x 0
Plavý bretaňský baset: žádný zajíc se před ním neschová

Historie Plemene

Plavý bretaňský baset pochází už podle svého přízviska z Bretaně ve Francii, kde byl vyšlechtěn pravděpodobně v druhé polovině 19. století. Za přímého předchůdce je pak považováno poněkud starší plemeno bretaňkých griffonů, křížených s nízkonohými honiči.

Dnes poměrně vzácné plemeno plavý bretaňský baset se ve svých začátcích používalo k lovu pernaté zvěře a zajíců, v čemž opravdu vynikalo a dokonce patří k několikanásobným šampionům v lovu králíků na Mistrovství Francie. Původně tito psi lovili ve smečkách čítajících 4 psy, v současnosti je to již spíše po dvou.

Stavba těla, popis

Plaví bretaňští baseti jsou menší psi, jejichž tělo je poněkud zavalité, to jim ale nic neubírá na jejich temperamentu a skvělé pohyblivosti. Trup je dobře osvalený, se silnými předními i zadními končetinami, opatřenými kvalitními drápy. Ocas těchto psů dosahuje střední délky, zužuje se směrem ke špici a bývá nesený svěšeně, s výjimkou stavu vzrušení.

Hlava tohoto plemene je protáhlá, můžeme si na ní všimnout výrazného týlního hrbolu a také dobře vyvinutého stopu. Čenich je černý a disponuje nozdrami, které jsou hodně otevřené. Zuby jsou uspořádány v nůžkovém skusu a jsou velmi dobře vyvinuté. Oči bývají velmi jiskrné, jejich barva je pak tmavě hnědá. Uši visí podél lebky, nachází se na nich jemnější srst. Na zbytku těla je srst hrubá a krátká.

  • Kohoutková výška: cca 35 cm
  • Váha dospělých psů: asi 18 kg
  • Dožívají se cca 13 let

Zbarvení

Barva srsti plavých bretaňských basetů bývá nejčastěji plavá, rovněž se mohou objevit zlatavé nebo cihlové odstíny.

Charakteristické vlastnosti

Plavý bretaňský baset se řadí k výborným společníkům a k člověku si dokáže vytvořit skutečně upřímný přátelský vztah. Je to ale pořád především výborný lovec, kterého dokáže vzrušit nejeden podnět, zejména pak v přírodním prostředí. Povaha těchto psů je celkově bezkonfliktní, což se projevuje také ve vztahu k dětem. Trochu horší je to s jinými doma chovanými zvířaty a především kočkami, vůči nimž může být poněkud nevybíravý, to ale neplatí při správném vedení.

Zdroj: Flickr

Tihle psi jsou vybavení skvělou inteligencí a rádi se pohybují i ve větší společnosti lidí. Jako lovci jsou nesmírně houževnatí a mají výdrž jako málokteré lovecké plemeno. K tomu můžeme přičíst také značnou odvahu a nesmlouvavost v případě, že pes zachytí stopu. Je to opravdu vynikající lovec, a je škoda, že není trochu více rozšířený, například v ČR se momentálně oficiálně nevyskytují žádní jedinci.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Srst plavého bretaňského baseta je velmi nenáročná a postačí, když ji zbavíte zbytečných a přerostlých chlupů v oblasti uší. Česání by se mělo stát pravidelnou rutinou a k těmto psům patří také trimování dvakrát za rok. Samozřejmostí by mělo být stříhání drápků, které mají tendenci přerůstat a své využití si najdou i různá škrabadla k jejich broušení.

Tohle houževnaté a temperamentní plemeno si zaslouží větší výběh, neboť miluje pohyb, dlouhé procházky byste pak měli absolvovat nejlépe každý den. Velmi vhodné je chovat tyto psy ve smečkách, čítajících alespoň 4 jedince.

Využití plemene

Pokud bychom hledali hlavní využití bretaňského plavého baseta, je to nepochybně lov, ale to je dnes již relativní. Velmi často je totiž chován jako psí společník v rodině. Nejvíce vyniká v již zmiňovaném lovu králíků a zajíců, osvědčil se také při honu na ptactvo.

Zajímavost

  • Zmínka o předchůdcích plavého bretaňského baseta se objevila již v roce 1570, kdy o nich hovořil dokonce král Karel IX.
  • Největší výskyt plemene můžeme přičíst Francii, v ČR nejsou v současnosti chováni žádní jedinci.  

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (66)
  23% (184)
  4% (34)
  4% (31)
  2% (17)
  52% (407)
  6% (50)

Hlasovalo 789 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz