Plavý bretaňský baset: žádný zajíc se před ním neschová

20. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 3000x 0
Plavý bretaňský baset: žádný zajíc se před ním neschová

Historie Plemene

Plavý bretaňský baset pochází už podle svého přízviska z Bretaně ve Francii, kde byl vyšlechtěn pravděpodobně v druhé polovině 19. století. Za přímého předchůdce je pak považováno poněkud starší plemeno bretaňkých griffonů, křížených s nízkonohými honiči.

Dnes poměrně vzácné plemeno plavý bretaňský baset se ve svých začátcích používalo k lovu pernaté zvěře a zajíců, v čemž opravdu vynikalo a dokonce patří k několikanásobným šampionům v lovu králíků na Mistrovství Francie. Původně tito psi lovili ve smečkách čítajících 4 psy, v současnosti je to již spíše po dvou.

Stavba těla, popis

Plaví bretaňští baseti jsou menší psi, jejichž tělo je poněkud zavalité, to jim ale nic neubírá na jejich temperamentu a skvělé pohyblivosti. Trup je dobře osvalený, se silnými předními i zadními končetinami, opatřenými kvalitními drápy. Ocas těchto psů dosahuje střední délky, zužuje se směrem ke špici a bývá nesený svěšeně, s výjimkou stavu vzrušení.

Hlava tohoto plemene je protáhlá, můžeme si na ní všimnout výrazného týlního hrbolu a také dobře vyvinutého stopu. Čenich je černý a disponuje nozdrami, které jsou hodně otevřené. Zuby jsou uspořádány v nůžkovém skusu a jsou velmi dobře vyvinuté. Oči bývají velmi jiskrné, jejich barva je pak tmavě hnědá. Uši visí podél lebky, nachází se na nich jemnější srst. Na zbytku těla je srst hrubá a krátká.

  • Kohoutková výška: cca 35 cm
  • Váha dospělých psů: asi 18 kg
  • Dožívají se cca 13 let

Zbarvení

Barva srsti plavých bretaňských basetů bývá nejčastěji plavá, rovněž se mohou objevit zlatavé nebo cihlové odstíny.

Charakteristické vlastnosti

Plavý bretaňský baset se řadí k výborným společníkům a k člověku si dokáže vytvořit skutečně upřímný přátelský vztah. Je to ale pořád především výborný lovec, kterého dokáže vzrušit nejeden podnět, zejména pak v přírodním prostředí. Povaha těchto psů je celkově bezkonfliktní, což se projevuje také ve vztahu k dětem. Trochu horší je to s jinými doma chovanými zvířaty a především kočkami, vůči nimž může být poněkud nevybíravý, to ale neplatí při správném vedení.

Zdroj: Flickr

Tihle psi jsou vybavení skvělou inteligencí a rádi se pohybují i ve větší společnosti lidí. Jako lovci jsou nesmírně houževnatí a mají výdrž jako málokteré lovecké plemeno. K tomu můžeme přičíst také značnou odvahu a nesmlouvavost v případě, že pes zachytí stopu. Je to opravdu vynikající lovec, a je škoda, že není trochu více rozšířený, například v ČR se momentálně oficiálně nevyskytují žádní jedinci.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Srst plavého bretaňského baseta je velmi nenáročná a postačí, když ji zbavíte zbytečných a přerostlých chlupů v oblasti uší. Česání by se mělo stát pravidelnou rutinou a k těmto psům patří také trimování dvakrát za rok. Samozřejmostí by mělo být stříhání drápků, které mají tendenci přerůstat a své využití si najdou i různá škrabadla k jejich broušení.

Tohle houževnaté a temperamentní plemeno si zaslouží větší výběh, neboť miluje pohyb, dlouhé procházky byste pak měli absolvovat nejlépe každý den. Velmi vhodné je chovat tyto psy ve smečkách, čítajících alespoň 4 jedince.

Využití plemene

Pokud bychom hledali hlavní využití bretaňského plavého baseta, je to nepochybně lov, ale to je dnes již relativní. Velmi často je totiž chován jako psí společník v rodině. Nejvíce vyniká v již zmiňovaném lovu králíků a zajíců, osvědčil se také při honu na ptactvo.

Zajímavost

  • Zmínka o předchůdcích plavého bretaňského baseta se objevila již v roce 1570, kdy o nich hovořil dokonce král Karel IX.
  • Největší výskyt plemene můžeme přičíst Francii, v ČR nejsou v současnosti chováni žádní jedinci.  
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (66)
  23% (179)
  4% (32)
  4% (30)
  2% (17)
  51% (392)
  6% (49)

Hlasovalo 765 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz