Rakouský krátkosrstý pinč: pes jednoho pána

03. 08. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2663x 0
Rakouský krátkosrstý pinč: pes jednoho pána

Historie Plemene

Rakouský krátkosrstý pinč býval celá staletí typickým psem pro český a rakouský venkov, kde pomáhal hlídat stavení a majetek. Rovněž byl schopen pronásledovat menší škodnou zvěř, uplatnil se dokonce jako pes formanský. Měl tedy velmi blízko k malému a střednímu knírači, zejména svým pracovním zařazením a hospodářskou využitelností. Jisté podobnosti bychom mohli naleznout také u německého pinče.

Rakouští chovatelé učinili rekonstrukci tohoto plemene počátkem 20. let minulého století z několika vhodných jedinců, kteří byli nalezeni u venkovanů. Již roku 1929 byl rakouský krátkosrstý pinč uznán mezinárodní chovatelskou organizací.

Stavba těla, popis

Tělo krátkosrstých rakouských pinčů má velmi dobře vyznačený kohoutek, disponuje rovněž krátkým, širokým a svalnatým hřbetem. Hrudník je hluboký a dlouhý. Hrudní končetiny jsou v horní části položené šikmo, v dolní části jsou středně dlouhé a kolmé. Pánevní končetiny jsou dobře zaúhlené, se středně dlouhými stehny a silnými hlezny.

Hlava těchto psů je široká a tvarem připomíná hrušku. Nadočnicové oblouky jsou klenuté, stop velmi dobře vyznačený. Čenichová partie je plná, krátká, ale nikoliv zašpičatělá, ani moc široká. Nos je velký a tmavý.

Oči jsou také zbarvené do temna, případně mají tmavě hnědý odstín. Uši jsou polovzpřímené, vzácně složené vzad, takzvaně tvaru růže. Jen zřídka se objevuje klopení ucha dopředu. Zuby mají nůžkový nepravidelný skus, nežádoucí je předkus nebo podkus. Tlapky jsou pevné, s dobře klenutými a tvarovanými prsty a silnými drápy. Ocas bývá nesený hodně vysoko, v podstatě je vztyčený jako svíce, někdy ale může být níže, často se kupíruje.

Srst má hustou konzistenci i podsadu, chlupy jsou pak krátké a rovné. Je velice podobná srsti hladkosrstého foxteriéra.

  • Kohoutková velikost: 35-50 cm
  • Hmotnost dospělého psa: 12-18 kg

Zbarvení

Barva srsti rakouských pinčů je nejčastěji žlutá, plavá, žlutavě tříslová, červená, černá a hnědá, žíhaná, se znaky nebo s lysinkou na čenichu, hrdle, na předhrudí, na tlapkách i na špičce ocasu.

Charakteristické vlastnosti

Rakouský krátkosrstý pinč je velmi živým a hbitým psem, který dokáže být hlasitým hlídačem stavení a pozemku. Velice dobře zvládá také práci ovčáka a naháněče, zde je ovšem doslova nutný kvalitní výcvik. Po celý rok může být umístěný mimo domov, zvláštností pak je, že zpravidla uznává pouze jediného pána a majitele. V dospělém věku tedy není vhodné se tohoto psa zbavovat, je to přítel na celý život.

Tito psi jsou velmi tvrdí sami k sobě, rádi se projevují štěkotem. Dosud se u nich zachovaly pusy z minulosti, kdy sloužili především k hlídání majetku farmářům a pastevců. Jisté je také to, že disponují velikou inteligencí a díky ní briskně řeší různé problémy a překážky.

Tento pinč je dominantní vůči jiným psům, ale nikoliv vůči zvířatům, dobře snáší také malé děti. Pokud se setká s cizími lidmi, chová se k nim zpočátku nedůvěřivě.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Rakouští krátkosrstí pinčové jsou všestranní psi, kteří se dají dobře vycvičit, potřebují ovšem pravidelnou fyzickou práci a trénink. Velmi rychle se dokážou naučit různé povely a cviky, a to dokonce i ty fyzicky náročnější. Přesto buďte při výcviku dostatečně důrazní a přísní.

Pokud hovoříme o srsti, tak tu postačí vykartáčování jednou za týden. Doporučuje si pravidelná kontrola čistoty uší, tlapek a samozřejmě také očí.

Využití plemene

Mnozí z těchto psů se uplatňují při různých soutěžích agility, ale také při chytání létajícího talíře či míče. Plemeno se výborně hodí k pomoci pro záchranáře a najde si využití také jako pes vodící a terapeutický.

Zajímavost

  • Rakouský krátkosrstý pinč dokáže bez obtíží lovit myši a krysy, nedělá mu potíže shánět dobytek a ovce. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz