Rodinný pes Labradorský retrívr

19. 02. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 3225x 0
Rodinný pes Labradorský retrívr

Číslo standardu: 122/ 29. 01. 1999 (Velká Británie),

zařazení v FCI: FCI VIII - Slídiči, retrieveři a vodní psi, sekce 1: Retrívři

Historie plemene

Na počátku 19. Století počala domestikace Labradorského retrívra do Anglie a po té se začal rozšiřovat také do jiných oblastí Evropy a postupně do celého světa. Za jeho prapůvodní domovinu se však uvádí Newfoundland, hovoří se o tom, že vznikl z plemene Novofoundlandského psa. Ten se dělil na menší odnož s krátkou srstí a na větší dlouhosrstou varietu. Obě varianty se osvědčily jako skvělí lovečtí psi, zejména pak vynikající svou výbornou schopností aportovat. Skupina retrívrů je ale známá již z mnohem vzdálenějších dob, kdy takto byli označováni všichni aportovací psi bez výjimky.

Dovoz těchto retrívrů byl ovšem ukončen v roce 1895, kdy byl v Anglii vydán zákon o karanténě. Přesto se do celého světa rozšířily různé podoby Labradorského retrívra, lišící se především barvou srsti. Až do poloviny minulého století byla preferována spíše černá varianta, to se však změnilo po válce, kdy se začínají objevovat také žlutě a hnědě zbarvení psi, kteří také po čase zdomácněli.

Stavba těla, popis

Labrador je poměrně silného a robustního těla, psi dosahují velikosti v kohoutku až 58 centimetrů, zatímco u fenek je to o něco méně: 54- 56 cm. Hlava je zavalitá a široká, slechy svěšené, tvář jako by se stále trochu usmívala. Běhy jsou delší a silné, s krátkou srstí, která je koneckonců charakteristická pro celé tělo. Pod krátkým osrstěním se nachází izolační vrstvička, která pomáhá chránit proti chladu a vlhkosti. Ocas je středně dlouhý, krátce osrstěný.

Setkat se můžete se třemi barevnými variantami plemene, je to klasická černá, oblíbená béžová a také méně obvyklá čokoládová. Tmavě hnědé zbarvení u nás zatím není tolik rozšířené.

Váha Labradorského retrívra se pohybuje mezi 25 až 35 kilogramy.

Charakteristické vlastnosti

Labradorský retrívr se vyznačuje velmi klidnou povahou, což ho doslova předurčuje k rodinnému životu. Skvěle se hodí k dětem, které si velmi záhy oblíbí a stane se jejich kamarádem. Je to nesmírně inteligentní pes, vhodný také k lovu a procházkám do přírody, kde dokáže zachovat poslušnost. Má skvělý čich a co je trochu překvapivé, miluje vodu a koupání. Toto plemeno je celkově neagresivní, přátelské a věrné.

Březost

  • Doba hárání- cca 1 měsíc
  • Délka březosti feny- 60-65 dní
  • Počet štěňat- 5-12(výjimečně i více)

Výcvik

Retrívr je aktivní plemeno, které je potřeba co nejvíce zaměstnat. Od malička ho učte aportovat, dopřejte mu dostatek volnosti a dlouhé procházky do přírody. Je to dobrý hlídač, který se nebojí zaštěkat, ale neočekávejte od něj agresivní útoky, což je vlastně dobře. Také na cvičišti se nenechá zahanbit a skvěle zdolává různé překážky. Díky velmi dobře vyvinutému smyslu pro poslušnost a také hravosti, se rychle naučí nejen základní dovednosti psa, ale také některé nečekané kousky.

Využití plemene

Rasa Labrador je pro svou přátelskou povahu vhodná jako doprovodný pes zdravotně postižených, slepců a dětí, rovněž si najde své využití u vodních záchranářů a policistů, pomáhá hledat oběti neštěstí i drogy. Kromě toho je to nepochybně výborný stopař a lovecký pes, který umí skvěle aportovat.

Chcete-li nového člena rodiny, který vám bude navždy věrný a pohlídá vaše ratolesti, je Labradorský retrívr ideální volba. Nemusíte být ani příliš zkušeným chovatelem, s tímto inteligentním psem se vždy domluvíte. Na závodech v aportování vás rozhodně nezahanbí, spíše naopak.

Zajímavost

Pozor retrívři jsou dosti náchylní na tloustnutí, je proto nezbytně nutné, zabavit je, zajistit jim dostatek prostoru a pohybu. K tomu patří zajisté také správná výživa, která by neměla být příliš tučná. Hrajte si s nimi, berte je každý den na procházku, ať vám nezleniví.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz