Rumunský karpatský ovčák: ohlídá stádo ovcí i váš dům

20. 04. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1848x 0
Rumunský karpatský ovčák: ohlídá stádo ovcí i váš dům

Historie Plemene

Původ plemene rumunský karpatský ovčák nalezneme v Karpatech a v podunajské oblasti, jednalo se již z počátku o užitkové plemeno, které bylo směrodatné při cíleném chovu dalších pracovních a užitných psů. A své výborné vlastnosti si tento ovčák udržel až do dnešní doby.

K první standardizaci došlo již roku 1934, kdy byl karpatský ovčák uznán tehdejším rumunským Národním zootechnickým institutem. Rumunsko se velmi výrazně účastnilo také dalších úprav ve standardu plemene, zejména to bylo v letech 1982 2001 a 2002. V posledním zmiňovaném roce uzpůsobila Rumunská kynologická organizace určení plemene tak, aby bylo v souladu s regulemi FCI.

Stavba těla, popis

Karpatského ovčáka bychom si mohli zařadit k větším psům, to ale neznamená, že by byl těžkopádný. Naopak, je to silné zvíře, které disponuje značnou obratností. Tělo je celkově pevně stavěné, se širokým hrudníkem, záda se svažují směrem dozadu. Pro tohle plemeno je charakteristický pohlavní dimorfismus, projevující se tak, že pes je větší a těžší než fena.

Pánevní končetiny by měly být rovné, se svalnatými stehny a silnými bérci. Zajímavostí je, že rumunskému karpatskému ovčákovi se mohou vyvinout paspárky, ty je ale možné odstranit. Hrudní končetiny by rovněž měly navazovat kolmo na podklad, jsou o něco méně silné v horní části.

Hlava je podobná vlčí, disponuje prodlouženou mozkovnou s širokým čelem. Čenich má kuželovitý tvar, požaduje se, aby byl černě zbarvený, ale také dostatečně široký. Mandlovité oči mají tmavě hnědé zbarvení, uši jsou pak trojúhelníkovité, zavěšené podél lící.

Ocas bohatě zarůstá srstí, nejčastěji bývá nesený dole, nahoru pak pouze při značné nervozitě. Krk je vybavený silnými svaly a jeho délka je přiměřená k tělu.

Srst rumunského karpatského ovčáka je hustá a hrubější konzistence, zatímco podsada má měkčí strukturu, o něco kratší pak je srst na hlavě a přední části nohou.

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Srst by měla být zbarvena v odstínech šedé nebo plavé, u mnoha psů se pak vyskytují světlejší místa na bocích, na zádi je barva tmavší. Jen výjimečně se mohou objevit velmi světlé znaky, ty ale nepřevládají.

Charakteristické vlastnosti

Díky velké odvaze a ostražitosti je rumunský karpatský ovčák výtečným hlídačem, vůči svému pánovi je oddaným služebníkem i kamarádem. Tohle plemeno se řadí k obranářům, to znamená, že vás bude schopné bránit za každých okolností, na druhou stranu se vyznačuje klidným a vyrovnaným pohledem na svět.

Tento pes se chlubí skvělou inteligencí, se kterou souvisí i velká dávka zodpovědnosti při hlídání stáda, ale také domu. Někteří chovatelé a znalci na tomto psovi nejvíce oceňují nadhled a schopnost nenechat se vyprovokovat ani dalšími psy, ani člověkem, a přirozená hrdost je mu nepochybně vlastní. Když už se ovšem naštve, může se jednat o nevybíravý útok.

Jako další větší psi umí karpatští ovčáci dobře vycházet s menšími členy rodiny, pokud jsou s nimi seznámeni po delší dobu. Jsou to výborní rodinní společníci a navíc ochránci, co si dokážou získat lásku a respekt dospělých i dětí.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

U karpatských ovčáků je potřeba pečovat o hustou srst, tedy alespoň třikrát za týden ji provětrat řádným chovatelským kartáčem. Vzhledem ke svým dispozicím a minulosti jsou pořád honáky, a tak vyžadují každodenní velkou dávku pohybu a času, který je jim nutno věnovat.

Výchova s výcvikem by měla být poklidná, ale důsledná, jinak by pes nemusel vůbec poslouchat. Rumunští karpatští ovčáci mají dostatek sebevědomí, které je nutné tak trochu krotit.

Využití plemene

Hlavním využitím rumunských karpatských ovčáků je hlídání stád ovcí, poslouží ale také jako obranáři dalšího majetku člověka. Při práci jsou jednak velmi houževnatí, ale také nesmlouvaví a spolehliví, v rodině pak dokážou být oddanými společníky.

Zajímavost

Při procházkách mimo oplocený prostor je jakousi zásadou, že tento pes by neměl kráčet či běžet na vodítku před pánem, nýbrž by měl jít po jeho straně, nebo kousek za ním. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz