Šarpej: vrásčitý, ale plný života

12. 10. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2409x 0
Šarpej: vrásčitý, ale plný života

Historie Plemene

Na počátku 70. let minulého století objevil svět vskutku nevšedního psa, šarpeje. Jeho novodobá historie je tedy poměrně krátká, ale ve skutečnosti se jedná o hodně staré plemeno. Dle starých čínských rukopisů se tihle psi původně používali při lovech promyky, později také při lovu kanců. Pravděpodobně sloužili také jako výborní hlídači domácností, dle dochovaných informací i při povstáních rolníků.

V minulosti byl šarpej také psem bojovým. Je to plemeno, které má blízko k čau čau, čemuž nasvědčuje typické modré zbarvení jazyka a mohutná tělesná stavba. Velkou pozornost upoutal tento pes především svou jakoby nepadnoucí a nadměrnou kůží, která na těle vytváří tolik charakteristické záhyby. Nejlépe viditelné jsou tyto vrásky u štěňat.

Stavba těla, popis

Tělo šarpeje se vyznačuje krátkým hřbetem a hlubokým hrudníkem, trup je krytý volnou kůží, která vytváří výrazné vrásky a záhyby po celém těle, kromě spodní části nohou. Hrudní končetiny jsou mocné a přiměřeně dlouhé, se silnými kostmi. Pánevní končetiny jsou pak silné a kvalitně osvalené, šikmo uložené.

Hlava tohoto psa je plochá a dosti široká, spíše větších proporcí, s malým stopem. Líce a čelo jsou pokryté jemnějšími vráskami, dole vybíhajícími do laloku. Čenich je dlouhý, široký a výrazně tupý, s černým nosem. Oči mají tmavý odstín, jsou malé a mandlovité, u světlých a krémových psů pak spíše světlejší.

Zdroj: Flickr

Zuby jsou velmi silné, pravidelné, s nůžkovým skusem. Špičáky jsou lehce zakřivené. Jazyk je nevšedně modrý. Krk se vyznačuje mohutností, je široko nasazený a posetý těžkými záhyby kůže, na první pohled je dobře viditelný velký lalok. Tlapy šarpejů mají přiměřenou velikost vzhledem k tělu, disponují kompaktními a silnými prsty. Ocas je u kořene širší a zakulacený, postupně se zužuje do tenké špičky.

Srst je u šarpejů mimořádné krátká a kartáčovitá, při doteku se jeví velmi tvrdá.

  • Kohoutková velikost: 40-52 cm, psi jsou těžší a jejich tělo je více kvadratické.

Zbarvení

  • Jednotné černé
  • Červené
  • Tmavě hnědé
  • Světle hnědé
  • Krémové
  • Velmi často také prosvětlené

Bílé odznaky a skvrny jsou u tohoto plemene nežádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Vzhledem k tomu, že šarpej má orientální původ, chová se někdy dosti nevyzpytatelně, navíc je nutné počítat s neutuchajícím temperamentem, zvláště v takových případech, kdy je používán i jako hlídač. Kromě toho se ale chová také hrdě, nezávisle a je velmi samostatný. Jeho inteligence je výrazná.

Šarpejové mohou být skvělými společníky a hodí se také na hlídání. Svého pána a všechny členy rodiny šarpej miluje, ale k cizím lidem se často chová až agresivně. Zajímavou charakteristikou je také to, že šarpej se nepřivazuje k pánovi. K malým dětem se příliš nehodí, neboť se poměrně hojně ohání v případě, že se mu něco nelíbí.

Tohle plemeno se moc neosvědčilo u jednotlivců, vždy je lepší, když je chováno ve větší rodině, pak lépe poslouchá a je klidnější. A pokud hovoříme o dalších zvířatech, které se můžou ocitnout v blízkosti šarpeje, ta jsou vždy tak trochu v ohrožení, protože je to pes vskutku dominantní. S cizími psy může vyvolávat potyčky.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Náročnost péče o srst šarpeje není veliká, spíše se musíte postarat o čistotu záhybů kůže. Vyplatí se také pravidelná kontrola očních víček, která mohou být vychlípnutá nebo vchlípnutá a tehdy je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Šarpej je velmi aktivním psem, rád si hraje, ale je třeba, abyste ho při jeho radovánkách hlídali. Při vyšších teplotách se tito psi velmi rychle unaví, proto je v létě neberte na delší procházky. Rovněž je nežádoucí hodně znečištěné nebo zaprášené prostředí, které by mohlo ušpinit srst v záhybech. Nicméně s nedostatkem pohybu se u těchto psů může dostavit i agresivní chování.

Využití plemene

Šarpej sloužil v minulosti k loveckým účelům, rovněž ale jako výborný hlídač ve venkovských staveních. V některých zemích byl využíván pro svou sílu jako pes bojový, což je dnes už skutečně neblahou minulostí. I dnes je šarpej skvělým psem na hlídání, rodinným společníkem a věrným druhem i v nejhorších časech.

Zajímavost

Jsou povoleny tři varianty držení ocasu u šarpejů:

1.Vysoké nasazení se stočením

2.Volnější zatočení ocasu

3.Nesení nad hřbetem, výrazné zatočení, ale bez doteku

U třetí varianty je psu umožněno veselé vrtění ocáskem. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz