Šeltie: zmenšená verze kolie

15. 10. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1996x 0
Šeltie: zmenšená verze kolie

Historie Plemene

Shetlandské ostrovy jsou velmi nepříznivou krajinou, zdejší klima je dlouhodobě nepříjemně chladné. A právě zde se daří pouze skromné vegetaci a také pověstným poníkům a malým plemenům ovcí, které byly hlídány rovněž malými ovčáckými psy, kteří se jmenovali peerie, nebo také toomie, což značí skřítci.

Shetlandský ovčák nebo také šeltie, je původním evropským ovčáckým psem, který vykazuje typické tělesné znaky, jako klínovitá hlava se zašpičatělým čenichem bez srsti, nebo vzpřímené, dopředu naklopené uši. Jedná se vlastně o zmenšeninu ostrovní příbuzné kolie, případně dlouhosrstého ovčáka, kterého najdeme kupříkladu v Belgii. Díky izolaci shetlandských ostrovů se toto plemeno vyvinulo do charakteristické a stabilní podoby, která byla poprvé přestavena na výstavě v roce 1906.

Stavba těla, popis

Tělo šetlendského ovčáka je o něco delší než kohoutková výška, hrudník je hluboký, hřbet rovný, záď se postupně svažuje. Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu rovné, navíc disponují dobrým svalstvem a silnými kostmi. Pánevní končetiny mají široká a svalnatá stehna, hlezna jsou ze zadu přímá.

Hlava tvoří tvar tupého klínu, nedisponuje vystupujícím týlem, vrchol mozkovny je rovnoběžný s nosem. Stop jel lehký, víčka a pysky mají černou barvu. Oči těchto psů jsou středně velké, šikmo položené a mají tvar mandle. Barva očí je tmavě hnědá. Uši jsou poměrně malé vzhledem k tělu, jejich nasazení je široké. Jsou polovztyčené.

Zuby disponují pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Ocas šeltie je nasazený hodně vysoko, dosahuje až k hleznům a je bohatě osrstěný. Při pohybu se může lehce zvedat. Srst je dvojitá, kdy vnější vrstva je delší s drsnou texturou, podsada je pak jemná a přilehlá.

Zdroj: Flickr

  • Ideální kohoutková velikost psa: 37 cm
  • Ideální kohoutková velikost feny: 35 cm

Zbarvení

  • Sobolí- čisté nebo stínované, od světle zlaté, až po temně mahagonovou
  • Trikolorní- sytě černé se sytým pálením na těle
  • Blue merles- čistě stříbřitě modré, stříkané s mramorovanou černou
  • Černé a bílé- bílé znaky se vykytují na lysince, na hrudi a kolárku, na třásních, na končetinách i na špičce ocasu

Charakteristické vlastnosti

Přes svou menší velikost je šetie silným, vytrvalým a energií oplývajícím psem, který se hodí skvěle pro pracovní účely. V domácnosti je to přátelský a milý kamarád. Tento ovčák je ovšem velmi ostražitý a často se projevuje jeho vytříbená inteligence.

Šetlendský ovčák vždy miluje svého pána a k cizím lidem se chová s určitým odstupem. Není ale agresivní, ani neklidný, spíše rezervovaný. Šeltie se projevuje velice temperamentně a miluje všechny formy hry a pohybu. O tomto plemeni se říká, že je velice nenáročné při chovu, nehodí se ale ke každému majiteli. Je to dáno především jeho značnou empatií, takže ne právě stabilní lidská osoba na tohoto psa může přenášet své chmurné pocity. Šeltie je velice citlivá na hlasité zvuky, tedy i na řev pána, může přehnaně reagovat, což ji často omezuje také v pracovním zařazení.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Shetlandský ovčák je psem, který není náročný na péči o srst, bude mu stačit dostatečný výběh a pohyb, není to rozhodně pes do menších bytů. Důležité je také zajistit dostatek zábavných podnětů a hry, aby šeltie ukojila svůj temperament. Bohatá srst je nepromokavá a velmi odolná, měli byste ji poměrně pravidelně pročesávat. Vodu tito ovčáčtí psi příliš nezbožňují a i pro uspořádání srsti se nedoporučuje koupání.

Využití plemene

Šeltie byla v minulosti považována především za ovčáckého psa, který ale uměl nahánět také shetlandské poníky a dodnes si své hlídací pudy zachovala. V současnosti již hovoříme spíše o společníkovi pro rodiny, ale také o závodníkovi, který se rozhodně neztratí v soutěžích agility. A své využití si najde také v disciplíně, která se nazývá dogdancing, tedy v psím tanci.

Zajímavost

Jedním z hlavních důvodů pro to, že je shetlandský ovčácký pes menší velikosti, je nepřítomnost velkých šelem v jeho domovině Skotsku. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz