Slovenský čuvač: huňatý kamarád a skvělý hlídač

25. 10. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1645x 0
Slovenský čuvač: huňatý kamarád a skvělý hlídač

Historie Plemene

Velký pastevecký pes slovenský čuvač, se vyskytuje v oblasti severozápadního výběžku karpatských hor, v podhůří a na úbočích Nízkých a Vysokých Tater a z části také v moravských Beskydech. V minulosti žil především na vesnici, na valašských statcích a dvorech. Tito valaši k nám doputovali z podhůří Transylvánských Alp.

A podobně jako tito lidé, i jejich psi si zachovali určitou výlučnost a originalitu. Rovněž jim zůstaly některé zvláštnosti, charakteristické pro jejich způsob života.

Jednotný typ pasteveckého psa můžeme nalézt již u maďarského kuvasze, ale také u polského podhalaňského psa nebo u maremmansko-abruzského psa, který se vyskytuje převážně v Itálii. O zachování slovenského čuvače na území bývalého Československa se zasloužil především profesor Hrůza. Plemeno slovenský čuvač bylo uznáno a zapsáno do plemenné knihy v roce 1965.

Stavba těla, popis

Tělo slovenského čuvače je nápadné širokým předhrudím, prsní kost se nachází v jedné linii s ramenními klouby. Hrudník je hluboký, žebra dobře klenutá. Hrudní končetiny jsou kolmé, rovné a s dobrým zaúhlením. Pánevní končetiny se pak vyznačují širokými a svalnatými stehny, jsou rovněž kolmé.

Hlava těchto psů je silná a má podlouhlý tvar, kdy mozkovna je hodně široká, čelo zřetelné a stop mírně vyznačený. Čenichová partie je silná a široká, pysky mají černě pigmentovanou barvu. Oči jsou tmavohnědé, s bystrým výrazem, oválného tvaru. Uši jsou vysoko nasazené, pohyblivé, ve tvaru písmene V.

Zuby slovenských čuvačů jsou úplné v silných čelistech, s nůžkovým skusem. Krk je nasazený přímo a nesený dosti vysoko, kdy má zhruba stejnou délku jako hlava. Tlapy jsou zpevněné a dobře klenuté, s kvalitní srstí. Zadní jsou o něco delší než přední. Ocas je nízko nasazený, v klidu bývá nesený svěšený a dosahuje až k nártům. Celkově je rovný. Srst tohoto plemene je hustá, bez pěšinky na hřbetě a bez třásní na ocase či zadní straně stehen. Podsada srsti je plná.

Zdroj: Flickr

  • Kohoutková velikost psa: 62-70 cm
  • Kohoutková velikost feny: 59-65 cm

Zbarvení

Povolené je bílé zbarvení, případně mírný nádech do žluta v oblasti uší, nežádoucí jsou ale výrazně žluté skvrny.

Charakteristické vlastnosti

Slovenský čuvač je ideálním psem pro rodinu s dětmi. Miluje všechny členy rodiny svého pána a patří k těm nejlepším psím kamarádům, podobně jako je tomu třeba u plemene zlatý retrívr či labrador. Těmto rasám se konec konců podobá i svým zevnějškem. K dětem se chová jako ke svým a je schopen ochránit je i vlastním tělem proti všem vetřelcům.

Tohle plemeno je ale nejen miláčkem v domácnosti, ale také se skvěle osvědčilo při hlídání, nebo při strážní službě. Díky své inteligenci, která je velmi vysoká, se pak řadí k velice chytrým plemenům, co dokážou pochopit každý povel. Navíc jsou tito psi velmi samostatní. Vyznačují se také neutuchající ostražitostí a neohroženým chováním v případě nebezpečí nebo narušení objektu.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Slovenští čuvači potřebují hlavně dostatek pohybu v podobně delších procházek. Na druhou stranu ale milují přítomnost člověka a ne právě nejlépe snáší osamění. V případě, že budete na delší dobu opouštět domov, zajistěte svému čuvačovi alespoň kamarády v podobě dalších domácích mazlíčků.

Srst je poměrně náročná na péči a měla by se pravidelně kartáčovat a prohlížet po každé procházce v přírodě. V období, kdy psi línají, je třeba ještě zvýšit četnost kartáčování.

Využití plemene

V slovenských Beskydech sloužil čuvač již v dávných dobách jako hlídač stád ovcí, ale osvědčil se také jako průvodce v místním nehostinném horském terénu. Doprovázel strážce hranic a dodnes se využívá jako pes služební. Ovšem největší rozšíření zaznamenal slovenský čuvač v rodinách, které hledají skvělého kamaráda.

Zajímavost

Bílá barva srsti není náhodná, odlišovala tohle plemeno od jiné lovné zvěře při honech. Díky bílému zbarvení se nestalo, že by si snad horal spletl tohoto psa s vlkem nebo jinou lovnou zvěří. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz