Sussex španěl: pes s kolébavou chůzí

03. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 718x 0
Sussex španěl: pes s kolébavou chůzí

Historie Plemene

Předky sussex španěla jsou zřejmě někteří z honičů, projevující se hlasitějším oznamováním kořisti. Tak se totiž projevuje i tohle plemeno, což je pro španěly netypické. Zřejmě došlo ke zkřížení s dlouhosrstým psem a houndem, je ale možné, že byla přimísena také krev landšpaněla. V padesátých letech minulého století došlo ke zkřížení s clumber španělem, aby se dosáhlo dokonalých vlastností těchto psů.

Zřejmě nejvýznamnějším chovatelem sussex španělů byl A.E.Fuller ze Sussexu, zabývající se na konci 18. století chovem loveckých španělů. Po jeho skonu pokračoval v započatém díle Mores Wooland, konkrétně přebral žezlo v roce 1885. Tento chovatel pak určoval vzhled plemene sussex španěl více než dvacet let, zejména proto, že velmi pečlivě dbal na to, aby jeho chovná stanice Bridford byla základním chovným místem všech těchto psů. Zřejmě přikřížil také kokršpaněly, díky čemuž se sussex španěl výrazně odlišil od jiných.

K potvrzení plemenného standardu došlo v roce 1885 ve Velké Británii, dnes je ovšem toto plemeno ohroženo. Dosud se zachovalo dosti jedinců v Anglii, ale ve zbytku světa jsou sussex španělé chováni jen velmi sporadicky.

Stavba těla, popis

Tělo sussex španěla je silné a nevysoké. Trup je protáhlý, disponuje kvalitně vyvinutým hrudníkem a dobře klenutými žebry. Celkově je trup svalnatý. Zadní i přední končetiny jsou dobře osvalené, u předních je pak často pozorovatelné výraznější osrstění. Disponují takzvanými praporci.

Hlava těchto psů je široká a lehce zakulacená, ve středu lebky je viditelná menší prohlubeň. Stop je velmi výrazně vyznačený, na hlavě si můžete povšimnout zřetelného týlního hrbolu. Nos je širší s velkými nozdry. Pysky jsou převislé.

Uši má sussex španěl porostlé srstí, která nabízí velmi jemnou konzistenci. Oči mají oříškovou barvu a jsou poměrně velké a spíše čočkovité než kulaté. Ocas tohoto plemene bývá většinou nesený ve výši zad, je velmi výrazně potažený srstí. Ta je celkově zvlněná, ale ne moc hustá, zkadeření se u ní vyskytuje jen výjimečně. Ve spodních partiích krku se nachází o dost delší chlupy, než u zbytku těla.

Zbarvení

Zbarvení srsti sussex španělů je hnědo-červené, někdy až do zlatova.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Sussex španěla poznáte na první pohled podle jeho kolébavé chůze. Je to pes velmi hrdý a odvážný, milující všechny formy pohybu, ovšem ne až tak obratný. Pokud ovšem zachytí stopu, je ochoten jít za ní i tím nejhorším terénem a tehdy je jeho houževnatost obdivuhodná. K tomu je nutno přičíst také velkou sílu a nemalou dávku inteligence těchto psů.

Sussex španělé milují hru a dokážou se rychle naučit nejrůznější kousky. Někdy se mohou snažit o to, být neustále ve středu pozornosti, platí to ale pouze pro nedobře vychované psy. K dětem se chovají velmi vstřícně, dokonce se často a rádi připojují k jejich hrátkám. Je o nich známo to, že mají vysoký práh bolesti, a tak strpí i horší zacházení.

I s ostatními zvířaty v domácnosti se snáší tento španěl uspokojivě, podobně jako s jinými psími příslušníky. Vůči pánovi pak chová neutuchající lásku a věrnost, ve většině případů se ale chová odtažitě k cizím lidem a neuposlechne jejich povelů, nicméně neublíží jim. Obecně se o něm dá říct, že má člověka rád.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Díky velké poslušnosti a schopnosti rychle přijímat nové povely, není výcvik sussex španěla náročný. Pozor si dejte snad jen na nadměrné tresty, které nejsou tímto psem příliš dobře přijímány. Dostatek pohybu je nutný, ale s přihlédnutím na kondici daného jedince a na to, že se jedná o plemeno, které není vhodné přehřívat.

Srst má velmi dobrou ochrannou schopnost, je odolná vůči zimě i chladu, nevadí jí mytí s pomocí přípravků. Pokud se srst slepí, je nutné chuchvalce odstřihnout, kromě toho by měla být pravidelně česána. Sussex španělé mají raději trochu chladnější počasí, nadměrné horko u nich může způsobit i zdravotní potíže.

Využití plemene

I přes svůj hlasitý štěkot, není sussex španěl příliš dobrým hlídačem, spíše se uplatní jako rodinný společník. Při honech se již dnes moc nepoužívá, jedná se o spíše vzácné plemeno.

Zajímavost

Do ČR se dostali první sussex španělé až v roce 1994 a dnes zde najdete pouze jedinou chovnou stanici, která nese název Boysson Bohemia

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (63)
  24% (170)
  4% (31)
  4% (29)
  2% (16)
  53% (382)
  4% (32)

Hlasovalo 723 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz