Svatobernardský pes: nasadí za vás i vlastní život

03. 11. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1329x 0
Svatobernardský pes: nasadí za vás i vlastní život

Historie Plemene

Počátky chovu svatobernardských psů jsou velmi úzce spojeny s jistým Bernardem Menthonským, který žil v letech 996 až 1081 a byl zakladatelem kláštera ve stejnojmenném alpském průsmyku. Není ale zcela jasné, jestli se tito velicí psi dogovitého typu a potomci římských molossů, chovali již za působení tohoto duchovního, nebo až po požáru koncem 17. století, kdy byl hospic zrekonstruován augustiniánskými mnichy.

Dle dochovaných informací bylo zřejmě několik stovek těchto psů postupně zachráněno poutníky. K nejslavnějším bernardýnům patřil pes Barry, který až do své smrti v roce 1814 zachránil životy více než čtyřiceti lidem.

Po určité krizi chovu koncem devatenáctého století byla chovná základna posílená krví Novofundlanďana. Svatobernardský pes je přechodem mezi čistým molossem a pasteveckým psem, odvozovaným od tibetských dog.

Stavba těla, popis

Tělo svatobernardského psa je dobře klenuté, s kvalitními kostmi a širokými lopatkami, a samozřejmě udivuje svou velikostí. Hrudní končetiny jsou silné a svalnaté, s dobrými kostmi, končetiny pánve jsou rovněž dobře vyvinuté. Hlava je mohutná, působivá a velice široká v mozkové oblasti. Na čele je patrná zvrásněná kůže, ovšem vrásky by neměly dávat psovi zamračený výraz.

Čenichová partie je poměrně krátká, nezužuje se a její výška je totožná jako délka, nebo o něco větší. Oči těchto obrovitých psů jsou středně velké, směřující kupředu, zbarvené do tmavě hnědé. Uši jsou zavěšené, mají střední velikost a jsou nasazené hodně vysoko.

Zuby bernardýnů jsou silné, chrup je úplný. Krk je nasazený vysoko, silný a kvalitně osvalený, s patrným mohutným lalokem.

Srst má dvě formy, kdy může být dlouhá i krátká. Dlouhá má střední délku a je hladká nebo lehce zvlněná, nikoliv ale kudrnatá, zatímco krátká srst je velice hustá.

  • Velikost není u tohoto plemene standardizována.

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Barva srsti svatobernardského psa je bílá s červenou, nebo naopak, červená pak může mít různé odstíny. Na hrudi, na konci ocasu a na končetinách se vyskytují bílé znaky a kolem krku můžeme vidět bílý kolárek. Bílá barva je vidět i na čenichu, čele a šíji.

Charakteristické vlastnosti

Svatobernardští psi jsou ve většině případů velice citliví a empatičtí, dokážou se postavit za svého pána a za slabšího, který je utlačován. Celkově se jedná o ušlechtilé plemeno, které má k člověku natolik kladný vztah, že je ochotné položit za něj i život. Bernardýni nesnáší nadměrný hluk a hádky v rodině, proto se hodí do poklidnějších domácností s dostatkem prostoru.

V podstatě hovoříme o dobráckém plemeni, které se chová kamarádsky a ochranářsky k blízkým a nemusí to být zdaleka jen člověk, klidně i jiné doma chované zvířátko, které si oblíbí. Co se pak týká dětí, je svatobernardský pes vyhlášený svou mírumilovností a láskou k nim. Mnohdy považuje malé členy rodiny za vlastní.

Je to pes důstojné povahy, s dobrým vychováním a nečekaným citem při své velikosti. Pokud slouží k hlídání, stává se z něj odvážný a důsledný strážce.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Péče o srst u krátkosrsté varianty není náročná, dlouhosrstá forma ale vyžaduje více pozornosti a pročesávání alespoň dvakrát za týden.

Chov tohoto plemene se řadí k těm vůbec nejnáročnějším, stojí to opravdu hodně času, peněz a také prostoru. Mezi ty největší zvláštnosti chovu bernardýnů patří náročnost na stravu v obdobě počátečního růstu, v plné dospělosti pak nesmí být na psy zpočátku kladeny přehnané pracovní nároky.

I v dospělém věku psa musí být podávána nutričně bohatá strava v patřičném množství, pokud by byla chudá na některé živiny, mohla by zapříčinit i zdravotní problémy.

Výcvik bernardýnů není až tak náročný, mělo by se s ním ale začít již poměrně brzy. Trénink by měl být pokud možno co nejpestřejší, aby se nenudili.

Využití plemene

Svatobernardský pes je skvělý rodinný kamarád, ale jeho chov je vhodný pouze pro majitele většího životního prostoru a pro vyvážené rodiny. Kromě toho se ale řadí také k dobrým hlídačům, jejichž štěkot nepřeslechnete a nesmíme zapomínat ani na skvělé pracovní schopnosti. Pomáhá záchranářům při hledání těl a nejvíce se proslavil na horách, kde už ale dnes pracuje jen výjimečně.

Zajímavost

Svatobernardští psi byli zpočátku chováni v naprosté izolaci v klášteře Svatého Bernarda, až s postupujícím časem se dostali také do zbytku světa. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz