Tosa inu: zápasník, hlídač, ale také milý pes

15. 11. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1810x 0
Tosa inu: zápasník, hlídač, ale také milý pes

Historie Plemene

Tosa byla v minulosti označována jako nihon inu, tady japonský pes a svým vzhledem připomíná především dogovitá plemena. Tělesnou stavbou se pak nejvíce blíží molossům a zejména pak brazilské file nebo mastifovi. Původem je ovšem spíš asijským špicem, podobně jako třeba akita nebo čau čau.

Tohle starodávné plemeno bylo zmíněno již ve dvanáctém století v souvislosti s boji mezi šógunem a císařskou mocí. Na konci 19. století pak bylo kříženo s mnoha dogovitými plemeny evropského původu, především a německou dogou, anglickým mastifem, buldokem a svatobernardským psem. Na vývoji se určitou měrou podíleli také honiči typu svatohubertského psa.

Do Česka byli japonští psi tosa inu dovezeni až v roce 1993.

Stavba těla, popis

Tělo tosy se vyznačuje rovným hřbetem a širokým a dobře osvaleným hrudníkem. Celá hruď je pak velmi široká. Hrudní končetiny disponují silnými kostmi a jsou rovné, s dobrým osvalením, pánevní pak mají výborně vyvinutá stehna se správným zaúhlením.

Hlava těchto psů je velká a mohutná, s dobrým klenutím, při pohledu ze předu je poměrně hodně široká. Čenichová partie je charakteristická rovným hřbetem a samotný čenich je černý, s kvalitně vyvinutými nozdrami. Stop je dobře vyznačený, zuby i čelisti jsou silné. Oči tosy jsou poměrně malé velikosti, mírně vystupují. Krk je svalnatý, kůže vytváří typické laloky.

Tlapy jsou silné, zavřené a s klenutými prsty, které jsou opatřeny silnými drápy a pevnými polštářky. Ocas je nasazený vysoko, u kořene je silnější, postupně se pak zužuje do špičky. Dosahuje až k hleznům. Srst tosy je tvrdá, rovná a krátká.

  • Kohoutková velikost psa: nejméně 60,5 cm
  • Kohoutková velikost feny: nejméně 45,5 cm

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Ideální zbarvení plemene tosa je plavé.

Charakteristické vlastnosti

Pokud byla tosa v minulosti používána k samurajským zápasům, dnes je z ní již výborný rodinný pes, který se vyznačuje oddaností, odvahou, samostatností a také velkou dávkou hrdosti a důstojnosti. Tosy výborně hlídají a řadí se k vůbec nejostřejším hlídacím psům, v domácím prostředí se však dokážou proměnit v mírumilovná stvoření.

Jsou to psi velice vyrovnaní, klidní a inteligentní. Ne právě nejlépe se cítí v kotci, nejraději jsou součástí rodiny. K cizím se chová plemeno tosa inu s odstupem a ostražitostí, pokud již je s návštěvou obeznámena z dřívější doby, uvítá ji vstřícně. Velice dobře vychází s dětmi, ke kterým je až neuvěřitelně tolerantní.

S ostatními doma chovanými zvířaty se tosa snáší rovněž dobře, ale může se objevit snaha o dominanci vůči stejnému pohlaví u psů. Jedince tosa inu je třeba držet v dostatečné vzdálenosti od agresivních psů. Na rozdíl od jiných plemen dogovitého typu tosy neslintají.  

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

O srst tosy nemusíte tolik pečovat, bude stačit, když ji jednou týdně pročešete kvalitním kartáčem. Při línání je dobré používat speciální gumovou rukavici pro chovatele. Výchova a výcvik těchto psů musí být důrazné, ale také s dostatkem porozumění a laskavosti. Potřebují dostatek pohybu, ale pokud mají kvalitní výběh, nemusíte s nimi chodit na dlouhé přírodní procházky, ty ale nejsou nikdy na škodu.

Využití plemene

Tito větší psi byli původně využíváni k samurajským zápasům, v moderní době ovšem působí jako velmi ostří hlídači. Ve společnosti známého člověka se z nich stávají věrný a odvážní kamarádi. Dokážou být neuvěřitelně milí k rodině, ve které žijí a kdykoliv jsou ochotni nastavit za ni vlastní tělo.

Zajímavost

  • Původní využití tosa inu bylo při zápasech, kdy ovšem nesměli kousat a také byli vycvičeni tak, aby se chovali při boji pokud možno co nejtišeji
  • Hlavním centrem chovu bylo v minulosti japonské město Nagasaki
  • Plemeno je někdy nazýváno také japonský mastif
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz