Uruguayský cimarron: zahálka mu nesvědčí

20. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2073x 0
Uruguayský cimarron: zahálka mu nesvědčí

Historie Plemene

Do Uruguaye byli ze Španělska dovezeni psi, u nichž docházelo k neřízenému křížení. Díky tomu se postupně vyčlenili jedinci, kteří byli nejsilnější a nejstabilnější, pokud hovoříme o zdraví a fyziologii, a ti byli pojmenování cimarroni. Dokonce se počátkem 19. století přemnožili, což vedlo k postupné eliminaci, jinak řečeno, psi byli považováni za škodnou a loveni.

Teprve v posledních desetiletích se uruguayský cimarron začal chovat oficiálně, oddělil se jako samostatné plemeno. Byl využíván zejména k hlídání stád ovcí a majetku i k dalším pracovním činnostem. K jeho představení jako právoplatného plemene došlo v roce 1969 a za dvacet let již bylo zapsáno do mezinárodní plemenné knihy. V současné době žije v Uruguayi, tedy zemi původu, kolem 5 tisíc těchto psů.

Stavba těla, popis

Uruguayští cimarroni mají protáhlé tělo, disponující velmi dobrým osvalením, kdy přední nohy jsou rovné a stabilní, zadní pak mají pěknou klenbu a na první pohled jsou silnější. Tlapy cimarronů jsou kulaté, ocas bývá nejčastěji nasazený hodně vysoko, v klidu visí dolů.

Hlava uruguayského cimarrona se vyznačuje značnou šířkou a také viditelným týlním výběžkem. Oči jsou tvaru mandle, nejčastěji dosahují tmavě hnědých odstínů barev. Čenich je široký souměrně s lebkou, jeho barva je černá. Čelisti jsou velice pevné, se zuby uspořádanými do nůžkového skusu.

Krk je znovu dosti silný, při tom poměrně krátký, hřbet je tvarován do sedlovitého prohnutí. Hrudník dosahuje skoro až k loktům, disponuje hrudním košem s výborným klenutím. Srst těchto psů sestává z poměrně krátkých chlupů, celkově vytváří příjemně hladký a hustý kožíšek.

  • Kohoutková výška psa: 57-62 cm
  • Kohoutková výška feny: 55-59 cm
  • Váha dospělých psů: 33-45 kilogramů, psi jsou těžší
  • Dožívají se maximálně 14 let

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení srsti uruguayských cimarronů může být buďto plavé nebo žíhané. Mnohem více variant odstínů při tom nabízí žíhané provedení srsti.

Charakteristické vlastnosti

Uruguayský cimarron se dnes řadí ke společenským plemenům, dříve však byl hojně používán jako pes pracovní a hlídací. I to je důvodem pro jeho časté nutkání něco dělat. Tohle plemeno bude vyžadovat vaši pozornost a spoustu zaměstnání, pokud tedy není určeno přímo k hlídání dobytka či ovcí.

Vzhledem k poměrně robustně stavěnému tělu by se mohlo na první pohled zdát, že cimarron nebude příliš obratný, ale opak je pravdou. K tomu disponuje skutečně skvělým čichem a vyznačuje se obdivuhodnou odvahou. To ale neznamená, že by se snad jednalo u zbytečně uštěkaného psa, projevuje se štěkáním pouze v případě skutečné hrozby. Za zmínku jistě stojí i značně rozvinutý smysl pro ochranu vlastního teritoria.  

Uruguayští cimarroni jsou inteligentními a vnímavými psy, skvěle se učí nové úkony. Mají dobře vyvinutý smysl pro splnění úkolu, někdy se jim ale musíte věnovat opravdu důkladně, jinak by mohli zlenivět. O tomto plemeni se dá klidně říct, že je veselé a vtipné, a v ničem si nezadá s těmi nejvíce temperamentními psy.

Vůči vlastní lidské rodině se chovají cimarroni vzorně a láskyplně, zatímco při cizí návštěvě budou spíše odtažití. Dobrým opatřením může být navykání na cizí již od velmi raného, tedy štěněčího věku.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výchova by měla započít již ve velmi mladém věku s důrazem na budování poslušnosti, ale také tolerance vůči cizím lidem a malým dětem. Pokud hovoříme o cíleném výcviku, tak při něm jsou tvárnější feny, u psů budete muset občas trochu přitvrdit, ale samozřejmě pouze v mezích chovatelské ohleduplnosti. Násilí není správnou cestou. Pokud bude výcvik probíhat správně, vychováte si psa, který bude nesmírně věrný a navíc pomůže i s náročnou prací honáka.

Využití plemene

V minulosti, dnes již spíše sporadicky, byli uruguayští cimarroni využíváni k hlídání stád krav a ovcí, ale také k lovu, zejména pak k nahánění divokých prasat.

V současnosti se s těmito silnými a obratnými psy setkáte také na soutěžích agility, poslušnosti nebo obedience. Občas pomáhají také policistům a vojákům, a docela hojně je využívají hlídací agentury.

Zajímavost

  • Plemeno uruguayský cimarron si oblíbil také samotný prezident této jihoamerické země. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz