Velššpringršpaněl: slídič, co si rád zaplave

26. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 2236x 0
Velššpringršpaněl: slídič, co si rád zaplave

Historie Plemene

Zajímavostí je, že název velššpringršpaněl vlastně nepochází ze Španělska, ale z Anglie, kde se toto plemeno chovalo zřejmě již v hlubokém středověku a jeho předchůdci se zde objevili pravděpodobně už před 2 tisíci lety. Do Británie doputovali první zástupci plemene z oblasti jižní Evropy, není ale jisté, zda se jednalo vskutku o Španělsko.

Podle dochovaných ilustrací i textů byli velššpringršpanělé zbarveni červeně jako dnes již v šestnáctém století, nicméně odděleně se začali chovat až počátkem 19. století. Podoba tedy byla stejná jako v současnosti, jen názvem se psi lišili, dle svého velšského výskytu byli pojmenování Welsh Cocker a svůj současný název získali až po uznání samostatnosti. Do Česka se dostali první jedinci tohoto plemene roku 1963. Do mezinárodní plemenné knihy byl velššpringršpaněl oficiálně zapsán roku 1963.

Stavba těla, popis

velššpringršpaněl má harmonické tělesné proporce a pohybuje se na kratších silných nohou. Jeho hlava je posazena na výrazně osvaleném krku a její tvar je celkově spíše hranatý. Oči těchto psů jsou tmavě hnědé a velké, mají charakteristicky inteligentní výraz plný empatie.

Uši jsou menší vzhledem k velikosti hlavy, těsně přiléhají a mají tvar zaobleného trojúhelníku. Velššpringršpanělé se pyšní dobře vyvinutým ocasem, který se ovšem ve většině případů zkracuje. Srst tohoto plemene je jemná a rovná, velmi těsně přiléhá k tělu. Přes velkou hustotu netvoří žádné kadeře ani zvlnění, neuznává se ani hrubější konzistence. U končetin jsou viditelné praporce, podobně jako na ocase a uších.

  • Kohoutková výška psa: 46-49 cm
  • Kohoutková výška feny: 45-47 cm
  • Váha dospělých psů: 15-20 kg
  • Dožívají se 12-15 let

 Zbarvení

Barva srsti velššpringršpanělů je jednoznačně vyhraněna a jedná se o kombinaci bílé a hnědočervené.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

O velššpringršpanělovi je známo, že mu rozhodně nechybí inteligence, ale také to, že dokáže být řádně paličatý. Pokud je ale dobře veden, může být výcvik velmi přínosný a efektivní a psi se ve výsledku chovají skvěle. Díky značné hravosti a nadšení pro každou nezbednost se tito psi dokonale hodí k menším dětem, ke kterým se zpravidla nechovají agresivně, a to ani tehdy, když jsou dítka poněkud nevybíravá.

Velššpringršpaněl má rád pohyb a nemusí být úplně snadné ukojit jeho touhu po dovádění. K tomu si můžete přidat velkou odolnost a houževnatost, což ho předurčuje i k velmi dlouhým procházkám. Uvědomte si, že se jedná o plemeno slídiče, takže buďte připraveni na značnou všetečnost při vycházce do přírody. V domácích podmínkách ovšem rád odpočívá a vychutnává si klid a pohodu.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik tohoto plemene není tolik složitý, zpočátku se ale doporučuje zesílený trénink přivolávání. Přínosem bude pochvala, na druhou stranu ale také dostatečné pevná ruka pána. Pokud ho chováte pro lovecké účely, bude výcvik o něco náročnější. Velššpringršpanělé patří k těm psům, co rádi skočí do každé louže, jinak řečeno milují vodu a dokonce výtečně plavou.

Srst je nutné krátit v oblasti uší, tlapek, hrudi a krku a neuškodí jí ani trimování, nejlépe alespoň dvakrát do roka. Stříhání a trimování je ovšem lepší ponechat na profesionálech, pokud jimi sami nejste.

Využití plemene

Využití plemene velššpringršpaněl bylo zpočátku dosti vyhraněné, jednalo se především o lovce pernaté zvěře a výborného slídiče. Své lovecké schopnosti si pak zachoval do dnešní doby, na rozdíl od dalších podobných plemen, která byla často mísena. Uplatní se i jako rodinný společník, i v takovém případě je ale doporučen důkladný lovecký výcvik.

Zajímavost

  • Velššpringršpanělé jsou velmi výrazně zastoupeni především na celém území Velké Británie, hojně se pak vyskytují také v USA. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (66)
  23% (184)
  4% (34)
  4% (31)
  2% (17)
  52% (407)
  6% (50)

Hlasovalo 789 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz