Velšteriér: neohrožený norník z Walesu

26. 11. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1779x 0
Velšteriér: neohrožený norník z Walesu

Historie Plemene

Jedním z vůbec nejstarších plemen britských teriérů je velšteriér. Pes s podobnou stavbou těla, vzhledem a také pracovními vlastnostmi, byl popsán již ve velšské poémě, která pochází z roku 1450, ovšem o odděleném plemeni lze hovořit až od roku 1750. V této době jistá rodina Jonesova ze severního Walesu používala pracovní teriéry typického zbarvení black and tan, a to zejména k lovu horských lišek. Rovněž se podíleli na lovu vyder či hubení domácích škůdců.

Velšský teriér je zřejmě předkem foxteriéra a dalších teriérů, například lakeland teriéra nebo erdelteriéra. První ocenění na výstavě obdržel v roce 1885, ovšem ještě v roce 1887 byl tak neznámým plemenem, že ho tehdejší chovatelé přirovnávali k irskému teriérovi. Od toho se lišil pouze zbarvením.

Stavba těla, popis

Tělo velšteriéra se vyznačuje krátkým hřbetem a dobře vyvinutými žebry. Hrudník je dostatečně široký. Hrudní končetiny jsou dlouhé, se silnými kostmi a rovnými zápěstími. Pánevní končetiny jsou pak osvalené, s přiměřenou délkou a dobře skloněnými hlezny. Tlapky jsou malé, kočičí, okrouhlé.

Hlava těchto psů je poměrně plochá, mezi ušima dosahuje přiměřené šířky. Disponuje silnou čelistí a nepříliš výrazně vyjádřeným stopem. Nos má černou barvu. Oči jsou malé, kvalitně posazené, s temperamentním výrazem. Okrouhlé nebo vypouklé oči jsou považovány za chybu.

Uši jsou u tohoto plemene dobře nasazené, naklopené směrem dopředu a přiléhající k lícím. Zuby disponují pravidelným nůžkovým skusem v silných čelistech. Krk má průměrnou a přiměřenou délku, ocas je dobře nasazený, nesený ne právě vesele, jako u jiných teriérů. Srst je drátovitá, velmi tvrdá a uzavřená. Nežádoucí je absence podsady.

  • Kohoutková velikost maximálně 40 centimetrů.
  • Váha dospělých psů se pohybuje mezi 9 a 10 kilogramy.

Zbarvení

Ideální zbarvení velšteriérů je černé s pálením, tedy black and tan, případně černošedé s pálením, které znají chovatelé jako „grizzly“. Černá barva v oblasti pod hlezny není ani trochu žádoucí.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Velšteriér je velice čiperný a temperamentní pes, který může být někdy až poněkud paličatý. Na druhou stranu si oblíbíte jeho hravost a věrnost k pánovi a rodině. Tito psi opravdu milují lidskou společnost, nicméně hodí se do takových rodin, které jsou pohybově aktivní a umožní jim i delší procházky v přírodě.

A dokonce i vztah k dětem je u velšského teriéra příkladný, s dětmi si může hrát i dlouhé hodiny, aniž by ztrácel energii, je to v podstatě neagresivní plemeno, které ale potřebuje pozornost. Za každých okolností je připravený bránit svou lidskou rodinu a děti, o jeho odvaze pak nemusíme ani hovořit.

Při výcviku jsou velšteriéři nečekaně poslušní a dobře ovladatelní, jedinou výjimku by snad mohla tvořit přítomnost jiných psů, k těm se někdy chovají až dominantně. Tito psi se rozhodně příliš nehodí do stísněných bytových prostor, ideální je rodinný domek se zahradou. Počítají se k jedněm z nejlepších aportérů.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Už jsme si naznačili, že výcvik a výchova velšteriérů nejsou tak náročné a jen ve výjimečných situacích se vyskytují určité komplikace. Pokud hovoříme o srsti, ta vyžaduje poněkud více zájmu chovatele, především trimování dvakrát do roka. Pakliže starost o srst podceníte, začne ztrácet svou krásnou zlato hnědou nebo zlatou černou barvu. Rovněž využijte chovatelský kartáč a věnujte se každodennímu pročesávání srsti.

Využití plemene

Velšteriér je dodnes využíván jako lovecký pes se specializací na norování, tedy nahání zejména lišky, jezevce, kuny, vydry a podobnou, spíše menší zvěř. V dobách minulých sloužil také na dvorech a v domácnostech, jako nepřekonatelný lovec myší a krys. Své lovecké pudy si velmi dobře zachoval, a tak se může i vám, jako majiteli velšteriéra stát, že naleznete vystavenou myš přede dveřmi.

Zajímavost

  • Velšteriér je loveckým plemenem, které se počítá k ušlechtilým a to dokazuje i to, že ho vlastnil také princ Waleský, neboli král Jiří.
  • Tihle psi jsou dosti hojně rozšířeni po celé Evropě, ale také například v USA. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz