Vipet: rychlík mezi psy

02. 12. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1561x 0
Vipet: rychlík mezi psy

Historie Plemene

Vipet vzniknul zkřížením greyhounda s některými teriéry typu manchester, ale také s foxteriéry a bedlingtony. Původním účelem plemene byly závody, nebo také psí dostihy, při kterých měli určitou výhodu právě menší chrti s vyšší obratností a často i rychlostí. Později se tito psi uplatnili také při jiných typech závodů, zejména pak při stíhání králíků na ohraničené dráze.

Od konce devatenáctého století pak byli vipeti využíváni jako návnada pro závodící psy, ocitli se tedy na druhé straně dostihové dráhy. Na kontinentu byli zařazováni do závodů za umělou návnadou, připevněnou na speciální vlečce. A v čem je tento pes při závodech tak jedinečný? Vše začíná jeho bleskovým startem, následně vyvine neuvěřitelné zrychlení a dosahuje rychlosti až 55 km/h.

První výstavy se vipet účastnil v roce 1891, v těch dobách byl ještě nazýván Snap Dog. K jeho uznání jako samostatné rasy došlo v roce 1895.

Stavba těla, popis

Tělo vipeta se vyznačuje hlubokým hrudníkem a širokým hřbetem. Bedra jsou klenutá a dobře osvalená, budí dojem velké síly. Hrudní končetiny jsou rovné a kolmé, z předního pohledu úzce postavené, disponují silným zápěstím. Pánevní končetiny jsou silné a mají svalnatá stehna a pevné bérce. Hlava těchto psů je širší mezi očima, než v čenichové partii. Stop je lehký, nos černý nebo v souladu s celkovým zbarvením. Například modří vipeti mají také modrý nos.

Oči jsou oválné, s živým a jasným výrazem, uši má vipet položené směrem dozadu, jsou malé a jemné. Zuby jsou perfektní a můžou se pyšnit úplným nůžkovým skusem. Krk je dlouhý a svalnatý, s elegantní klenbou.

Tlapy jsou v dobrém poměru k tělu, charakteristické dobře oddělenými prsty a silnými polštářky. Ocas bývá většinou krytý velmi krátkou srstí, vybíhá do špičky, při pohybu se lehce prohýbá. Nikdy není nesený nad úrovní hřbetu.

  • Kohoutková velikost psa: 47-51 cm
  • Kohoutková velikost feny: 44-47 cm

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Povolena je jakákoliv barva a také kombinace barev.

Charakteristické vlastnosti

Mimo domov se může vipet jevit poněkud plaše a nedůvěřivě vůči lidem, na druhou stranu v rodinném kruhu svého pána se proměňuje ve velice přátelského společníka. K páníčkovi může ovšem přilnout až příliš, často svou lásku projevuje něžnými doteky a starostlivostí. Výhodou je, že si oblíbí také další členy rodiny a k těm se chová podobně láskyplně.

Na rozdíl od jiných chrtů je tedy vipet o dost kamarádštější, navíc miluje čistotu, takže vám v domácnosti usnadní práci. Snadno se přizpůsobí i náročnějším podmínkám, ale vždy by měl mít dostatečný výběh pro svou hru a trénink. Mezi ty největší přednosti patří nepochybně rychlost a nečekaně rychlé reakce na jakékoliv podněty.

Při lovu je vipet nezdolným pomocníkem, který se pyšní nejen rychlostí, ale také dostatečnou vytrvalostí a schopností volit správnou taktiku. A nechybí mu ani patřičná dávka odvahy.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Při výcviku, který mimochodem není vůbec náročný, se vyvarujte jakýchkoliv fyzických trestů, vipet by se mohl stát odtažitým. Jednou ze zásad při chovu vipetů je to, že je necháte běhat a věnovat se asi největší radosti, kterou je hra. Při delších procházkách do přírody si dejte veliký pozor, aby vám pes neutekl. Může se to stát kdykoliv, kdy se objeví třeba zajíc nebo jiná menší zvěř v pohybu. Srst vipeta nemá podsadu, je tedy nutné zvolit pro něj v zimním období teplou boudu nebo ho umístit uvnitř domu.

Využití plemene

Představitelé plemene vipet si našli pro své pohybové přednosti uplatnění v nejednom psím sportu, například v agility, coursingu a samo sebou i v psích dostizích, které jsou stále aktuální. Tyto psy nemusíte ale chovat jen pro závody, rovněž vynikají při lovu a jsou výbornými kamarády pro celou rodinu.

Zajímavost

  • Plemeno vipet je známé svou čistotností, navíc je vybaveno speciálním filmem srsti, který zabraňuje nadměrnému znečištění. Při koupání by mohla být tato ochranná vrstvička narušena, proto se nedoporučuje.
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz