Vydrař: chundelatý rodinný společník

05. 08. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 2818x 0
Vydrař: chundelatý rodinný společník

Historie Plemene

Specializovaní lovečtí psi, používaní pro lov vyder, byli známi již od dob panovníků Jana a Edwarda II. Jan vládl na přelomu 12. a 13. století, zatímco Edward o něco později, tedy na počátku století čtrnáctého. Již tito králové používali příbuzné teriéry otterhoundovi, česky vydraři, ve smečkách, výhradně k lovu vyder.  Jejichž kožešina se těšila veliké oblibě.

Kromě teriérů se pro lov vyder využívala také mnohá další plemena, která se mohla podílet na vývoji vydraře, zejména pak honiči, lovečtí španělé, pudlové a vodní psi. Tento stav trval skoro až do konce devatenáctého století, kdy započal chov samostatné rasy, která svou rychlostí, vytrvalostí, skvělým čichem a také razantností, mohla čelit i vychytralé vydře. Navíc tito psi dokázali velmi dobře plavat. K chovu byl použitý jednak svatohubertský pes, ale také blodhound, anglický honič foxhound a harrier. Ostrostí proti škodné přispěl výrazně foxteriér, své uplatnění našel i basset a francouzský grifon.

Po druhé světové válce plemeno málem vyhynulo, naštěstí se ale podařilo zachovat.

Stavba těla, popis

Tělo vydraře je nahoře dosti rovné, vyznačuje se také hlubokým hrudníkem. Hrudní končetiny jsou rovné, s těžkými kostmi, suché, mocné, s dobře klenutými lopatkami. Pánevní končetiny jsou přiměřeně zaúhlené, při pohledu ze zadu působí rovnoběžně. Hlava je dosti velká, spíše úzká, dobře pokrytá srstí. Čenichová partie má hranatý tvar, čelisti jsou velmi silné.

Nos je výrazně pigmentovaný. Oči těchto psů jsou hluboko posazené, sliznice jen lehce odhalená. Většinou bývají tmavé, ale mohou mít i světlejší odstíny, zde dosti záleží na zbarvení psa. Uši jsou dlouhé, plandají a disponují záhyby. Jsou dosti nízko nasazené, těsně visí kolem hlavy.

Zuby otterhounda mají nůžkový skus. Krk má velmi bohatou srst, vypadá tedy opticky kratší. Ocas je poměrně dosti dlouhý a dosahuje až k hleznům, je dobře osrstěný, nesený jako šavle. Srst má délku kolem 5 palců, tedy do 15 centimetrů. Podsada srsti je výborně odolná proti vodě.

  • Kohoutková velikost psa: 60-68 cm
  • Kohoutková velikost feny: 55-65 cm

Zbarvení

Zbarvení vydrařů je přípustné v podstatě jakékoliv, a to i kombinace barev, nos je vždy tmavě pigmentovaný, černě či játrově, podle celkového zbarvení psa.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Vydrař je velmi přátelský pes, který se projevuje vlídností, ale také značnou inteligencí. Je to výborný rodinný společník, který má rád děti. Dejte si ale pozor při chování v bytě a menších prostorách, ty dokáže proměnit v hromadu nepořádku a často si „zgustne“ také na pěkném nábytku.

Někdy se mohou tito psi projevovat poněkud paličatě, postačí ale razantní výcvik a tato malá nelibůstka se může vytratit. Aktivita vydrařů je veliká, potřebují mít dosti pohybu a výběh, ve kterém se budou moci věnovat dovádění. K dětem se chovají vydraři příkladně a disponují vůči nim empatií.

Tohle plemeno je sice původně určeno k lovu vodních živočichů, ovšem nevyjadřuje se zpravidla nikdy agresivně. Naopak, ve vaší domácnosti a rodině se stane novým členem, co brzy zapadne.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Přesto, že srst vydrařů se na první pohled jeví dosti neuspořádaně, nevyžaduje až tak náročnou péči. Postačí jen kartáč, a pokud hovoříme o výstavách, tak se psi vůbec neupravují, ponechají se ve svém přirozeném vzhledu. Vyžadují hodně pohybu, ale také pravidelnou očistu, především pak uší a očí. Důležitá je také pravidelná očista prostorů mezi prsty. Pokud chodíte se svým psem do přírody, tak je to nutné.

Vydrař se vyžívá v nadměrné práci, dejte ale pozor, aby se nepřetížil. Jeho výcvik by měl být dostatečně důrazný, někdy se může objevit určitá neochota k plnění úkolů.

Díky své kvalitní srsti a teplé podsadě, se nemusíte obávat ponechat otterhounda ve venkovním příbytku, jen tak neprochladne ani v zimním období.

Využití plemene

Již samotný název vydraře charakterizuje, alespoň tedy jeho původní využití. A to bylo výhradně k lovu, nebo k vyhánění vyder. Cílem tehdejších lovců bylo, aby vydržel co nejdéle ve vodním prostředí. Dnešní doba už řadí tohle plemeno jednoznačně k rodinným psům, vhodným k dětem.

Zajímavost

  • Největší oblibě se vydrař těší ve Spojených státech amerických.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz