Výmarský ohař: nejstarší plemeno německých honičů

22. 11. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1346x 0
Výmarský ohař: nejstarší plemeno německých honičů

Historie Plemene

Výmarský ohař se zajímavým šedo fialovým zbarvením a s krásnýma zelenýma očima, se objevil v první čtvrtině sedmnáctého století u jistého výmarského knížete, aniž by ale byl blíže objasněn jeho původ. Podobně to bylo také s jeho až mystickým zbarvením srsti.

Hovoří se o tom, že při chovu byli v minulosti použiti již vyhynulí šedí brakýři svatého Ludvíka, blízcí příbuzní vysokonohých honičů, především pak z oblasti Belgie a Francie. Tohle plemeno, které se výrazně podílelo na vývoji výmarského ohaře, je dnes označováno jako svatohubertský pes.

V krvi plemene výmarský ohař se velmi pravděpodobně nachází také stopy německých honičů střední velikosti a některé charakteristiky svědčí i o pointerovi nebo bracce de punta. Postupně bylo dosaženo upevnění charakteristických znaků výmarského ohaře a vyčlenily se dvě základní variety, tedy dlouhosrstá a krátkosrstá.

Stavba těla, popis

Tělo výmarského ohaře se vyznačuje kvalitními proporcemi, je svalnaté a pružné. Hruď není příliš široká, hřbet je rovný a svalnatý. Hrudní končetiny jsou postavené vysoko, nikoliv ze široka a vyznačují se silnými svaly a nevytočenými lokty. Pánevní končetiny jsou od kyčlí k hleznům delší a disponují správným zaúhlením.

Hlava výmarského ohaře je podobně proporční jako trup, u psů je pak širší než u fen. Čenichová partie je mohutná a dlouhá, z profilu se jeví skoro hranatá. Stop je nepatrný, nos má tmavě masové zbarvení. Oči těchto psů jsou tmavé až do jantarova, kulaté a nepatrně šikmo posazené. Vyznačují se inteligentním výrazem.

Uši jsou široké a dlouhé, dosahují až k ústům. Zuby jsou mohutné a o chrupu můžeme říct, že je velmi kvalitní. Tlapy výmarských ohařů dorůstají do značné mohutnosti v nepoměru s tělem, nejsou vytočené dovnitř ani ven, prsty jsou klenuté. Ocas je nasazený pod úrovní hřbetu a nesený svěšeně, kdy při vzrušení a akci se vztyčuje. Většinou se krátí.

Srst u krátkosrsté varianty: má delší krycí srst a hustou podsadu- stockhaar

Srst u dlouhosrsté varianty: je měkká a může mít podsadu i nemusí. Velmi dlouhá je na uších, ocase a na zadních končetinách.

  • Kohoutková velikost psa: 60-70 cm
  • Kohoutková velikost feny: 57-65 cm

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení výmarských ohařů může být stříbrné, myší šedé nebo srnčí. Jednotlivé barvy pak mohou mít spoustu odstínů, srst na hlavě i na dolní straně ocasu je světlejší. Na prsou a na prstech jsou přípustné minimální znaky.

Charakteristické vlastnosti

Výmarský ohař je považován za jednoho z nejlepších lovců, vyznačuje se značnou energií a houževnatostí. Při tom je ale přátelským plemenem, které dokáže být součástí lidské rodiny. Je to pes inteligentní, hbitý a ostražitý, nikoliv ale příliš a nezvladatelně temperamentní. Naopak, vůči své lidské rodině se chová většinou důstojně a kamarádsky.

Tohle plemeno se ovšem může projevovat dominantně vůči jiným psům či zvířatům, které chováte doma. K dětem se však chová velice dobře, zvláště pokud je na ně navyklé od věku štěněte. K cizím lidem se staví výmarský ohař až nepřátelsky, což se na jednu stranu vyplatí při hlídání, na stranu druhou se může jednat o rušivý element.

Svého pána budou tito ohaři bránit za každých okolností.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Krátkosrstá varieta výmarského ohaře nevyžaduje až tak složitou péči o srst, u delší je pak samozřejmě náročnější. Hodně pozornosti by měl každý chovatel věnovat dostatku pohybu, nutností je podporovat lovecké pudy těchto psů. K lovu jsou konec konců doslova předurčeni a bez něj by mohli strádat a ztrácet svou kondici.

Výcvik je poměrně náročný, zaměřený na rozvoj loveckých kvalit. Tou nejvíce obdivovanou je pak nesporně vynikající čich, kterým se můžou výmarští ohaři pyšnit. Nebojí se ničeho, dokonce ani vody.

Využití plemene

Výmarský ohař je považován především za psa loveckého, to ale neznamená, že by byl na překážku v rodině. A také patří k těm psům, kteří si najdou využití i ve službě. Ve spojených státech jsou tito ohaři poměrně běžně používáni jako policejní psi.

Zajímavost

  • Výmarský ohař je mezi chovateli a veřejností považován za nejstarší německé plemeno honičů. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz