West highland white teriér: veselý bílý psík

28. 11. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1365x 0
West highland white teriér: veselý bílý psík

Historie Plemene

V současné době je bílý teriér ze skotské vysočiny známý především díky zobrazení na etiketě kvalitní skotské whisky Black and White. Je zde protějškem černého skotského teriéra, kdy společně vytváří charakteristický znak tohoto vyhlášeného alkoholického nápoje.

V minulosti ale nebyl pouhým domácím mazlíčkem sněhobílé barvy, ale řadil se do skupiny drsnosrstých pracovních teriérů spolu s cairn teriérem, skye teriérem, dandie dinmont a samozřejmě také skotským teriérm. Chov west highland white teriéra je úzce spojený s klanem Malcolmů z Poltalochu v Argyllshire. Známý byl také jako Highlander, Pitenwee, Westie, nebo Roseneath Terrier.

Dle dochovaných spisů poslal jistý James I. z Argyllshiru před třemi sty lety šest malých psíků, jako dar francouzskému králi Ludvíkovi XIII.

Současný vzhled byl pro psy typický již roku 1839, jak se můžeme dozvědět z obrazu E. Landseera. Roku 1860 zvítězil west highland white teriér na své první výstavě v Birminghamu a s postupujícím časem si získal velikou oblibu nejenom svým krásným vzhledem, ale také hravě veselou povahou, věrností a neutuchajícím smyslem pro humor.

Stavba těla, popis

Malé tělo west highland teriéra působí na první pohled kompaktně, disponuje širokými a silnými bedry a hlubokým hrudníkem s dobře klenutými žebry. Hrudní končetiny jsou krátké a svalnaté, hustě pokryté srstí. Pánevní končetiny jsou pak silné a svalnaté, stehna široká, ale nikoliv hrubá.

Hlava je lehce klenutá, mezi očima je přibližně stejně široká jako mezi ušima. Čenichová partie je lehce špičatá a celkově je hlava nesena v pravém úhlu. Oči jsou položené daleko od sebe, mají střední velikost a nejsou vystouplé. Měly by být pokud možno v co nejtmavším odstínu. Světlejší oči jsou nežádoucím znakem.

Zdroj: Flickr

Uši jsou malé a vzpřímené, většinou neseny pevně. Zuby jsou dosti velké, s pravidelným nůžkovým skusem. Krk je dlouhý a svalnatý. Tlapky bývají větší u hrudních končetin a jsou výrazně okrouhlé, se silnými polštářky. Ocas je dlouhý asi 5-6 palců, tedy 12,7-15,5 cm. Srst je tvořena jednak krycí vrstvou, ale také kvalitní krátkou a měkkou podsadou.

  • Kohoutková velikost činí u těchto psů průměrně 28 centimetrů.

Zbarvení

Zbarvení plemene musí být zásadně bílé a ne jiné.

Charakteristické vlastnosti

West highland white teriér je psíkem živé povahy, projevující se velkým sebevědomím a nečekanou odvahou. Neustále je ve střehu a pozoruje své okolí, a jakmile se něco děje, hlásí událost hlasitým štěkáním, stejně jako vrtícím se a neposedným vztyčeným ocáskem. Neblaze se proslavil tendencí neustále hrabat a tvořit díry, takže pozor na zahradní záhonky i na krásný anglický trávník.

Někteří jedinci tohoto plemene jsou tvrdohlaví, ti se ale vyskytují opravdu výjimečně. Vůči cizím návštěvám se tito psi chovají kupodivu poměrně vstřícně a svému pánovi jsou oddáni zcela, stejně jako zbytku lidské rodiny. Jakmile se vyskytne možnost provést někde nějakou tu kulišárnu, west highland white teriér je u toho.

Tohle menší plemeno se snáší velice dobře s dětmi, se kterými si rádo hraje, s domácími zvířaty a především pak s doma chovanými kočkami je třeba ho seznámit už v mladém věku, jinak by je mohl nahánět po dvorku nebo zahradě. K dalším psům má rovněž pozitivní vztahy, v některých případech může být ovšem výbušný a provokativní.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Chovatelé west highland white teriérů by se měli zaměřit na kvalitní týdenní pročesávání a kartáčování srsti, kromě toho je u domácí varianty důležité alespoň jednou za tři měsíce provést trimování. Koupání není u těchto psíků nutné, neboť k očistě dochází již při samotném kartáčování.

Pokud hovoříme o výcviku a výchově, musí být důsledné, u výstavních jedinců je pak nutná ještě trochu náročnější péče. Procházky by měly být delší než u jiných menších plemen, stejně jako bychom měli tomuto plemeni zajistit dostatečný výběh. West highland bílý teriér miluje hru s míčkem.

 

Využití plemene

West highland white teriér není jen výtečným hlídačem, který hlásí každého narušitele, ale především je to pes, se kterým je nekonečná zábava. Pokud ho necháte volně pobíhat po zahradě nebo domácnosti, odmění se vám tím, že bude lovit škůdce, jako jsou myši nebo krysy. Rovněž je často využíván při nejrůznějších sportovních soutěžích psů.

Zajímavost

Ještě v devatenáctém století sloužil bílý skotský teriér z vysočiny k lovu a nahánění drobné škodné, jako jsou krysy, rovněž pak k lovu lišek či vyder. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz