Yorkshire teriér: bystrý kamarád i do menší domácnosti

13. 12. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1009x 0
Yorkshire teriér: bystrý kamarád i do menší domácnosti

Historie Plemene

Yorkshire teriér se řadí do skupiny skotských teriérů a společně s nimi byl také vystavován. Je odvozený od waterside teriéra, který byl využíván jako pes lovecký a pracovní, především pak k lovu škodné ve vodním prostředí. Již tehdy se vyznačoval svou charakteristicky dlouhou srstí a jeho následné spojení se skye teriérem z něj učinilo současného yorkšíra v plné kráse.

Ještě v některých starších spisech byl yorkshire teriér nazýván Yorkshire Waterside nebo také Halifax Blue Tan. Do Yorskhiru se pravděpodobně dostal v polovině 19. století, se skotskými tkalci, následně došlo v této oblasti ke stabilizaci vzhledu. K uznání plemene za samostatné došlo v roce 1866.

Stavba těla, popis

Tělo yorkshire teriéra je kompaktní, s přiměřeně vypracovanými žebry a silnými bedry. Hrudní končetiny jsou pevné a kvalitně pokryté zlatou srstí. Pánevní končetiny jsou při pohledu ze zadu rovné a disponují stejným osrstěním i zbarvením, jako končetiny hrudní. Tlapy jsou okrouhlé, drápy mají černou barvu.

Hlava těchto psíků je menší a plochá, s výrazným černým čenichem. Oči jsou středně velké, velice tmavé a pronikavé, s inteligentním výrazem. Jsou posazené takovým způsobem, že směřují jednoznačně  dopředu. Okraje víček jsou rovněž tmavé.

Uši yorkshire teriéra jsou malé, ve tvaru písmene V, kdy jejich nasazení je poměrně široké. Bývají kryté kratší srstí, než je tomu u zbytku těla. Zuby jsou kolmo uložené v čelistech, disponují pravidelným nůžkovým skusem. Krk těchto menších psů je kvalitně utvářený.

Srst je po celém těle dlouhá a zcela rovná, není zvlněná a krásně se leskne. Na hlavě je rovněž velmi dlouhá, zvláště pak v oblasti čenichu, po stranách hlavy je pak tmavší.

Tělesná hmotnost yorkshire teriérů se pohybuje kolem 3 kilogramů.

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení jorkšírů je temně ocelově modré se zlatou hřívou, která splývá směrem dolů od hlavy. Neměla by být příměs plavé, bronzové nebo tmavé. Srst na hrudi je sytě jasně tříslová, neboli tan, pro všechny tříslově zbarvené chlupy je typické, že jsou tmavší ve spodní části a směrem vzhůru světlají.

Charakteristické vlastnosti

Yorkshire teriér je pejsek statečný, oddaný celé rodině, velmi učenlivý, bystrý a samozřejmě také hravý. Jeho inteligence je vysoká, stejně jako chuť pro různé nezbednosti. Svému pánovi jsou tito psi oddáni někdy až příliš, k cizím lidem se na druhou stranu často chovají dosti nedůvěřivě.

Jednou ze základních charakteristik, na kterou byste měli být připraveni, je značný temperament a pohyblivost, ale jorkšír se dokáže velice dobře přizpůsobit bytovým podmínkám, v podstatě ho můžeme označit za dokonalého pokojového psíka. Velmi dobře vychází také s dalšími doma chovanými zvířaty. Někteří jedinci tohoto plemene se mohou projevovat určitou tvrdohlavostí, a pokud zanedbáte výchovu, mohou být dokonce bázliví.

Celkově se jedná o vhodné společenské plemeno, které neublíží dětem, s vysokými nároky na pohyb. Bohatě mu ovšem postačí i menší bytové prostory.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výchova yorkshire teriéra by měla být vždy směrována tak, aby nebyl agresivní, ani příliš bojácný. Velkou dávku pozornosti musí chovatel rovněž věnovat zdraví chrupu, srdce a kloubního aparátu. Fena by měla dosahovat o něco větší velikost než pes.

Původně lovecké plemeno yorkshire teriér požaduje dostatek pohybu, ale ne zase tolik prostoru, spokojí se bez potíží s menší lidskou domácností. Velmi dobře se pro něj hodí psí hračky, jako jsou míčky nebo předměty na provázku. Tento pes má rád lidskou přítomnost, tak umístěte jeho pelíšek nejlépe přímo do obývacího pokoje.

Vzhledem k tomu, že se u yorkshire teriérů vyskytuje velké množství dědičných chorob, je nutné pravidelné očkování, ale také odčervování.

Využití plemene

Pes, který se dostal do Anglie velice pravděpodobně ze Skotska, byl původně lovcem nejen vodních škůdců, ale také těch domácích, dalo by se o něm říct, že nahrazoval kočky. Stal se z něj ale dokonalý rodinný miláček, pokojový psík, který často ovládá výstavy menších plemen.

Zajímavost

Jorkšír nemá velký počet potomků, většinou se rodí maximálně 4 štěňata. A ta jsou zpočátku zcela černá, jejich zlaté pálení se objeví až v pozdější době. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz