Yorkšírský teriér: malý divoch

26. 02. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 3151x 0
Yorkšírský teriér: malý divoch

FCI III. - Teriéři, sekce 1 - Toy teriéři, číslo standardu: 86 / 1994 (Velká Británie)

Historie Plemene

Když byl v 11. století v Anglii vydán poněkud kontroverzní zákon, který zakazoval chování větších loveckých psů, vznikla jako odpověď právě rasa Yorkšírský teriér. Jeho původ je tedy v Anglii a je tomu již poměrně dávno, ovšem jako pravá luxusní rasa byl uznán až koncem 19. století. Do té doby bylo plemeno pracovním psem, především k lovu menších hlodavců. Za praotce všech yorkšírských teriérů je považován legendární pes Huddersfield Ben, který žil v letech 1865-1871.

Všeobecně se jorkšír rozšířil v 60 letech minulého století a dodnes je ve velké oblibě především u dam. Do interiéru je to dokonalý psík, stále se v něm však nezapře lovec, který vás může zbavit nepříjemných myší a krys.

Yorkšírksý teriér, zdroj: Flicker.com

Stavba těla, popis

Yorkšír je malé psí plemeno s dlouhou srstí. Pro hlavu je charakteristická pěšinka. Tělo je sice malé, ale dobře stavěné a stabilní, svaly psa jsou dobře vyvinuté. Kvalitní svalový aparát znamená, že pes je velice aktivní, čilý, někdy až hyperaktivní. Yorkšírský teriér dosahuje maximální váhy kolem 3 kilogramů, je tedy velmi lehký. Výška v kohoutku činí 20-25 cm. Uši mají větší rozměry a jsou špičaté.

Končetiny jsou krátké a rovné, velice stabilní, porostlé hustou srstí. Čenich jorkšíra je malý a kulatý, výborně koresponduje s tmavými, živými očky. Přední tlapky jsou o něco větší než ty zadní.

Plně osrstěný ocas je možné kupírovat pro výstavu, ale není to nutností.

Mladší jedinci mají kratší srst, zatímco u starších psů je doslova požadován velice dlouhá srst, pokrývající celé tělo. Její konzistence je hedvábná a lesklá, samozřejmě pokud se o ni chovatel dobře stará. V opačném případě se může srst začít nepoddajně vlnit.

Charakteristické vlastnosti

Yorkšírský teriér je plemeno hravé a veselé, v rodině se stane zdrojem mnoha zábavných příhod. Pokud máte děti, vůbec nezoufejte, tento psík je k nim jako stvořený. Živý výraz očí, nezdolný temperament a neustálá aktivita vás nenechají v klidu. Nicméně je to stále malý lovec, který si neustále zachovává svou ostražitost a ne právě nejlépe se snáší s ostatními psi. Je o něm známo, že se nebojí zaútočit i na mnohem větší jedince, za další jeho charakteristickou vlastnost tedy lze považovat také nebojácnost.

Poslušnost nepatří právě mezi klady yorkšíra, je to pes poměrně tvrdohlavý. Jeho výchova tak musí být velmi pečlivá a nic nelze podcenit. Hovoříme sice o plemenu malém, ale dosti náročném. K cizím lidem se může chovat odtažitě až agresivně a je dobré navyknout ho od mládí lidské společnosti.

Březost

  • Krytí je možné od druhého roku života feny
  • Březost trvá průměrně 63 dní
  • 3-6 štěňat- po narození jsou většinou černá

Výcvik, výchova

Yorkšírský teriér je poměrně těžko zvladatelné plemeno, ke kterému je třeba přistupovat při výcviku s jistou znalostí nebo zkušeností. Pokud je nemáte, využijte pomoci zkušeného chovatele či chovné stanice. Základem výcviku je neustálé překonávání překážek a zvyšování limitů. Chovatelé těchto psů mají za cíl především to, aby bylo dosaženo přijímaní cizích lidí a cizích psů a samozřejmě ukojení neustálé potřeby po aktivitě.

Při tréninku využijte vhodné pomůcky, jako jsou skokanské překážky nebo prolézačky, imitující tunel či noru.

Plemeno yorkšírský teriér potřebuje spoustu pohybu, naštěstí k tomu postačí větší dvorek nebo zahrada, případně dostatek místa v interiéru. Pokud ho necháte bez aktivity, může nezdravě ztloustnout.

Využití plemene

Dříve byla rasa používána horníky jako společník a především lovec krys a jiných nepříjemných hlodavců, yorkšír dokázal ulovit i většího králíka. Dnes však už využíváme plemeno spíše jako domácího mazlíčka, pro potěšení. Pro svou agilitu je ale také výborným sportovním psem, například mu svědčí překážková dráha a různé prolézačky.

Zajímavost

Yorkšírský teriér byl dříve zneužíván k zápasům s krysami, zvláště mezi horníky, kteří pak sázeli na svého favorita často i celé výplaty. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz