Bělásek zelný: zahradní krasavec či zákeřný škůdce?

19. 11. 2012 Lucie Kocábková Seznamte se s živočichem 8187x 2
Bělásek zelný: zahradní krasavec či zákeřný škůdce? Kouzelný motýl bílé barvy, jehož křídla zdobí drobné tmavé detaily – takový je bělásek zelný. V našich končinách si však málokdo cení jeho krásy. Tento motýl je současně i nepříjemným škůdcem. Rád si totiž pochutná na zelenině pěstované na poli či v zahrádce.

 

Bělásek zelný (Pieris brassicae) se přirozeně vyskytuje v Evropě, na severu Afriky a v Asii. Můžete se s ním setkat na loukách a pastvinách, v polích, parcích a zahradách, všude tam, kde je dostatek potravy. Dokáže se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Vyskytuje se proto v nížinách i v horských oblastech. Běláska poznáte na první pohled. V Čechách si jej nemůžete splést s jiným motýlem. Křídla běláska dosahují rozpětí 5 - 6,5 centimetrů. Na vrchní straně jsou zbarvena do běla, na koncích do černa. Spodní strana křídel je mírně nažloutlá. Samice jsou vybarvené o něco pestřeji než samečkové. Na samičích křídlech lze zpozorovat ještě dvě další tmavé skvrny. Hojně rozšířené jsou i ostatní druhy bělásků. Těm však toto tmavé zabarvení chybí.

Bělásek zelný na květiněZdroj: Flickr

Bělásek zelný se živí brukvovitými rostlinami, ať už pěstovanými či planými. Rád hoduje na zelí, kapustě, květáku, brokolici nebo na kedlubnách. Plody a listy rostlin slouží housenkám běláska jako zdroj obživy od jara až do zimy. Bělásek zelný každoročně stihne své řady rozšířit o dvě až tři nové generace. První housenky se líhnou zjara - od dubna do června, druhé během léta - v červenci a v srpnu. Kolonie bělásků je schopná zničit úrodu nejednoho zemědělce. Nejenže se na ní živí, ale také ji znehodnocuje svým trusem. Rostliny běláskům zelným slouží pro kladení vajíček, ze kterých se líhnou housenky (žluté barvy s černými skvrnami). Proměna larvy běláska zelného v dospělého motýla trvá přibližně jeden měsíc. Až housenka doroste do velikosti 4 - 5 centimetrů, zakuklí se. Toto kuklení probíhá u bělásků často hromadně. Samička běláska zelného je schopna najednou snést až 300 vajíček. Jednotlivé larvy se ve snůškách od sebe příliš neoddělují. Zajímavostí může být i fakt, že se díky konzumaci brukvovitých rostlin v těle bělásků hromadí odpudivé a jedovaté látky, kterými zapáchají. Chrání se tak před některými druhy ptáků, pro které představují potenciální potravu. Housenky běláska jsou i přesto vítaným pokrmem pro lumčína žlutonohého, který se živí hemolymfou a tukem z jejich těl.

Jak běláska zelného dostat pryč ze zahrádky? Pokud vám páchá velké škody na úrodě, můžete jeho housenky ručně sesbírat či využít odpudivých vlastností aromatických rostlin, konkrétně rozmarýnu či mateřídoušky, které běláska spolehlivě vyženou.


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 2

1 AHA 4. 8. 2018 - 14:48
Na fotce není bělásek zelný, ale bělásek řepkový.
2 Eva Koprivova 6. 5. 2019 - 07:04
Díky. Pěstujeme v malém množství kedlubny a vloni jsme belaska podcenili. Všecko zničil. Letos zkusím rozmarýnu i mateřídoušku podle Vaši rady.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  23% (156)
  4% (29)
  4% (27)
  2% (15)
  54% (361)
  4% (25)

Hlasovalo 673 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz