Fosa - Pán Madagaskaru

20. 02. 2012 Michaela Truhlářová Seznamte se s živočichem 9633x 0
Fosa - Pán Madagaskaru Ti z vás, kteří dobře znají tajuplný ostrov Madagaskar, jistě vědí, že je jediným místem na světě, kde žije šelma fosa. Na své si přijdou i fanoušci Madagaskaru. I tento film může posloužit jako drobná pomůcka pro představu o tom, čím se fosa živí. Strava fosy je pestrá na lemury a hlodavce, ovšem nepohrdne ani ptákem či rybou. Z těl ulovených živočichů fosy zkonzumují úplně všechno. A to doslova. ,,Na talíři“ nenechají ani chlupy, drápy či kosti.

 

Fosa (Cryptoprocta ferox), je šelma patřící do čeledi cibetkovitých a promykovitých. Ačkoliv její stavba těla (v průměru 60 – 80 cm a váha kolem 7 kg) není nijak ohromující, je největším predátorem Madagaskaru. Fosa svým vzhledem připomíná kočku, ale je přirovnávána i k psům a vydrám. Pro svou velikost je velmi rychlá a mrštná. Prohání se v korunách stromů, kde chytá již zmíněné lemury. K udržení rovnováhy jí slouží ocas, jenž je skoro stejně dlouhý jako tělo.

Popis šelmy s názvem Fosa žijící na MadagaskaruZdroj: Flickr

Tajemný ostrov Madagaskar je opředen pověstmi a záhadami. Stejně tak i živočichové, kteří zde žijí. Jednou záhadou disponuje i fosa. Jedná se o přeměnu pohlavního orgánu. Mladým samičkám začne růst velký klitoris, který obsahuje kost. Je pokrytý hrůznými bodlinami. Vypadá tedy jako pravý samčí pohlavní orgán. Samice fosy pomocí něj vypouští oranžovou tekutinu, přičemž je tento jev příznačný právě pro samce. Samicím se vyvinou dokonce i genitální hrbolky, které připomínají varlata. Okolo čtyř let, do nichž samičky dospějí, se tento orgán zmenší na normální samičí velikost. Zoologové zatím nepřišli na důvod, proč je tomu tak. Spekuluje se i o variantě, že ,,fosí slečny“ jsou takto obdařené proto, aby si udržely dostatečný odstup od samců do doby, než vyspějí.

Fosy, jakožto páni Madagaskaru, jsou samotáři. Každá fosa si usilovně střeží své teritorium. Až když nastane doba páření, samci začnou vyhledávat samice. V době říje si samička vyleze na vrchol stromu, pod kterým se shromáždí samci. S ,,vybranými kousky“ se asi týden páří do doby, než ji vystřídá další samice. Každá kopulace trvá přibližně tři hodiny. Březost samice trvá přibližně tři měsíce. Samice mívají 2 – 4 mláďata. Ta dospívají kolem čtvrtého nebo pátého roku. Fosy se mohou dožít až 17 let.

V současné době je tento druh velmi ohrožen. Jejich největším nepřítelem je, bohužel, člověk. Ničí jejich přirozené prostředí a také je loví. Tamější lidé z ostrova fosy nemají v lásce. Svým potomkům proto vyprávějí odstrašující historky o ukradených dětech. Odhaduje se, že dnes žije na Madagaskaru už jen 2 600 fos. Doufejme, že jich přibude více. Protože jsou fosy obdařeny schopností dokonalého ukrytí, není tento odhad přesný. Zahlédnout fosu ve volné přírodě je téměř nemožné. U nás ji můžeme spatřit v zoologických zahradách v Ústí nad Labem, Olomouci či Dvoře Králové.

Zajímavost: Latinský název fosy (Cryptoprocta ferox) znamená: „zuřivý skrytý konečník". To proto, že jejich konečník překrývá váček se žlázou, kterou fosy používají ke značkování teritoria.

 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz