Ještěrka zelená: český drak

18. 07. 2015 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 3671x 0
Ještěrka zelená: český drak Draky zná jistě každý. Jsou v pohádkách, někdy hrají zápornou, jindy kladnou roli v příběhu, kde dobro zvítězí nad zlem. V naší přírodě máme tvora, který se tomuto bájnému zvířeti podobá. Jsou to ještěrky. Sice nemají více hlav, nedokážou plivat oheň a pekelnou síru, ale i přesto mají několik zvláštních schopností. Dokáží ztratit ocas a ten je schopný jim znovu dorůst. Představme si naší největší ještěrku.

 

Ještěrka zelená (Lacerta viridis) je poměrně statná ještěrka, která v České republice dorůstá až 45cm. Hlava je mohutná, vysoká a v přední části zúžená. Ocas má 2x delší než tělo s hlavou dohromady. Končetiny má na délku větší než ostatní naše ještěrky. Přední nohy jsou nataženy směrem dopředu a dosahují až k nozdrám, zadní jsou mohutnější s delšími prsty. Dospělí, pohlavně aktivní samci jsou svrchu žlutozelení až sytě zelení. Mají jasně modré hrdlo a po stranách modrou hlavu. Dospělé samice jsou zbarveny podobně jako samečci, ale hrdlo mají bílé až světle namodralé. Samičky mají často na hřbetě tmavé skvrny, mladší jsou v zadní části hřbetu a na bocích hnědé.

Ještěrka zelená

                                                              Zdroj: flickr

Ještěrka zelená je u nás kriticky ohroženým druhem, proto ji chráníme zákonem. Setkat se s ní můžeme v nejteplejších oblastech ČR. Tento druh potkáme v severozápadních a středních Čechách a na jižní Moravě. Na všech těchto místech žije v údolí velkých řek. Tato ještěrka ale osídlila značně větší areál, než na kterém se vyskytuje u nás. Najdeme ji ve střední a jižní Evropě, ale i na Ukrajině nebo v Turecku. Ještěrka zelená je predátor. Vedle různých druhů hmyzu a pavouků totiž nepohrdne ani měkkýši, mláďaty jiných ještěrek, menšími hady nebo vajíčky ptáků. Má ráda i zralé ovoce.

Ještěrky zelené si oblíbily řídké lesy a skalní lesostepi. Zahlédneme je i na okrajích polí, podél cest ale i na železničních náspech. Zkrátka všude tam, kde není hustý travní porost. Ještěrka tedy s oblibou vyhledává teplé oblasti stepního až lesostepního charakteru. Výborně šplhá po skalách, kamenných zdech starých domů, ale i po stromech a keřích. Ještěrky zelené žijí po většinu roku samotářsky. Vylézají v polovině března a konec jejich aktivity nastává v říjnu. Pouze na jaře v období páření se ještěrky sdružují a samci zápasí o samice. Gravidita trvá od 23 až do 48 dní. Snůška, kterou samička klade do země 6 až 20 cm pod povrch na vlhkých stanovištích, obsahuje obvykle 5 až 20 kožovitých vajíček. Mladé ještěrky se líhnou přibližně po 45 dnech, v závislosti na teplotě a vlhkosti okolního prostředí. Zimu přečkává ještěrka v úkrytech v hibernovaném stavu. Probouzí se při teplotách nad 15 °C a ze svého úkrytu vylézá, když teplota okolního prostředí vystoupí nad 18 °C. Pohlavní dospělosti dosahují většinou ve druhém roce života a dožívají se až 10 let.

Ještěrka zelená, tak jako ostatní naše ještěrky, má docela děsivou vlastnost. Dokáže v případě potřeby, když je napadena predátorem, odhodit kus svého ocásku. Většinou se jí neodlomí celý ocas, jen ta část, které se útočník dotkl. Tkáň na ráně se rychle stáhne, a proto ještěrka nevykrvácí. Nový ocásek jí začne růst během několika dní. Proces hojení trvá asi tři měsíce. Většinou je ale nový ocas kratší. V přírodě dochází i k různým deformacím, takže potkáme i jedince, kteří mají dva a více ocásků. Mezi přirozené nepřátele ještěrky patří užovka hladká, poštolka obecná, káně lesní, ale i lasice, tchoři, ježci a prasata divoká. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz