Labuť velká: královský pták

24. 06. 2015 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 9738x 0
Labuť velká: královský pták Labuť velká vyniká oproti jiným ptákům svojí velikostí, silou a krásou. Její vzhled i pohyb je královsky důstojný. Byla a je velmi často chována jako okrasa parků a velkých zámeckých zahrad. Dostala se do mnoha pověstí i pohádek.

 

Labuť velká (Cygnus olor) je pták patřící do řádu vrubozobých. Její velikost se pohybuje od 130 do 160 cm, rozpětí křídel od 200-240 cm, váha okolo 8 až 16 kg. Je celá bíle opeřená, jen nohy má černé. Zobák je sytě oranžovočervený, s černým okrajem a nápadným hrbolem u kořene. Krk při plavaní, drží v charakteristické prohnuté pozici, ve tvaru písmene S. Pohlaví jsou si velmi podobná, samci ale bývají větší a mají sytěji zbarvené zobáky. Mláďata labutí mají šedě zbarvené peří, proto se zdá, že ani nepatří ke svému druhu. To se stalo námětem mnoha pohádek o ošklivém káčátku, ze kterého se pak stane nádherná labuť. Toto zbarvení se mění ve sněhově bílou na konci prvního roku jejich života.

Labuť velká

                                                            Zdroj: flickr

Labuť velká žije na sladkovodních jezerech a rybnících, které mají břehy porostlé rákosem. Ten používá samice při stavění hnízda, které leží přímo v rákosinách, nebo na malých ostrůvkách dále od břehu. Hnízdo je široká kopa z rákosu, ale i jiných vodních rostlin. Samec hnízdo jen hlídá, samice sama sedí na 5-7 šedozelených vejcích, které jsou ukryté v husté vrstvě peří, které si před hnízděním vytrhala z hrudi. Mláďata se vylíhnou po 35 dnech a hned po oschnutí vyplouvají s rodiči na vodu. Labutí samci jsou velmi teritoriální, rádi bojují s jinými samci, rychlím bitím křídel do vody a dlouze se přitom „kloužou“ po hladině. Labuť je otužilý pták, v zimě jí stačí nezamrzlá vodní plocha. Přesto některé labutě velké odlétají na zimu ke Středozemnímu moři nebo na dolní tok řeky Dunaj. V České republice v současnosti hnízdí 600 až 700 párů a pomalu jejich počet roste.

Mláďata se živí hlavně malými vodními živočichy. Dospělé labutě mají rády vodní rostliny. Ty vybírají ze dna jen v hloubce, kam dosáhnout svým dlouhým krkem když se předkloní a z vody jim vyčnívá jen ocas. Labutě se nikdy nepotápějí celé, proto nemohou hledat potravu ve větší hloubce. Na rybnících a jezerech v blízkosti lidských sídel se naučily jíst sušené pečivo a po lidech ho dokonce někdy začaly i vyžadovat. Labutě také dokážou napadnout člověka a uštědřit mu svými silnými křídly bolestivé podlitiny. To se stává, hlavně když se člověk přiblíží moc blízko samice s mláďaty. Samec, který celou rodinu hlídá, ho s charakteristickým syčením a postojem s roztaženými křídly varuje. Když člověk neustoupí, samec neváhá zaútočit, protože si myslí, že je jeho rodina v ohrožení.

Labutě jsou známi tím, že si partnera hledají na celý život. Toho využil i anglický král Jindřich VIII., který podle pověsti nechal zabít a snědl samici labutě, která se svým partnerem hnízdila na jezeru v královských zahradách. Učinil tak proto, že tyto labutě měla ráda jeho druhá žena Anna Boleynová, která tento labutí pár chodila často krmit. Stalo se tak v den, kdy Annu nechal uvrhnout do vězení za to, že mu nikdy neporodila syna. Dodnes všechny labutě ve Velké Británii patří královně a britská královská rodina se pravidelně účastní jejich sčítání. Labutě se staly také vyhledávaným erbovním zvířetem, v Česku ji má mnoho měst a obcí ve znaku, jako například Rumburk, Svatoňovice nebo Otnice. Také byla oblíbeným zvířetem u šlechty, která kromě toho, že ji chovala u svých sídel, si ji dávala do svých erbů, jako páni ze Švamberka.  

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz