Motýlice lesklá: tak trochu jiná vážka

04. 07. 2015 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 5196x 1
Motýlice lesklá: tak trochu jiná vážka Okolo řek, rybníků, ale i luk a lesů často poměrně rychle prolétají zvláštní tvorové. Mají velkou hlavu s výraznýma očima, poměrně velká křídla, dlouhý a štíhlý zadeček. Nevypadají jako z tohoto světa. Známe je ze zkamenělin již z období karbonu a permu, tedy z prvohor. Patří do řádu vážek, ale některé se tak nejmenují. Pojďme si představit jednu z nich, kterou v naší přírodě můžete vidět velmi často: motýlici.

 

Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) je druh vážky, kterou poznáme poměrně snadno díky charakteristickému zbarvení křídel samců. Ty jsou na rozdíl od ostatních druhů vážek z 2/3 modročerná, jen u kořene a na konci jsou průsvitná. Samice mají křídla průhledná vždy, často se zeleným nádechem. Rozpětí se pohybuje od 60 do 70 mm. Tělo samců je kovově modře zbarvené, spodní stranu zadečku mají bílou nebo žlutou. Samice jsou zelené, délka těla je 35-40 mm.

Motýlice lesklá

                                                                  Zdroj: flickr

Motýlice lesklá se vyskytuje ve velké části Evropy a Asie. Na celém areálu rozšíření tvoří tento druh řadu poddruhů. U nich si ani odborníci nejsou dodnes jistí, jaký mezi sebou mají příbuzenský vztah. V České republice žije motýlice hojně na celém území, jen ve vyšších polohách a na horách se nevyskytuje. Obývá osluněné, pomalu tekoucí vody všech velikostí od potůčků, po největší řeky. Dokáže žít ve zregulovaných úsecích řek a v melioračních kanálech, nebo u výtoků z rybníků. Vzácněji se může vyskytovat ve stojatých vodách méně obhospodařovaných vodních nádržích.

Motýlice lesklé létají pomalu a nízko nad hladinou vodního toku blízko břehu. Samci mají silně teritoriální chování a brání si své území i samičku. Teritorium si značí bzučivým letem a ocitne-li se v jeho blízkosti jiný sameček motýlice, neváhá a napadne ho. Se samičkou se začíná pářit za slunných dnů v květnu. Sameček dokonce hlídá a brání samičku, když klade vajíčka, před ostatními nápadníky. Vajíčka samice klade do pletiv vodních rostlin, někdy dokonce i pod hladinu. Z nich se pak líhnou larvy, které žijí mezi ponořenými částmi vegetace, na stoncích a kořenech rostlin. Ty jsou stejně jako dospělci dravé. Nymfy dýchají přes kutikulu a na konci zadečku mají 3 delší výrůstky. Podle toho je můžeme odlišit od jiných druhů vážek. Mají radši klidnější úseky řek s dostatkem naplaveného materiálu, ale voda musí obsahovat dostatek kyslíku. Svlečku larev, poté co se vylíhnou v dospělce, můžeme najít na vegetaci v okolí břehů okolo metru nad zemí. Motýlice můžeme u vody potkat přes celé léto, prohánějí se kolem ní až do konce září.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Gail Hampshire 6. 4. 2019 - 08:27
I see you are using my photo of this damselfly from flickr. Itcappears that Petr Šopejstal has taken credit for it . My name does not appear as the photos cc license requires?

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz