Sardinka obecná: mořský blesk/lahůdka kuchyní

07. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 7202x 1
Sardinka obecná: mořský blesk/lahůdka kuchyní Velmi chutnou, drobnou rybkou, známou po celém světě, nemůže být nikdo jiný než sardinka obecná (Clupea pilchardus / Sardina pilchardus). Nejlépe prý chutná rok naložená v oleji.

 

Vzrůstem asi 20 centimetrů velká sardinka obecná patří do skupiny paprskoploutvých mořských ryb. Můžeme na ní narazit ve všech světových oceánech. Podle místa výskytu se sardinky dělí na evropské, tichomořské a ty, jež obývají vody Středozemního moře. Tyto ryby jsou velice citlivé na teplotu vody, proto v průběhu roku migrují buď na sever či jih. Ideální teplota pro sardinky se pohybuje okolo 10 až 20°C.

Sardinka obecná ve vodě

Zdroj: Flickr

Sardinka má protáhlé oválné tělo, které pokrývá jen několik málo velkých měkkých šupin. Spodní hrana těla je pak zoubkovaná, proto připomíná pilu. Na očích sardinek jsou patrná tuková víčka. Spodní čelist je vytažená dopředu. Sardinka disponuje malými ploutvemi. Hřbetní ploutev je velmi krátká a vyztužená asi 17 chrupavčitými paprsky. Ocasní ploutev je pak hluboce vykrojená. Sardinka je vybarvena do stříbřitě lesklého odstínu s hnědým nebo nazelenalým hřbetem. Sardinky také nemají postranní čáru, rybí smyslový orgán, jenž slouží jako mechanoreceptor pro vnímání tlaku.

Jak je obecně známo, sardinky se sdružují do obrovských hejn čítajících stovky až tisíce kusů. Tato uskupení dokážou bleskově rychle měnit směr plavby. K tomu, aby se hejno obrátilo a plulo na opačnou stranu totiž stačí, když se otočí asi 15% ryb. Ostatní se přizpůsobí. Přes den se sardinky zdržují ve velkých hloubkách okolo 50 metrů. V noci sledují svou potravu, která se přesouvá k hladině, a tak obývají hloubky okolo 20 metrů. Potravu sardinek tvoří především plankton. Plavou tak většinou s otevřenou tlamou a z vody filtrují drobné korýše. Oblíbenou složkou jídelníčku jsou také rybí jikry či potěr. Samotné sardinky jsou pak nepostradatelným článkem mořského potravního řetězce, neboť jsou loveny všemi dravými rybami a také mořskými ptáky.

Sardinky se rozmnožují většinou po celý rok. Kladou až 60 000 jiker volně do vodního sloupce. Několikamilimetrové jikry jsou unášeny proudem. Po čtyřech dnech se líhnou malé rybky. Vyvíjí se rychle. Dokonce se dožívají až 15 let. Jedná se asi o nejčastěji lovenou rybu na světě. V Evropě se za rok uloví kolem 400 000 tun sardinek.


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 bara 6. 11. 2013 - 16:22
jo je to dobry hodi se mi to do skoly a je tam vse

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (63)
  24% (173)
  4% (31)
  4% (29)
  2% (16)
  53% (385)
  4% (32)

Hlasovalo 729 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz