Škeble rybničná: jednonohá kráska

20. 10. 2015 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 9237x 1
Škeble rybničná: jednonohá kráska Snad skoro každý, kdo byl na dovolené u moře si dovezl jako suvenýr nějakou tu lasturu mořských mlžů. Pak si tyto nádherně barevné ulity doma vystavil jako vzpomínku na volné dny. Ale i u nás se vyskytují mlži, kteří sice nehrají tolika barvami jako jejich mořští příbuzní, ale nejsou o nic méně zajímavý nebo krásní. Představíme si jednoho z nich.

 

Škeble rybničná (Anodonta cygnea) je největší druh měkkýše, který se vyskytuje v České republice. Má dvě lastury tvořené z chitinu, vápence a perleťoviny. Spojeny jsou na hřbetní straně pouze vazem. Jejich povrch je obvykle zbarven zelenohnědě až žlutohnědě, často do černa. Obrys lastury je protáhle vejčitý, stěny jsou poměrně slabé oproti některým jiným u nás žijícím mlžům. Ze schránek vysunuje svalnatou nohu, s jejíž pomocí se pohybuje a také zarývá do bahnitého dna. Noha je pokryta kůží, zasahující na schránku. Smyslové orgány, kterými vnímá svět, tvoří hmatové výrůstky okolo ústního otvoru a receptory, rozpoznávající chemické látky ve vodě. Dýchá žábrami, přes které filtruje vodu. Díky filtrování vody také získává svou potravu, plankton.

Škeble rybničná

                                                                 Zdroj: archiv autora 

Škeble rybničná v dospělosti dorůstá délky od 150 do 220 mm. Dosahuje šířky 75 až 120 mm a tloušťky 50 nebo 60 mm. V přírodě se dožívá i 15 let. Vyskytuje se v Evropě a Asii. V ČR, ale i dalších evropských zemích je jako druh bohužel na ústupu. Hojněji žije na území jižní Moravy v oblasti soutoku Dyje a Moravy a také na některých místech Polabí. Ke svému životu totiž vyžaduje čistou vodu, s nízkým obsahem dusíkatých látek a dalších chemikálií, jako jsou hnojiva nebo pesticidy spláchnuté dešti z polí do řek. Je tedy brána jako indikátor čisté vody. Oblíbená stanoviště tohoto mlže jsou velké klidné řeky, kanály, jejich odstavená ramena, tůně, pískovny a rybníky.

Škeble rybničná je odděleného pohlaví. Z jednoho páření, které probíhá v létě, může vzniknout až 600 000 larev, které se odborně nazývají glochidia. Tyto larvy, které mají lepkavé vlákno a malou ozubenou skořápku, žijí první rok života na žaberních lupenech rodiče. Poté se jich glochidia pustí a začnou parazitovat na žábrách a kůži ryb. V našich podmínkách jsou nejčastějšími hostiteli líni, hrouzci, okouni nebo ježdíci. Přezimuje zahrabaná v bahně a písku v nezámrzné hloubce.

V pravěku, ale i později lidé škeble sbírali jako svůj zdroj potravy. Jejich ulity zpracovávali na ostré nástroje nebo je používali jako misky na jídlo a vodu. Také z nich vyráběli šperky. V pozdějších dobách, kdy lidé škeble přestávají jíst, z jejich perleťových schránek vyrábějí knoflíky. Na rozdíl od perlorodky tento druh mlže neprodukuje perly. V současnosti už nikdo škeble rybničné k potravě ani k výrobě knoflíků nesbírá, tedy aspoň ne legálně. Jsou totiž chráněné zákonem. Jsou ale chovatelé, kteří škeble pěstují v umělých podmínkách a dokonce jimi pak navyšují jejich počet ve volné přírodě. Lidé, kteří se do těchto záchranných programů pro tyto mlže zapojí, ale musejí mít povolení ze zákona. Doma bez potřebných znalostí a podmínek se jen tak tento druh chovat nemůže.  

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Karolína Valentová 27. 2. 2017 - 18:41
Je to poučné a zároveň i zajímavé.✍

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz