Srnec obecný: náš lesní soused

11. 01. 2016 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 4804x 1
Srnec obecný: náš lesní soused Nejen na podzim můžete při procházkách přírodou na zemi najít shozené parohy. Ty většinou patří srnci, který je nejčastější spárkatou zvěří na našem území. Při některých setkáních se srnčí zvěří jde ale o život. Když nečekaně v nepřehledném úseku silnice skočí řidiči přímo do cesty. Co je k tomuto nebezpečnému chování vede?

 

Srnec obecný (Capreolus capreolus) dorůstá v kohoutku výšky 65-75 cm, délky 100-135 cm a váhy 10-30 kg. Samci jsou robustnější než samice. V létě mají srnci srst rudohnědou až žlutavě hnědou, v zimě se její barva mění na šedohnědou až šedou, srny mají část chlupů i bílé. Z Německa jsou známé případy černých srnců a vzácně se mohou v přírodě vyskytovat čistě bílí srnci, jen s červenýma očima, takzvaní albíni. Tělo mají podsadité, hlava, která sedí na dlouhém štíhlém krku je krátká a trojúhelníkovitá. Zadní nohy, kterým se říká běhy, jsou silnější než přední, protože zvládají poměrně daleké skoky.

Srnec obecný

                                                                    Zdroj: flickr

Srnec obecný je znám především kvůli svému paroží. To nedorůstá takových rozměrů jako například u jelena, ale i tak dobře živení samci ho mohou mít 25 cm velké. Na jaře, od března do května srnci své parůžky vytloukají. Zbavují se tak odumřelé tkáně, které se říká lýčí. Ta pokrývá a vyživuje parohy v době, kdy rostou. Srnčí paroží může být jednoduše zašpičatělé nebo mít i 4-6 výsad. Srnci tuto svoji ozdobu shazují od října do prosince.

Srnec obecný je rozšířen po celé Evropě s výjimkou některých velkých ostrovů, jako Irsko nebo Korsika. Také se nevyskytuje na severu Skandinávie. Potřebuje lehce stravitelnou stravu bohatou na bílkoviny, a proto spásá byliny a trávy, květy, pupeny a mladé výhonky keřů a stromů. Na podzim dokonce jí jejich plody a nepohrdne ani houbami. Často působí zemědělcům škody na polích, kdy jim spase i obilí.

Srnec obecný je teritoriální zvíře jen určitou část roku. Od března si každý srnec začne hlídat své teritorium, které drží až do poloviny svojí říje. Vytyčují ho rozhrabáním půdy, otloukáním parohů o stromy a vylučováním páchnoucího sekretu. Boje o teritorium jsou ale mezi samci velice vzácné. Dokonce i srny, před vyvedením svých mláďat, si hlídají svoje teritorium. Na podzim, ale hlavně v zimě můžeme vidět srnčí zvěř ve velkých skupinách, kdy se shlukují na místech příznivých k pastvě. Říje trvá od července do poloviny srpna, samice jsou březí 290 dní. Většinou porodí 2 mláďata, ale není výjimkou, že mají jen jedno nebo naopak 3 i více srnčat.

Srnčí zvěř je zodpovědná za některé dopravní nehody, při kterých nečekaně řidičům vyskočí do cesty. Někteří lidé si myslí, že to dělají i schválně, protože někdy čekají na okraji silnice a skočí pod auto, až když se k nim přiblíží. Rozhodně to nedělají úmyslně, ale jsou oslepeny a zmateny světly aut i zvuky jeho motoru. V zimě můžeme potkat srnce zmatené a pomalé, kteří ze silnice rozhodně nespěchají. Jsou to kusy, které se přiotrávily, když zpod sněhu vyhrabaly a snědly řepku, která je pro ně toxická a mohou po ní oslepnout. Ale přes všechny tyto neblahé situace se srnčí zvěři daří a její počty rostou. Vyhovuje jí totiž naše zemědělská krajina. Dokáže vhodně využít přikrmování ze strany myslivců, kteří je loví hlavně na místech, kde se přemnožují a způsobují škody nejen zemědělcům, ale i lesníkům.

Srnec obecný

                                                                Zdroj: flickr

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Jan Prachař 12. 6. 2019 - 08:19
Dobrý den, připravuji knížku z kunovské honitby. Vaše fotka je velice hezká a byla by vhodná do jedné z mých povídek. Mohl bych ji, prosím, použít ve velikosti 6x4 cm jako ilustrační fotografii?

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz