Sysel obecný: mizející soused

10. 08. 2016 Petr Šopejstal Seznamte se s živočichem 1781x 0
Sysel obecný: mizející soused Jeho jméno se učí všechny děti na základní škole. Patří totiž do českých vyjmenovaných slov. Většina ho ale viděla jen na fotografii. Jen málokdo se může pochlubit, že potkal sysla v přírodě, protože jeho počty v posledních letech vytrvale klesají.

 

Sysel obecný (Spermophilus citellus) je hlodavec s protáhlým tělem na nízkých nohách. Má krátký ocas a poměrně drobné ušní boltce. Srst, která je zbarvená žlutohnědě, až pískově šedožlutě, je ve spodní části těla světle žlutá. Okolo velkých černých očí, krku a brady jsou bílé pruhy. Chlupy jsou přiléhavé k tělu, proto sysel vypadá tak hubeně. Hmotnost dospělého sysla obecného se pohybuje od 240 do 340 g. Délka těla je od 18 do 24 cm, ocas od 4,5 do 8 cm. Může se dožít až 5 let, ve volné přírodě většinou rok a půl.

Sysel obecný

                                                                    Zdroj: flickr

Sysel obecný se dříve vyskytoval v jihovýchodní části Evropy. V raném středověku se ve velkých počtech dostal i k nám, do střední Evropy.  Na našem území se ale podle archeologických nálezů z přelomu letopočtu, nalezených na jižní Moravě, vyskytoval v blízkosti tehdejších lidských sídlišť. Do 50. let minulého století byl běžný v bezlesých nížinách i pahorkatinách. Poté, hlavně díky zásahům zemědělců, se jeho počty začaly silně snižovat. Na začátku našeho století byl sysel obecný už řazen mezi chráněné druhy, ale jeho populaci místo lidí začaly likvidovat klimatické změny a malá genetická variabilita. Při sčítání v roce 2000 žil tento hlodavec ještě na 45 lokalitách, v roce 2008 už jen na 35. Tyto zbytky přežívají v nížinách Jižní Moravy, Středních a Severních Čechách od 150 do 650 m n. m.

Sysel obecný dříve obýval louky, meze, sady i příkopy podél silnic.  Dnes jeho kolonie najdeme na udržovaných travnatých plochách, jako jsou golfová hřiště, letiště, nebo dostihová závodiště. A to jenom ty, která jsou dobře osluněná a mají malou vlhkost půdy. Jeho kolonie mohou dosahovat stovky jedinců, naše nynější největší skupina čítá okolo 650 exemplářů. Nory, které si sysel hloubí, mají průměr 5 až 7 cm, dosahují hloubky 80 cm a délky i 6 m. Staví si i únikové chodby, ale ty jsou kratší. Sysla obecného můžeme na povrchu spatřit v ranních hodinách a odpoledne. Prudký sluneční žár a déšť přečkává v podzemí. Při delším horkém počasí může upadat do letního spánku. Zimu přečká zimním spánkem v norách s ucpanými vchody. Do toho vstupuje na konci srpna, probouzí se na přelomu března a dubna. Hned poté dochází k páření, při kterém se vždy rozmnožuje jen část samic v kolonii. Ty rodí od května do června obvykle 4 až 8 mláďat, která asi po měsíci vylezou na povrch. Dospělosti dosáhnou v následujícím roce. Sysel se živí rostlinami a jejich semeny, nepohrdne ani drobným hmyzem nebo ptáčaty na zemi hnízdících ptáků.

V současné době je počet u nás žijících Syslů obecných odhadován na 3 600 jedinců. Nejen v České republice, ale i na území celé Evropské Unie je chráněn zákonem. Rozjelo se několik záchranných programů, které mají tohoto hlodavce zachránit před úplným vyhubením. Podle prvních výsledků se v některých zemích daří zastavit pokles syslí populace. Snad se bude těmto programům dařit i nadále, abychom za tímto pozoruhodným zvířetem nemuseli chodit jen do zoologických zahrad.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz