Seznamte se s živočichem

Ještěří obr: Varan komodský

07. 11. 2012 Lucie Kocábková Seznamte se s živočichem 7383x 0
Ještěří obr: Varan komodský
Varan komodský (Varanus komodoensis) je králem mezi ještěry. Svou délkou, která dosahuje až 350 centimetrů a váhou o 150 kilogramech, se jednoznačně řadí mezi největší ještěry na světě. Varan komodský patří do čeledi varanovitých. Setkáte se s ním nejen na Indonéských ostrovech, tedy jeho domovině, ale také v pražské či plzeňské zoo.
Více zde

Manta atlantská: velkolepý kousek mezi parybami

30. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 8465x 0
Manta atlantská: velkolepý kousek mezi parybami
Tak obrovská a přece tak klidná a mírumilovná. Manta atlantská (Manta birostris), zvaná též manta velká, je největším rejnokem na světě. Rozpětí křídlovitých prsních ploutví dosahuje až 7 metrů (běžně se hodnoty pohybují okolo 5 metrů).
Více zde

Neúnavný workoholik mravenec lesní

17. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 5265x 0
Neúnavný workoholik mravenec lesní
Neúnavně pracující drobečkové, kteří nepřestávají udivovat svou silou a vytrvalostí. Takoví jsou mravenci lesní (Formica rufa). Tento blanokřídlý hmyz působí v lese jako uznávaný hubitel nejrůznějších škůdců. Je proto velmi oblíben, současně zákonem přísně chráněn.
Více zde

O užitku i hrozbách kapra obecného

16. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 5262x 0
O užitku i hrozbách kapra obecného
Nejoblíbenější hospodářsky pěstovanou rybou je bezpochyby kapr obecný (Cyprinus Carpio). Jeho chov má po celém světě tisíciletou tradici. Chov kapra není náročný, disponuje rychlým růstem, nevadí mu transport a maso této ryby je velmi kvalitní. Kapr obecný však může být považován i za hrozbu. Narušuje ekosystémy vodních toků, odkud vytlačuje původní druhy. Zejména v Austrálii a Severní Americe je označován jako nebezpečný škůdce.
Více zde

Postrach zemědělců: mandelinka bramborová

15. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 3468x 0
Postrach zemědělců: mandelinka bramborová
Nejobávanější škůdce našich plodin? Noční můra zemědělců? Taková je mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), původem americký brouk. Tato přezdívka byla za války zavedena německou a posléze využita i ruskou propagandou. Mandelinku označovala jako pohromu, jež na nás byla seslána zlými imperialisty z Ameriky.
Více zde

Čolek dravý: obojživelník s nelehkým životem

14. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 6265x 0
Čolek dravý: obojživelník s nelehkým životem
Čolek dravý (Triturus carnifex) je ocasatý obojživelník, který nemá lehký život. Čolek je považován za kriticky ohroženého druha, neboť se nedokáže přizpůsobit změnám, které člověk páchá v krajině. Konkrétně se jedná o vysušování lesů, přeměnu luk a strání na pole a zemědělskou krajinu. Nic z toho jej proto netěší. Velkým nepřítelem čolka dravého jsou také ryby. Nejenže dravé ryby pojídají bez ostychu larvy čolka, ale obecně obojživelníkům konkurují a překáží.
Více zde

Haterie novozélandská aneb krok zpět do prehistorie

12. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 5333x 0
Haterie novozélandská aneb krok zpět do prehistorie
Víte, čím si haterie novozélandská vysloužila přezdívku „živá zkamenělina“? Před 200 miliony let, v období druhohor, byl na Zemi hojně rozšířen plazí řád Rhynocephalia. Přes nápor savců, kteří se posléze ,,roztahovali“ na pevnině, dva druhy z tohoto prehistorického řádu přežily až do dnešních dob. Nazývají se hateriemi.
Více zde

Hedvábné tajemství bource morušového

10. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 10721x 0
Hedvábné tajemství bource morušového
Již před 5 000 lety Číňané domestikovali nenápadného nočního motýla zvaného bourec morušový (Bombyx mori). Způsob, jakým za jeho pomoci vytvářeli pravé a nenapodobitelné hedvábí, byl dlouho přísně střeženým tajemstvím. I přesto bylo jednoho dne tajemství odhaleno, a tak je dnes bourec morušový obecně znám a chován po celém světě. Z volné přírody však již téměř zcela vymizel.
Více zde

Lenochod dvouprstý: Není kam spěchat!

09. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 5562x 0
Lenochod dvouprstý: Není kam spěchat!
S jistou pravděpodobností můžeme tvrdit, že savec, jenž v korunách stromů dosahuje rychlosti 3 kilometry za hodinu, může být na zemi o něco rychlejší. Či právě naopak. Například lenochod dvouprstý na pevnině za hodinu urazí vzdálenost maximálně 250 metrů! Paradoxně je ale velmi dobrým plavcem.
Více zde

Sardinka obecná: mořský blesk/lahůdka kuchyní

07. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 7267x 1
Sardinka obecná: mořský blesk/lahůdka kuchyní
Velmi chutnou, drobnou rybkou, známou po celém světě, nemůže být nikdo jiný než sardinka obecná (Clupea pilchardus / Sardina pilchardus). Nejlépe prý chutná rok naložená v oleji.
Více zde


Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz