Seznamte se s živočichem

Houslový virtuóz: Cvrček polní

05. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 8343x 0
Houslový virtuóz: Cvrček polní
Cvrček polní (Gryllus campestris) patří mezi rovnokřídlý hmyz. Zástupci této skupiny hmyzu s poměnou nedokonalou disponují dvěmi páry křídel. První pár, tzv. krytky, jsou výrazně žilkované a spíše průhledné. Pouze u kořene je na každém křídle žlutá skvrna. Tyto krytky u samečků pokrývají celé tělo a zadeček, u samic jsou výrazně kratší. Druhý pár je pouze pozůstatkem křídel. Cvrček proto není schopen létat. Je ovšem skvělým skokanem. Třetí pár nohou je totiž speciálně uzpůsoben ke skákání.
Více zde

Svět naruby: Netopýr velký

03. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 3305x 0
Svět naruby: Netopýr velký
Který živočich létá a přece není ptákem? Kaloni a netopýři jsou savci, kteří jsou schopni aktivně létat. Řadí se proto do řádu letounů. Zástupci tohoto řádu disponují létací blánou zvanou patagium. Ta je natažená mezi trupem a předními končetinami živočicha. Dalším znakem tohoto řádu jsou kolena, která jsou zakloubena obráceně, než je tomu u ostatních savců.
Více zde

Expresivně laděný mlok skvrnitý

02. 06. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 4715x 0
Expresivně laděný mlok skvrnitý
Co má společného mlok a rozvoj fašismu v meziválečné Evropě? Jak na tom byl Karel Čapek s vědomostmi o mlocích? Věděl vůbec, že…?
Více zde

Straka obecná: prospěšná zlodějka

31. 05. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 12390x 14
Straka obecná: prospěšná zlodějka
Které přísloví se nejčastěji pojí se strakou? Je jím nelichotivé úsloví ,,Krade jako straka.“ Ovšem málokdo ví, jak tento pták, jenž beznadějně propadl touze po blýskavých předmětech, je v přírodě prospěšný.
Více zde

Akrobatický hlodavec: Veverka obecná

29. 05. 2012 Michaela Truhlářová Seznamte se s živočichem 5728x 0
Akrobatický hlodavec: Veverka obecná
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) je jedním z nejznámějších hlodavců. Nalezneme ji téměř všude, kde se nachází stromový porost. Ať už se jedná o lesy, parky či zahrady.
Více zde

Vodní ,,tkanička“ alias úhoř říční

27. 05. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 3425x 0
Vodní ,,tkanička“ alias úhoř říční
Co znamená slovní ustálení „Jedu na hady“ ? Komu se přezdívá tkanička? Nelze mluvit o nikom jiném než o úhoři říčním (Anguilla anguilla), dravé hadovité rybě, která se vyskytuje ve slaných i sladkých vodách. Maso úhoře je tučnějšího, avšak velice chutného charakteru, v němž nalezneme jen po málu kostí.
Více zde

Vážka obecná: dravec s maskou

25. 05. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 9656x 0
Vážka obecná: dravec s maskou
Jedním z největších zástupců hmyzu vůbec je majestátní vážka obecná (Sympetrum vulgatum). Vážky disponují samostatným řádem, jehož zástupci ve svém vývoji prodělávají proměnu nedokonalou, tedy nemají stadium kukly. Vážka obecná je velmi běžným druhem, vyskytujícím se téměř po celé Zemi. Není proto zákonem chráněná.
Více zde

Hrabavý samotář: Mavenečník velký

23. 05. 2012 Michaela Truhlářová Seznamte se s živočichem 4675x 0
Hrabavý samotář: Mavenečník velký
Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) patří do řádu chudozubých, kteří žijí pouze v Americe. Konkrétně tento druh obývá Střední a Jižní Ameriku. Našli bychom jej v listnatých i deštných lesích nebo na pastvinách, v blízkosti vody. Je největším druhem mravenečníka.
Více zde

Inteligentní a obětavý zachránce: Delfín skákavý

21. 05. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 6537x 0
Inteligentní a obětavý zachránce: Delfín skákavý
Největším z rodu delfínů je delfín skákavý (Tursiops truncatus). Měří až 4 metry a jeho váha se pohybuje okolo 200 kilogramů. Delfín skákavý obývá všechny světové moře, i když preferuje spíše teplejší oblasti. Díky jeho schopnostem, inteligenci a milé povaze je nejčastějším živočišným druhem chovaným v zajetí, jenž je pravidelně vycvičován. Pro vědce je delfín oblíbeným předmětem výzkumu. Přestože tento druh není nijak ohrožen, je přísně chráněný.
Více zde

Osmák degu neboli ,,chilská veverka“

19. 05. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 6221x 1
Osmák degu neboli ,,chilská veverka“
Podivný název osmák degu (Octodon degus) dostal malý hlodavec na základě tvaru zubů. Drobné stoličky tohoto tvora totiž mají tvar osmičky. Osmák degu je původem z Jižní Ameriky. V pampách, v oblasti Chile, je dobře znám také pod přezdívkou ,,chilská veverka“.
Více zde


Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz