Bzikavka dešťová: nebezpečná moucha

29. 02. 2016 Petr Šopejstal Upíři, traviči a ukrutníci 5590x 0
Bzikavka dešťová: nebezpečná moucha Když zesílí sluneční paprsky, začne všude kolem polétávat jedna skupina hmyzu, mouchy. Každý je zná, ale kromě obtěžování nemá s mouchami spojené nic jiného. Tak to ale nebylo vždy. Dříve byly mouchy spojovány s magií a to nejen s tou dobrou. Některé druhy jsou dokonce jedovaté. Jeden takový si tu dnes představíme.

 

Bzikavka dešťová (Haematopota pluvialis) je zástupce z třídy hmyzu, řádu dvoukřídlí, kterému se lidově říká mouchy. Jejich společným znakem je pouze jeden pár blanitých křídel, protože druhý jim evolucí zakrněl do drobného zařízení, které těmto malým zvířatům slouží k vyvažování při letu. Odhaduje se, že na světě jich žije okolo 100 000 druhů.  

Bzikavka dešťová

                                                                 Zdroj:flickr

 

Bzikavka dešťová je dlouhá od 8 do 12 mm. Zbarvení má šedé až šedočerné a je to poměrně nenápadná moucha s mramorovanými křídly. Zajímavým znakem bzikavek jsou jejich oči. U samečků jsou velké složené, tak typické i pro ostatní mouchy, velmi blízko u sebe až se těsně dotýkají. Samičky mají oči odděleny úzkým čelem. Pestré zbarvení jejich očí slouží i odborníkům k určení jednotlivých druhů z čeledi ovádovitých, kam tento druh hmyzu patří. Ústní ústrojí samiček bzikavky je uzpůsobeno jako sosák, který dokáže proniknout pokožkou člověka i jiných savců a sát jejich krev. Samečci se naštěstí spokojí s rostlinnými šťávami a nektarem.


Bzikavka dešťová je jeden ze zástupců hmyzu, který při rozmnožování absolvuje zásnubní let, po kterém následuje kopulace na zemi. Poté samička vyhledává pomocí zraku teplokrevné živočichy, kterým saje krev, protože potřebuje krevní bílkoviny na vývoj jejích larev. Svou oběť pozná také podle čichu a speciálních senzorů, které rozpoznají teplo. Samičky se poté seskupí, na rostlinách ve skupinách nakladou vajíčka. Larvy bzikavky jsou dravé a žijí v bahně nebo ve vlhké půdě, kde se zakuklí. U nás se vyvíjí jedna generace ročně, dospělci létají od června do října.


Bzikavka dešťová se vyskytuje po celé Evropě až do 2000 m n. m. Žije hlavně na vlhkých územích, jako jsou jezera, rybníky nebo řeky, kde se vyskytuje v létě velice masivně. S rozšířením bazénů u našich domovů se dostala i do našich zahrad, kde nám může způsobit bolestivá zranění. Jsou to svědivé červené boule v místě vpichu. Může za to jed, který má bzikavka ve slinách, aby zabránila srážení krve svých obětí. Naštěstí tento jed není fatální ani pro alergiky, i když nám její kousnutí znepříjemní život. Naše trápení zmírníme alkoholovými obklady nebo ochrannými dezinfekčními náplastmi, které zabrání infekci. Bzikavka, jako ostatní mouchy, byla hlavně ve starověku i středověku spojena se smrtí a morovou nákazou, protože mnoho larev much se živý mršinami.  Díky tomu se mouchy dostaly do bible nebo satanských rituálů. V některých sektách a náboženstvích, jako africké woodoo, jsou mouchy součástí důležitých rituálů a lektvarů. Ale v přírodních náboženstvích indiánů a původních obyvatel Sibiře jsou mouchy posli a pomocníky dobra. Vzpomeňte si na to, až budete chtít tento hmyz zabít jen kvůli tomu, že Vás obtěžuje.

 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz