Jaké nebezpečí skrývá sršeň obecná?

09. 11. 2012 Lucie Kocábková Upíři, traviči a ukrutníci 10501x 0
Jaké nebezpečí skrývá sršeň obecná? Jedovatá sršeň obecná nažene hrůzu snad každému smrtelníkovi. Nejdříve lze zaslechnout silné bzučení, které je prvním znamením. Sršeň obecná se řítí k Vám. Není důvod k velkým obavám. Sršeň bezdůvodně neútočí. Tedy pokud nenapadáte její pracně vystavěné hnízdo.

 

Sršeň obecná (Vespa crabro) patří do čeledi sršňovitých. V porovnání s vosou je mohutnější, větší a výrazněji zbarvená. Stejně jako vosy a včely, i sršně vytvářejí kolonie, v jejichž čele stojí královna. Královna dosahuje velikosti kolem třech centimetrů. Ve srovnání s vosou je až dvakrát větší. Sršně dále rozlišujeme na několik poddruhů, které se liší výskytem, zbarvením a jinými detaily.

Sršeň obecná v příroděZdroj: Flickr

Jak je to s bodnutím tohoto letce? Dnešní pohled na sršeň je velmi přeceňován. Vžilo se mínění, že je nebezpečným útočníkem, neprospěšným živočichem, který budí přílišný respekt. Nebezpečným žihadlem jsou vybaveny pouze samičky sršně obecné, které obvykle útočí pouze v ohrožení. Sršně nelze provokovat prudkými pohyby, nelze ničit jejich hnízda. K hnízdu se přibližujte maximálně na vzdálenost dvou metrů. Pokud vám sršeň vlétne do pokoje či do auta, dejte pozor a opatrně ji vyžeňte. Vždy si kryjte oči, ústa a krk. Žihadlo sršně není pro zdravého člověka nijak nebezpečné. Přesto však jedno bodnutí může být smrtelné. Rizikovou skupinou jsou děti, senioři a lidé alergičtí na bodnutí. Jed sršně není natolik intenzivní podobně jako je tomu u včelího. Na rozdíl od včely, sršeň obecná dokáže bodnout opakovaně. Zvýšenou pozornost věnujte bodnutí do oka, krku nebo jazyka. Postižené místo chlaďte, ledujte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nezanedbávejte ani preventivní opatření a svou domácí lékárnu vybavte léky, které tlumí alergické reakce. Volně takto zakoupíte například Zodac.

Neškodný sameček sršně obecné se vyznačuje drobnější velikostí. Jak jej rozeznat? Sameček je vzrůstem podoben sršní dělnici. Černá ohnutá tykadla a zadeček se skládají ze sedmi článků. Tělo samičky disponuje pouze šesti dílky. Sršeň nepatří k hojně se vyskytujícím živočichům v našich končinách, i přesto se s ní můžeme setkat při česání ovoce, sušení sena, ve městě či na venkově. Ačkoliv sršeň obecná saje nektar z květin, nepovažuje se za významného opylovače. Sršni jsou užiteční zejména proto, že konzumují drobnější hmyz. Bohužel tak často napadají i oslabené kolonie včel.

Sršní hnízda se tak mnohdy neopodstatněně likvidují. Pokud chcete nechat odstranit sršní hnízdo, přesvědčte se, zda se nejedná o samčí kolonii. Takový zásah je pak opravdu zbytečný. Do likvidace se nepouštějte sami. Svěřte ji raději hasičům nebo specializované firmě. Zatímco v Čechách je likvidace sršních hnízd povolena, v sousedním Německu se trestá pokutou ve výši až 50 tisíc eur.


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz