Komár - Krvavý pijan

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 5334x 1
Komár - Krvavý pijan Komáři patří mezi nejodolnější a nejrozšířenější druhy živočišné říše. Obsadili téměř všechna podnebná pásma na všech kontinentech. V čeledi komárovitých (Culicidae) najdeme na dva tisíce různých druhů a poddruhů.

 

Jedná se o hmyz s proměnou dokonalou z řádu dvoukřídlých. Zástupci tohoto řádu jsou skvělí letci. Na svou velikost létají velmi rychle. Průměrný komár o velikosti 6 milimetrů dokáže vyvinout rychlost až 2 kilometry za sekundu. Je to dáno skutečností, že první pár křídel mají uzpůsobený k letu, kdežto druhý je přeměněný na takzvaná kyvadélka. Ta při letu slouží jako kormidla. A právě rychlé chvění křídel (až 500 kmitů za sekundu) a hlasivky napjaté v hrudních průdušcích způsobují ono otravné pískání.

Komáři jsou aktivní většinou na večer, v noci či ráno. Zbytek dne se schovávají na vlhkých a chladnějších místech. Živí se sáním květního nektaru. Samičky jsou schopny sát krev i teplokrevným živočichům. Jejich bodavě sací ústrojí je proto vybaveno šesti hroty. Navíc jejich sliny obsahují látky zabraňující srážení krve a také látky, jež působí jako analgetikum.

Většinu svého života prožijí komáři jako samotáři. Sdružují se pouze při komářím rojení, kdy tvoří hejna za účelem rozmnožování. Samci většinou brzy po páření uhynou. Dožívají se totiž jen několika dní. Oproti tomu samičky mohou žít až jeden rok. Také jen ony jsou schopny přežít zimu. Oplodněné samičky z poslední podzimní generace si vytvoří zásoby ve formě tukového tělíska. Ukryjí se ve vlhkém prostředí, například ve sklepě, a zde zimu přečkají ve stavu hibernace.

Komár - dvoukřídlý hmyz se schopností sání krve a přenášení nemocí.Zdroj: Flickr

Vývoj komára probíhá ve čtyřech stádiích – vajíčko, larva, kukla, dospělec. Jak už bylo řečeno, samičky sají krev (=hematofágie). Většinou ji ale nepotřebují pro sebe. Krev slouží jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček. Samička klade vajíčka do jakékoli stojaté vody. Ať už do rybníku či malé louže v blátě. Z vajíček se po dvou dnech stávají larvy. Ty se živí organickým detritem, planktonem nebo řasami. Většinu času larvy tráví pod vodou. Občas musí vyplavat na hladinu a nadechnout se dýchacím otvorem v zadečku. Vykrmená larva se přemění na kuklu, která již nepřijímá potravu. Po čtyřech dnech praská. Z kukly se vylíhne komár, který je pak po hodině, při níž si rovná a prokrvuje křídla, schopen vzlétnout.

Komáři jsou nebezpeční přenašeči mnoha hořečnatých onemocnění. Nejproslulejší je komár Anopheles přenášející zimničku - prvoka způsobujícího malárii. Komáři dále mohou přenášet žlutou zimici, valtickou horečku a v Čechách pasivním přenosem například lymeskou boreliózu.

 

Zajímavost: Některé larvy komárů mají speciálně uzpůsobené dýchací ústrojí, kterým se dokážou nabodnout na vodní rostlinu a dýchat tak přímo z její tkáně.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 kk 7. 4. 2017 - 06:38
rychlost až 2 kilometry za sekundu ????

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz