Krevní gurmán - Pijavka lékařská

22. 02. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 5724x 0
Krevní gurmán - Pijavka lékařská Pijavka je přítulný živočich. Zastupuje kmen kroužkovců, třídu opaskovců. Potrpí si na krev teplokrevných obratlovců. Můžeme jí spatřit číhající v čistých, dobře prohřívaných vodách. Avšak nejraději si líně hoví na bahnitém dně. U nás se vyskytuje jen vzácně - na Moravě a v okolí Sázavského kláštera. Od ostatních pijavic ji rozeznáme díky žlutooranžovým až zeleným podélným pruhům na tmavém těle.

 

Její zploštělé tělo o velikosti 10-15 centimetrů je vybaveno dvěmi přísavkami. Zadní slouží na přichycování k nevinným obětem. Pouze přední část je určena k sání krve. Z tohoto důvodu je vybavena vysunovacím hrtanem se třemi čelistmi. Každá čelist je oseta 80-90 chitinovými zoubky.

I když to tak vypadá, zdání klame. Pijavice není v jádru zlá. Její sliny obsahují mimo jiné bílkovinu hirudin, která působí jako anestetikum a současně zabraňuje srážení krve. A už vůbec není nenasytná! Střevo pijavice disponuje slepými výběžky, jež slouží jako zásobárna krve. Díky ní může přežít až 15 měsíců života bez potravy.

Pijavka lékařská je hermafrodit, který se živí sáním krve teplokrevných živočichů.Zdroj: Flickr

O tom, že pijavka lékařská našla široké uplatnění v medicíně a léčitelství, svědčí už její název. Od prvotních středověkých pokusů, kde asistovala při pouštění žilou (venesekce), se dopracovala až k moderní medicíně. Zde je využívána například při hojení hnisavých ran. Vysává kontaminovanou krev. Při amputacích napomáhá k tvoření nových vlásečnic a obnovení cévního systému. Nesmíme opomenout ani jí produkovaný hirudin, pomocí něhož se lečí křečové žíly, trombóza a jiná onemocnění spojená s poruchami srážlivosti krve.

A jak je to s rozmnožováním? Pijavice jsou hermafrodité, což v jejich případě neznamená, že oplozují samy sebe, ovšem pouze fakt, že jsou schopny produkovat vajíčka i sperma. Když se dvě pijavky setkají, navzájem si vymění své sperma. Tento dárek si uloží do tzv. spermatéky. Následně se na jejich těle utvoří opasek, z nějž se začíná produkovat tekutina tvořící kokon - speciální obal, kam pijavice uloží svých 15-30 vajíček. Kokon si posouvá po těle. Nad spermatékami do něj uvolní sperma, které oplodní vajíčka. Z kokonu se nakonec vyvlékne a odhodí jej v bahně. Při troše štěstí se během 30-40 dnů narodí nové pijavičky.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz