Nebezpečí mamby černé

06. 06. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 6959x 1
Nebezpečí mamby černé Jejím revírem je Afrika. Její tempo je nejrychlejší. Smrtelný jed, vražedné úmysly, proslulá hruzostrašností – mamba černá.

 

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) z čeledi korálovcovitých je držitelem hned několika rekordů. Jednak je druhým největším jedovatým hadem na světě, protože dorůstá až do délky 4,5 metrů. (Na prvním místě se umístila kobra královská se svými 5,6 metry.) Dále patří mezi nejrychlejší hady vůbec. Dokáže se totiž plazit rychlostí až 20 kilometrů za hodinu. A nezapomínejme ani na jed mamby černé, který působí ze všech hadích jedů nejrychleji.

mamba černá v přírodě

Zdroj: Flickr

Mamba černá obývá pruh území Afriky od Senegalu přes Nigérii ke Středoafrické republice a odtud dále k celému východnímu pobřeží Afriky počínaje Somálskem až k Jihoafrické Republice. Vyhovuje jí prostředí polopouští, savan s porosty a křovinami a nevyhýbá se ani skalnatým oblastem. Mamba černá je aktivní ve dne, kdy se pohybuje nejen po stromech, ale často i po zemi (na rozdíl od ostatních druhů mamb, které na zemi potkáme zřídkakdy). V noci se skrývá většinou v křovinách, obývá nory po hlodavcích či termitiště.

Název samotného plaze - mamba černá - je poněkud zavádějící, neboť tento had je zbarven do olivově hnědé, šedivé až žlutozelené. S narůstajícím věkem pak tmavne. Má štíhlé, přesto velmi silné tělo a mohutnou hlavu, jejíž tvar připomíná rakev. Disponuje černýma očima a černým vnitřkem tlamy, podle nějž dostala svůj název. Jedové zuby mamby černé nejsou nijak výrazné. Na rozdíl od zmijovitých hadů je totiž neumí sklápět a vyklápět. Jsou to tedy zuby poměrně krátké a vybavené hlubokou rýhou, prostřednictvím které do oběti proudí jed. Jed mamby černé je tvořen především neurotoxiny. Ochromuje nervovou soustavu, ale zhoršuje také srážení krve. Navíc negativně ovlivňuje činnost srdce. Své oběti napadá jak skokem ze stromu, tak ze země. Nejprve se vztyčí, je schopna vzpřímit až polovinu svého dlouhého těla, a pak bleskově zaútočí. Loví převážně malé savce, ostatní hady a ptáky. Tyto oběti kousne obvykle několikrát rychle za sebou, poté se stáhne a čeká, až jed zapůsobí. Stane se tak během několika desítek sekund. Pokud však loví větší kořist, krysy nebo ptáky, zůstává v oběti zakouslá, dokud se napadený nepřestane hýbat. Mamba černá je plaché zvíře. V ohrožení se stává agresivním útočníkem. Pro člověka je pak uštknutí mambou černou téměř vždy smrtelné, protože jed působí velmi rychle. Pokud u sebe napadený nemá protijed, není mu pomoci.

Každá mamba si hlídá své teritorium. Při páření pak samci bojují o to, kdo si samičku odvede na své území. Provádí spíše rituální boj, při kterém nedochází k velkým zraněním. Samci se do sebe zaplétají a snaží se protivníka přitlačit k zemi. Po páření samička klade asi 16 kožovitých vajec do podzemních hnízd. Vylíhnutá mláďata dosahují vzrůstu půl metru a jsou schopna vydat se ihned na lov.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 ondra 21. 12. 2012 - 08:55
fuuuuuuuuuuj

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz