Ropucha obecná: užitečná žába

14. 06. 2016 Petr Šopejstal Upíři, traviči a ukrutníci 4199x 0
Ropucha obecná: užitečná žába Mnoho lidí určitě vylekala, když v noci šli zahradou, či po polní cestě, z počátku neznámá, pohybující se věc. Po bližším prozkoumání zjistili, že je to zavalitá žába s krátkýma nohama. Pojďme si tohoto obyvatele našich zahrad představit trochu blíž.

 

Ropucha obecná (Bufo bufo) je u nás nejběžnější žábou, která se vyskytuje na území celé České republiky. Má ráda stín a vlhko, i když na vodu není tak velmi vázaná, jako jiné naše žáby. Proto se vyskytuje na plochách, které výrazně pozměnil člověk, jako jsou nejen louky a pole, ale i zahrady u rodinných domů. Samci ropuchy obecné dorůstají 6 až 9,5 cm, samice 7,5 až 14,5 cm. Oči má jen málo vystouplé, zbarvené od světle žluté, přes oranžovou až po světle červenou. Za očima má umístěné vystouplé příušní jedové žlázy. Na hřbetě jsou ploché nebo mírně oblé bradavičky, díky kterým tuto žábu poměrně snadno poznáme. Kůže hřbetu je matná, s méně výraznou tmavší kresbou, od hnědé přes červenohnědou až po olivově zelenou. Na břiše je světlejší, krémově hnědá, šedá, narůžovělá, obvykle s dobře patrným šedým mramorováním, mírně vrásčitá. Krátké končetiny dovolí jen malé skoky. Dožívá se i 30 let.

Ropucha obecná

                                                                 Zdroj:flickr

Ropucha obecná klade svoje vajíčka do dlouhých provazců, které dosahují délky i 3 metrů. Tyto snůšky namotává na rostliny u hladiny nádrže nebo na kameny a kořeny v menší hloubce. Zárodek ve vajíčku měří okolo 2 mm. Když se vylíhnou pulci, snůška se ihned rozpadá. Pulci rádi ze začátku plavou v hejnech, což může sloužit jako kolektivní ochrana, kterou můžeme pozorovat i u ryb. Zprvu jsou černí, od 1,8 do 2,8 cm dlouzí. Před metamorfózou jsou světlejší, od 3,2 do 3,4 cm. K té dochází do 2 až 2,5 měsíců od vylíhnutí v nížinách, na horách dokonce do 4 měsíců. Malé žabky měří od 0,6 do 0,8 cm. Ty se potom vydávají v ohromných hejnech, které někdy čítají i tisíce jedinců do svých nových domovů dál od nádrže.

Ropucha obecná se probouzí ze zimního spánku v březnu až dubnu, kdy vylézá z děr, které si často sama na souši vyhrabala.  Hned poté se páří. Samci nemají vyvinutý hrdelní rezonátor, proto je jejich hlas slabší než některých jiných našich žab. Přesto si na shromaždištích zavolají samičky, kde se utvoří páry a spolu hromadně táhnou na rozmnožiště. Někdy se na jednom místě sejde tolik žab, že jejich společná snůška může dosahovat hmotnosti 50kg a může se skládat až z 15 000 nalepených provazců. Takto velká koncentrace ropuch, zvlášť v menších nádržích a při suchém létu, může malé pulce vést ke stresu, kdy je častý i kanibalismus. Jinak se živí řasami, organickými zbytky, nebo zooplanktonem. Dospělá ropucha obecná má na jídelníčku slimáky, žížaly, pavouky a brouky. Velký jedinec zvládne ulovit i malé obratlovce nebo jejich mláďata. V létě vylézá navečer a v noci nebo za deště.

Ropucha obecná žije na celém území naší republiky. Od nížin až do horských poloh 1 500 m n. m. Má ráda listnaté a smíšené lesy, ale můžeme ji najít i v jehličnatých lesích, na polích a loukách, poměrně daleko od vodního zdroje. Vyskytuje se i v městských parcích, na našich zahradách nebo dokonce i v průmyslových zónách. Jak jste se již před chvílí dozvěděli z jídelníčku ropuchy, na zahradě je užitečná, protože likviduje slimáky a další škůdce. Pozor si ale musíme dávat na psy a kočky, protože ropucha svými žlázami vylučuje jedy zvané bufotoxiny. Ty jsou leptavé a dráždí ústní a nosní sliznice. Člověk by si měl vždy po styku s touto žábou důkladně umýt ruce. Přesto tato žába není životu nebezpečná.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz