Zmije růžkatá: nenápadný predátor se smrtelným jedem

09. 12. 2012 Lucie Kocábková Upíři, traviči a ukrutníci 16894x 2
Zmije růžkatá: nenápadný predátor se smrtelným jedem Zmije růžkatá (Vipera ammodytes) je jedovatý had. Je pravděpodobnější, že se s ní setkáte na dovolené v jižních krajích než v našich koutech. I tak je užitečné vědět, jak postupovat v případě, když se stanete obětí jejího jedu. Zmije růžkatá svou mohutností patří k jedné z největších žijících zmijí v Evropě. Samotné pojmenování zmije je odvozeno od charakteristického nosu připomínajícího růžek.

 

Zmije růžkatá se hojně vyskytuje ve státech jižní Evropy (Itálie, Španělsko, Francie). Můžete se s ní setkat také na Balkánském a Arabském poloostrově. Tento had vyhledává skalnatá místa v kopcích a lesích. Nepohrdne ani zídkou na prosluněném místě či pískem, do nejž se s oblibou „zavrtává“ - odtud plyne i latinské přízvisko „ammodytes“. Zmije obývá rozmanité biotopy. Můžete na ni narazit prakticky kdekoliv. Zmije růžkatá má trojúhelníkovou hlavu a štíhlý krk. Na jejím těle lez pozorovat přibližně 22 řad šupin. Zmije růžkaté se v přírodě vyskytují hned v několika zabarveních. Samci jsou většinou stříbrní až tmavě šedí. Samice disponují odstínem od matně šedé k hnědé nebo červené. Každá zmije má na svých zádech tmavou klikatou hřbetní kresbu. Dosahuje délky až kolem 85 centimetrů.

Zmije růžkatá v příroděZdroj: Flickr

Tento živočich je nelítostným travičem. Jako mládě loví drobné ještěry. V dospělosti si s oblibou pochutná na hlodavcích a ptácích. Člověka cíleně nenapadá. Útočí pouze v případech, kdy se cítí v ohrožení. Pak se stává rychlou a hbitou. Hlasitě syčí, nafoukne se, stočí a zasáhne svého protivníka. Zmije růžkatá klame svým tělem. V běžném režimu se pohybuje pomalu a opatrně. Je trpělivá. Vyčkává. Na lov vyráží ve dne (poté, co si odpočine na pálivém slunci) a za soumraku.

Kousnutí zmijí růžkatou je smrtelné a může na životě ohrozit i člověka. Záchranou při setkání se zmijí může být její plachost. Zmije růžkatá má v horní čelisti ukryté dva tzv. solenoglyfní jedovaté zuby. Pokud se nechystá zaútočit, zuby jsou skloněny dozadu. Při kousnutí se naopak aktivně vztyčí. Látky obsažené v jedu zmije růžkaté způsobují rozklad krevních buněk. Pokud zmije uštkne, zasažené místo pravděpodobně opuchne a otok se bude dále rozšiřovat. Zmijí jed může způsobit poruchu srážlivosti krve a vést až k vnitřnímu krvácení. Uštknutí je důležité nepodcenit. Poskytněte proto první pomoc a ihned vyhledejte lékaře.


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 2

1 Jiří Hanke 24. 4. 2014 - 06:46
Včera jsem na jednu potvoru vipera ammodytes potkal na lesní pěšince u Ostravy. Myslíte, že utekla někomu z akvária, nebo se k nám stěhují z jihu díky teplým zimám?
2 Jana Bauerová 5. 8. 2019 - 21:31
Mě uštkla zmije růžkatá na Rujaně v bývalé NDR. Byla jsem ihned převezena do nemocnice a tam mi ihned pod narkozou v teplácích uřezali celé lýtko. Bylo mi sděleno, že její jed je tak prudký, že kdyby mě dovezli o půl hodiny později, tak jsem přišla o nohu. Ale to už je moc dávno.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz