Upíři, traviči a ukrutníci

Nemilosrdná světice: Kudlanka nábožná

13. 05. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 5240x 0
Nemilosrdná světice: Kudlanka nábožná
Trpělivá, avšak k obětem neúprosná. Královna hmyzí říše. Kudlanka nábožná. Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je hmyz z řádu kudlanek. Vyskytuje se ve všech zemích teplejšího klimatu, zejména tedy ve střední a jižní Evropě, Asii a v Africe. V posledních letech se však díky oteplování podnebí rozšiřuje i do oblastí severních. U nás ji můžeme spatřit na Moravě. Kudlanka nábožná je kriticky ohrožený druh, jenž je zákonem přísně chráněn.
Více zde

Africký predátor: Krokodýl nilský

08. 05. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 6380x 0
Africký predátor: Krokodýl nilský
Obávaný predátor, který má na svědomí největší množství lidských obětí v rámci živočišné říše. Takový je strach nahánějící krokodýl nilský (Crocodylus niloticus). Krokodýli jsou samostatným řádem z třídy plazů.
Více zde

Snovačka jedovatá: Nebezpečí ,,černé vdovy“

05. 05. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 19535x 1
Snovačka jedovatá: Nebezpečí ,,černé vdovy“
Lidové označení ,,černá vdova“ odkazuje asi k pěti druhům snovaček. A co jsou zač? Snovačky jedovaté (Latrodectus mactans) jsou pavouci, kteří spřádají neuspořádané, většinou třírozměrné sítě. Produkují silný jed. Všichni pavoukovci disponují příústními orgány - klepítky (zvané chelicery), do nichž ústí jedové žlázy. Ty pak slouží k ochromení oběti. Co se týče pavoukovců obecně, nemohou svými klepítky ohrozit živočicha, který je vzrůstem převyšuje. Výjimku tvoří právě snovačky.
Více zde

Dravec až na kost: Piraňa obecná

21. 04. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 8838x 0
Dravec až na kost: Piraňa obecná
Děsivý a obávaný predátor jihoamerických řek. Taková je piraňa obecná. Piraňa obecná (Pygocentrus nattereri) je paprskoploutvá sladkovodní ryba z řádu trnobřiších. Obývá teplejší a líně tekoucí řeky Orinoko, Amazonku a Paraná, jež se klikatí skrz deštné pralesy. Jedná se o poměrně hojně se vyskytujícího živočicha.
Více zde

Predátor moří: Žralok bílý

10. 04. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 4807x 0
Predátor moří: Žralok bílý
Nejobávanějším predátorem moří je bezpochyby žralok bílý (Carcharodon carcharias), někdy nazýván též lidožravý. Je pravdou, že má na svědomí většinu útoků na člověka, jež končí smrtí napadeného. Ovšem neútočí záměrně. Jako strašlivé mořské monstrum jej spíše proslavil film Čelisti.
Více zde

Štíři – nezničitelní bojovníci

01. 04. 2012 Michaela Truhlářová Upíři, traviči a ukrutníci 5057x 0
Štíři – nezničitelní bojovníci
Štíři (Scorpionida) patří do třídy pavoukovců (Arachnida). Vyznačují se velkými makadly s klepety, která slouží k uchopení kořisti. Disponují článkovaným zadečkem, na jehož konci se tyčí bodec, obsahující jedovou žlázu. Štíři jsou známi jako jedni z nejnebezpečnějších tvorů. Ve skutečnosti to s nimi není tak horké.
Více zde

Zmije paví: maskované nebezpečí

19. 03. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 7881x 0
Zmije paví: maskované nebezpečí
Víte, který had má na svědomí nejčastější úmrtí způsobené uštknutím? Je to zmije paví (Echis carinatus). Jed zmije však není nejsilnějším jedem. Taipan je jednoznačným vítězem. Nebezpečnost zmije spočívá v hojném výskytu v daném místě či zalidněné oblasti.Nalezneme ji převážně v Indii, dále pak na Blízkém východě a ve střední a jižní Asii.
Více zde

Klíště - krvežíznivý parazit, který to umí roztočit!

15. 03. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 4624x 0
Klíště - krvežíznivý parazit, který to umí roztočit!
Klíště (Ixodes ricinus) je malý parazit z kmene členovců, nejpočetnější skupiny živočichů vůbec. Spadá do kmene klepítkatců. Klepítkatci jsou živočichové, u nichž se kusadla nenosí. V módě jsou totiž příústní orgány – klepítka (chelicery) a makadla (pedipalpy). Klíště se také řadí do skupiny roztočů. Co s nimi má společného? Charakteristickým znakem této skupiny je, narozdíl od ostatních členovců, skutečnost, že nemají rozlišenou hlavu, hruď a zadeček. Takové jednotné uspořádání těla se nazývá idiosoma.
Více zde

Hroší zavalitost aneb O mistrovství v těžké váze

09. 03. 2012 Michaela Truhlářová Upíři, traviči a ukrutníci 3161x 0
Hroší zavalitost aneb O mistrovství v těžké váze
Krásný slunný den na koupání. Ručník, plavky, opalovací krém… Sbalíme si svých ,,pár švestek“ a vyrážíme k vodě. Usadíme se na klidném místečku, nafoukneme lehátko a hurá do vody. Idylku může překazit jedna věc. Můžeme se totiž ocitnout na nesprávném místě. Na klidné vodní hladině se rozprostírají podivné šedé objekty. Kdepak kameny! Pokud z vody vyčuhuje několik párů očí a nozder, tento přírodní úkaz nesignalizuje bezpečné koupání. Zavalitého těla, ponořeného do vody, si jen stěží všimnout. O koho se jedná? Blíží se k nám ,,živý balvan" neboli hroch obojživelný. Ale to už jsme, mimo jiné, v pěkném průšvihu.
Více zde

WANTED: Nebezpečný taipan!

26. 02. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 9443x 0
WANTED: Nebezpečný taipan!
Pozor! S taipany si není radno zahrávat. Zástupci tohoto druhu se řadí k nejjedovatějším a nejnebezpečnějším hadům světa. Příroda k nám byla přesto trošku milosrdná. Můžeme si oddechnout. Taipani nepatří mezi útočné a agresivní plazy.
Více zde


Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (60)
  24% (163)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (364)
  4% (30)

Hlasovalo 691 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz