To jsem z toho jelen 13

02. 08. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 3880x 0
To jsem z toho jelen 13 Který tvor zažívá tzv.,,lehký zimní spánek"? Jakými zbraněmi je vybaven dikobraz? Existují želvy, které se nenaučily plavat? O dokonalých smyslech koní, o sladkých chutích drobných possumů, ale i o smrtelných nástrahách na matamaty.


Medvěd hnědý v přírodě

Medvěd hnědý (Ursus arctos) se, jak je známo, ukládá k zimnímu spánku. Jeho spánek však není natolik hluboký, protože tělesná teplota medvěda klesá pouze o pět stupňů. Medvědi proto při spánku nejsou v úplném bezvědomí, protože téměř každý den mění svou polohu. Během zimy však svůj úkryt neopouštějí.


Kůň domácí (Equus caballus) má velmi vyvinuté smysly. Díky čichovým schopnostem vycítí nervozitu člověka, sluch koně je vyvinut natolik, že slyší zvuky, jež jsou lidskému uchu neslyšitelné. Kůň navíc vidí panoramaticky. Oči jsou umístěné po stranách hlavy, a tak vidí vše kol sebe. V oblasti nozder však zůstává mrtvý úhel, v němž kůň nic nevidí. Každým okem dokáže hýbat nezávisle na sobě.


Posuum medosavý v trávě

Posuum medosavý (Tarsipes rostratus) patří k nejmenším possumům na světě. Velice mrštný, noční tvor disponuje dlouhým zašpičatělým čenichem s hmatovými chlupy. Dlouhý jazyk, jenž je vybaven štětinkami, umožňuje sbírání pylu a nektaru z květů. Silně redukovaným chrupem, pomocí horních špičáků a dolních řezáků, jej seškrabává.


Matamata třásnitá (Chelus fimbriatus) je vodní želvou, která neumí plavat. Leží nehybně v mělčinách, na dně řek a tůní ve střední části jižní Ameriky. Nad hladinou je možné spatřit jen její čumák, jenž je protažen v dlouhý rýpák. Stoupne - li hladina do výšky, kdy nad ni magmata rýpákem nedosáhne, po dně vyhledává mělké místo. Pokud jej nenalezne, utopí se. Při lovu uchopí rybu čelistí a celou ji polkne.


Dikobraz běloocasý

Dikobraz běloocasý (Hystrix indica) patří mezi noční živočichy. Hlavní zbraní tohoto hlodavce však nejsou zuby, ale nýbrž ostré bodliny. V případě napadení se ke svému protivníkovi otočí zády, kousek poodejde a rychle k němu nacouvá. Dikobraz tak způsobuje velmi bolestná zranění, jež se dlouhou dobu hojí.

 

 

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz