To jsem z toho jelen 17

14. 09. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 14843x 0
To jsem z toho jelen 17 Víte, který živočich je nejpomalejší na světě? Hlemýžď to není. Může být mozek menší než oko? kdo je svalový král mezi živočichy? Který živočich vynechává období námluv a rodí se rovnou oplodněný?


Koníček mořský ve vodě

Koníček mořský (Hippocampus guttulatus) je nejpomalejším známým zvířetem na světě. Kdepak hlemýžď. Koníček uplave pouhých 1,5 m za hodinu. Malá ryba z čeledi jehlovitých se pohybuje pomocí kmitání hřbetní ploutve. Po většinu času se pod vodou nachází v nehybné poloze přichycen ocasem k mořským řasám či rostlinám.


Slon africký (Loxodonta africana) má na tlapě výrustek z chrupavky, který připomíná šestý prst. Tento prst rozkládá velkou sloní váhu, která přenáší tíhu z chodidel směrem ke kosti a hlezennímu kloubu. Sloni ako největší suchozemští savci jsou navíc jedinými živočichy, kteří disponují čtyřmi kolenními klouby.


Pštros dvouprstý v přírodě

Mozek pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) je menší než jeho oko. Africký nelétavý pták je vybaven mozkem, jenž váží v průměru asi 40 gramů, přičemž pštrosí oko disponuje celými 60 gramy. Pštros dvouprstý patří mezi největší žijící ptáky světa. Je chován po celém světě.


Housenka značí larvální stadium motýlů. Housenku tvoří až 4000 svalů, které napomáhají pohybovému aparátu. Hlava housenky je pak tvořena 248 svaly. Vlnitý pohyb je vytvářen kontrakcí těchto svalů. Housenka dokáže hýbat vnějšími částmi těla (nohy, panožky) i vnitřními (orgány,cévy, nervy), která je o krok napřed.


Mšice

Mšice (Aphidoidea) dosahují vzrůstu asi 1 mm. Tělo žlutozeleného, hnědého či hnědozeleného odstínuje ojediněle vybaveno blanitými křídly. Reprodukční cyklus mšic má natolik bleskový spád, že samice se rodí již oplodněné. Každá samička rodí až 100 larev, jež v rámci několika dnů dospívají a dále se množí.

 

 

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz