To jsem z toho jelen 18

24. 09. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5204x 0
To jsem z toho jelen 18 Lze rozeznat pohlaví živočicha na základě sluchových signálů? Který živočich vydrží bez nádechu pod vodou celých 45 minut? Který letec jako jediný rozlišuje modrý odstín?


Želva bahenní ve vodě

Želva bahenní (Emys orbicularis) je jedinou volně žijící želvou v oblasti střední Evropy a České republiky. Občas není snadné rozeznat pohlaví želvy. Želva své pocity projevuje pomocí zvuků. Taktéž díky této skutečnosti lze rozeznat samotné pohlaví. Samci více chrochtají, samičky naopak vydávají zuk podobný sykotu.


Hvězdice (Asteroidea) je dravý ostnokožec žijící ve všech světových oceánech. Ostnokoži jsou známi pro svou regenerační schopnost. Hvězdice disponuje hned osmi očima. Na konci každého ramene se nachází jedno miskovité oko. Navíc jako jediný živočich dokáže zcela převrátit žaludek naruby.


Sova pálená v noci

Sova pálená (Tyto alba) má mimořádně citlivý zrak. Dokáže totiž zachytit i nepatrné zbytky světla. Tato schopnost ji činí skvělým nočním letcem i lovcem, oproti ostatním živočichům. Velké oči však neumožňjí dokonalé rozpoznávání barev. Sovy patří mezi jediné ptáky, kteří dokáží rozlišit modrou barvu.


Bobr evropský (Castor fiber) je hlodavec, jenž obývá vodní prostředí, kde si staví složitý systém kanálů a hrází. Je považován za druhého největšího hlodavce. Bobr evropský je proslulý kácením stromů ke stavbě hrází či ke konzumaci potravy. Bobr dokáže zlikvidovat celé 200 stromů za rok. Jako jediný vodní živočich umí zadržet dech na 45 minut.


Ústřice jedlá v moři

Ústřice jedlá (Ostrea edulis) je mořský plž,j enž spadá do čeledi ústřicovitých. Ústřice jsou chovány v hojném počtu a to zejména díky oblíbené konzumaci masa, které ve skořápkách skrývají. Ústřice je dimorfním druhem. Disponuje samčími i samičími orgány a tak své pohlaví mění až dvakrát za jednu sezonu. Některé ústřice žijící v karibské oblasti navíc mohou šplhat i na stromy.

 

 

Zdroj: Flickr

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz